15 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor? 15 Haftalık Hamileyim

15 haftalık gebelik ile beraber hem anne karnındaki bebekte hem de anne adayında çeşitli değişiklikler meydana gelir. Peki hamilelikte 15. Haftada neler oluyor?

15 haftalık gebelik ile beraber hem anne karnındaki bebekte hem de anne adayında çeşitli değişiklikler meydana gelir. Peki hamilelikte 15. Haftada neler oluyor? İşte Kadın Doğum Uzmanı Doktorların verdikleri bilgiler;

15 Haftalık Gebelik Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olmalıdır? Kadın Doğum Doktoru Cem Fıçıcıoğlu Anlatıyor

Bu hafta itibari ile bebeğin boyu 12 cm’ dir. Kilosu ise geçen haftaya oranla iki katına yakın artmıştır. Bu hafta bebeğinizin kilosu tam olarak 75 gramdır.

15 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

 1. 15 haftalık gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 15 günlük gebesiniz.
 2. 15 hafta 1 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 16 günlük gebesiniz.
 3. 15 hafta 2 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 17 günlük gebesiniz.
 4. 15 hafta 3 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 18 günlük gebesiniz.
 5. 15 hafta 4 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 19 günlük gebesiniz.
 6. 15 hafta 5 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 20 günlük gebesiniz.
 7. 15 hafta 6 günlük gebelik kaç aylıktır? = 3 Aylık 21 günlük gebesiniz.

15 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl Olacak? Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

 1. Hamilelikte 15. Haftanın diğer adır lanugodur. Lanugo insan vücudundaki minik tüylerin adıdır. Bu haftaya bu ismin verilmesinin nedeni bu haftada bebeğin vücudundaki lanuga tüylerinin çıkmaya başlamasından kaynaklanır. Bebeğinizin vücudundaki bu ince tüycüklerin ultrasonda görmemiz zordur. Bu hafta bebeğin cildinin tüylenmesiyle birlikte hamile kadında midede yanma ve ekşime gibi sorunlar görülebilir.
 2. 15 haftalık gebelikte bebeğin kıkırdak dokusu sertleşmeye ve kemikleşmeye başlar.
 3. 15 haftalık gebelikte bebeğin uzunluğu 9.3-10.3 cm, kilosu ise 60 gr.’dır. Bebeğinizin büyüklüğü bu hafta bir orta boy elma büyüklüğünde diyebiliriz.
 4. 15. hafta itibariyle ultrason görüntüsünün kalitesine, uzmanın deneyimi,  ve bebeğinizin rahminizdeki pozisyonuna bağlı olarak cinsiyeti ultrason yöntemiyle tespit edilebilir. Ancak bebeğiniz olduğu yerde kıvrıldıysa yahut ters döndüyse maalesef cinsiyetini göremezsiniz.
 5. Hamileliğin 15. Haftasıyla birlikte bebeğin dilinde tat alma tomurcukları oluşmaya başlar. Bu tomurcuklar önümüzdeki haftalarda büyüyecek ve bebek tat almaya başlayacaktır. Rahim içerisinde bulunan amniyon sıvısına annenin yediği her şeyden tat gelecek ve bebek ilerleyen haftalarda annesi tatlı yerse şeker tadını, ekşi yerse ekşi tadını net bir şekilde hissedecektir.
 6. Gebeliğin 15. Haftasında az da olsa bebeğin hareketleri hissedilebilir. Hatta bebeğin attığı minik tekmeleri artık hissedebilirsiniz.
 7. Bebeğiniz bu hafta itibariyle artık kol ve bacaklarını hareket ettirebilir.
 8. Bu hafta bebeğin kemik oluşumu devam eder, kemikleri de gittikçe güçlenir, yine bu hafta bebeğin bacakları da uzar.
 9. Bebeğin işitme duyusu ve iç kulak kemikleri hamileliğin bu haftasında gelişmeye başlar. Bebek henüz dış sesleri tam olarak algılayamaz ancak gebelikte 15. hafta bebekle konuşmak annenin rahatlaması açısından faydalı bir faaliyettir. Bebeğinizle konuşmak, sizin için çok keyifli bir aktivite olacaktır. Bu sayede aranızdaki bağ daha da güçlenecektir.
 10. Bebeğin kirpik ve saç telleri bu hafta itibariyle kalınlaşmaya başlamıştır.
 11. Göz kapakları kapalı olsa 15. Haftalık bebek ışığı algılayabilir. Örneğin fener veya lamba ile göbeğinize doğru bir ışık tutarsanız bebeğiniz bu durumu hisseder, yerinde hareket edebilir ve ışıktan uzaklaşmaya çalışabilir.

