13 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olurmu? 13 Haftalık Gebelik Karnı

13 haftalık gebelik döneminde artık bebeğiniz bir şeftali boyutuna gelmiş durumdadır. 13 haftalık gebelikte karın büyüklüğü artar, karnı belirginleşir, eskiden giydikleri kıyafetlere artık sığamayabilir. 13 haftalık bebek gelişimi ve annedeki değişikler hakkında kadın doğum doktorları şu bilgileri vermektedir;

13 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olmalıdır? Kadın Doğum Doktoru Cem Fıçıcıoğlu Anlatıyor

13 haftalık gebelikte bebeğin kilosu yaklaşık olarak 26 gramdır. Boyu ise 9 cm olmuştur. Bebeğiniz bu hafta itibari ile belirgin bir şekilde büyümeye başlar.

13 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır?

13 haftalık gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 1 günlük gebesiniz.

13 hafta 1 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 2 günlük gebesiniz.

13 hafta 2 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 3 günlük gebesiniz.

13 hafta 3 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 4 günlük gebesiniz.

13 hafta 4 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 5 günlük gebesiniz.

13 hafta 5 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 6 günlük gebesiniz.

13 hafta 6 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 7 günlük gebesiniz.

13 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl Olacak? Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

Bebekte yüz şekli hamileliğin 13. haftasındayken oluşmaktadır. Burun ve dudakları tamamen oluşmuştur, gözleri ve kulakları ise gelişmeye devam etmektedir. Bebeğin birbirinden uzak görünen gözleri bu haftayla beraber birbirine yaklaşmaktadır. Bu hafta yüzü giderek daha çok insana benzemektedir.

Bebeğinizin vücudunda gebeliğin 13. Haftasında hiç yağ olmadığından dolayı cildi hala şeffaf durumdadır. Haftalar ilerledikçe cildi yağ ile dolacak, doğum yaklaştıkça normal insan cildi görünümüne bürünecektir.

13 haftalık bebek rahmin içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak, yuttuğu sıvıyı idrar olarak çıkartır ve bu sıvı tekrar amnion sıvısına karışır. Bu döngü böylece devam eder.

Hamileliğin 13. haftasında bebeğin kalbi iyice hızlanmaya başlamıştır, kalp hızı dakikada 120-160 arasıdır. Bu durum bebeğin çok seri bir şekilde kan pompalamasına neden olup vücudunda kan dolaşımı hızlanır.

13 haftalık hamilelikle beraber bebeğiniz ilk defa safra üretmeye başlar. Pankreas çalışıp insülin üretir. Hamileliğin bu haftasında karaciğer de gelişmeye başlar. Karaciğerin çalışmaya başlaması için insülin çok önemlidir. Öyle ki o olmadan çalışmaz. Çünkü karaciğerin pompaladığı kanda dengeyi insülin ayarlar.

Gebeliğin 13. haftasında bebeğin akciğerleri de yavaş yavaş aktif hale gelmeye başlar. Akciğerleri henüz hava ile dolu olmasa da  bebeğiniz artık solunum hareketleri yaparak solunum kaslarını çalıştırmaya başlayacaktır.

Hamileliğin 13. haftasında bebeğinizin ses tellerinin ilk temeli atılıp ses telleri oluşmaya başlar. Rahminizin içerisinden ses dalgaları iletilmediği için herhangi bir ses duymayacaksınız, fakat bebeğin doğumuyla beraber onun güzel sesini duyabileceksiniz.

Hamilelikte 13 haftaya gelindiğinde organ gelişimi tamamlanmış olan bebeğin bundan sonra geçireceği değişiklik yalnızca büyümek olacaktır.

Gebeliğin 13. Haftasında bebekte parmak izi oluşumu gerçekleşir. Parmak izi, parmakların uç kısmındaki kıvrımların meydana getirdiği ize denir. Parmak izi bir şifre gibidir. Her insanın parmak izi birbirinden farklıdır.

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.