15 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıl Olacak? Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

 1. 15. haftada artık bebeğin saçıda belirginleşmeye başlamıştır bununla beraber tırnak oluşumu başlamış durumda.
 2. 15. haftada bebeğinizin cildi çok ince şeffaf ve cildi lanugo tüyleri ile kaplı durumdadır bu tüyler 26. Haftaya kadar büyümelerini sürdürmektedir.
 3. 15 haftalık bebek anne karnında ne durumdadır? 15. hafta bebeğin oldukça hareketli olduğu bu haftadır, bu hafta bebeğiniz parmak emme, tekme atma, ellerini ve ayaklarını bükme gibi hareketler yapıyor. Hatta bu hafta ultrasonda parmağını emerken görülebilmektedir.
 4. 15 haftalık gebelikte bebeğin karaciğeri ileride yağ sindiriminde yardımcı olacak safrayı salgılıyor. Kan şeker seviyesini düzenleyen insülin de pankreastan salınmaya başladı.
 5. 15. haftada bebeğiniz vaktinin büyük kısmını içinde bulunduğu amniyon sıvısını, burun, ağız ve üst solunum yollarında gezdirmekle geçiriyor.Rahim içinde bulunan amniyon sıvısı akciğerlerde hava keseleri oluşumuna yardım ediyor.
 6. Hamileliğin 15. Haftasında anne karnındaki bebek nefes alıp verme çalışmaları yaparak dünya hayatına hazırlanmakta ve akciğerlerini geliştirmektedir.
 7. Hamileliğin bu haftasında ultrason yoluyla bebeğin nefes alış verişleri, dudak ve göz hareketleri gözlemlenebilir.
 8. 15. haftada bebeğin boyu daha da hızlı uzamakta ve özellikle de bacak boyundaki uzama ultrason muayenesinde çok net olarak görülebilmektedir.
 9. 15. haftada amniyotik sıvıyı içmeyi alışkanlık haline getiren bebek, yeni bir deneyim kazandığı için bazen hıçkırabilir.
 10. 15. haftada bebeğin kalbi çok hızlı bir biçimde çalışarak kan pompalama görevini yapmaktadır.
 11. Bebeğinizin hızlı bir şekilde büyüyen başı bu dönemde yavaşlar ve bebeğin boynu belirgin bir hal kazanır artık baş kısmı boynun üstündedir ve hareketli biçimdedir.
 12. 15.  haftanın anneye sürpriz haberi:  Bebeğinizin saçının çıkıyor olmasıdır.  Bebeğin gelişmekte olan kafası üzerinde lanugo denilen ince ve ipeksi tüyler belirmeye başlar.

15 Haftalık Gebelikte Anne Adayında Nasıl Değişimler Yaşanmaktadır? Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

 1. Bu lanugo haftası yani bebeğinizin vücut tüylerinin çıktığı bir hafta olduğundan midenizde yanma, ekşime gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.
 2. Bu hafta itibariyle toplam 2-4 kilo almış olmanız normal kabul edilebilir. Hızlı kilo alımı ve süt hormonlarının salgılanması dolayısıyla göğüs, basen ve göbekte belirgin bir büyüme meydana gelecektir.
 3. 15. hafta ile beraber kilo açısından artık tam bir hamilelik dönemine girdiniz demektir. Karnınızın şişliğinden dolayı kıyafetlerinizin içine giremediğiniz dönemlere girmiş bulunmaktasınız.
 4. Bacağa kramp girmesi, el ve ayaklarda şişlik, ödem, uykusuzluk bu hafta anne adayının en sık yakındığı sorunlardandır.
 5. Gebelik maskesi denilen yüzünüz de ve cildinizde çillenme benzeri bir koyulaşma, cilt değişiklikleri 15. Haftada görülen sorunlardandır. Ancak bu durum geçici olup gebelik sonrasında cildiniz eski haline dönecektir.
 6. 15. haftada kilo alımına bağlı olarak bel ve sırt bölgesinde ağrı sorunu yaşayabilirsiniz.
 7. Gebeliğin bu haftasında varis sorunu ile karşılaşabilirsiniz, şayet doktorunuz tavsiye ediyorsa varis çorabı kullanabilirsiniz.
 8. 15. haftada hamilelikte göğüslerinizde sıvı üretimi başladığından göğüsten sızıntı sorunu yaşayabilir, klostrum adı verilen ilk anne sütü gelebilir, göğüs pedi kullanabilirsiniz.
 9. Damarlarınızda bulunan kan hacmi gebelikle birlikte iki katına çıkmıştır bu durum gebelikte burun kanamalarına ve burunda tıkanıklığa yol açabilmektedir.

15 Haftalık  Bebeğin Ultrasyon Görüntüsü

Erkek İsimleri Ve Anlamları En Güzel Erkek Çocuk İsimleri 2018 Listesi Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

En Yeni, Modern Kız Bebek İsimleri Ve Anlamları 2017 Tıklayınız

 

YORUM YAPIN