18 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur Annedeki Değişim Nelere Dikkat Etmeli

18 haftalık hamileyim, 18 haftalık bebek anne karnında nerede durur, 18 hafta kaç ay eder, 18 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi, 18 haftalık

18 haftalık hamileyim, 18 haftalık bebek anne karnında nerede durur, 18 hafta kaç ay eder, 18 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi, 18 haftalık gebelikte kasık ağrısı olur mu? Soruları 18 haftalık gebe kadınların en merak ettiği sorulardır. Bu makalemizde tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 18 haftalık hamilelikle birlikte hem sizde hem de bebeğinizde çeşitli değişiklikler meydana gelir. İşte onsekinci haftada anne adayında ve bebekteki değişimler;

18 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olmalıdır? Kadın Doğum Doktoru Cem Fıçıcıoğlu Anlatıyor

18 haftalık gebelikte bebeğin kilosu 150 gramdır. Boyu ise 15 ila 16 santimdir.

18 Haftalık Gebelikte Anne Adayında Nasıl Değişimler Yaşanmaktadır?

 1. 18 haftalık gebelik dönemi anne adayının en çok kilo aldığı haftadır. Hamileliğinizin başından beri 2.5 – 5 arasında kilo almış olmalısınız. 18. haftada anne adayının mide bulantısı artık geçmiştir, iştah açılmıştır ve rahat rahat yemek yiyebildiğinden kolaylıkla kilo alabilir.
 2. 18. haftada artık göbeğiniz belirgin hale geldiğinden dışardan hamile olduğunuz anlaşılabilir.
 3. Gebeliğin bu haftasında kan şekerinde düşmeler yaşayabilirsiniz. Kan şekerinin düşmesini önlemek için az az ve sık sık yiyin.
 4. 18. haftada vücutta hormonlara bağlı olarak kan akışında artış meydana gelir. Kalbin yoğun tempoda çalışmasına bağlı gebelikte 18. hafta baş dönmeleri yaşanabilir.
 5. Hamileliğin 18. haftasına kadar olan süre içerisinde fazla kilo alan annelerde hamilelik çatlaklarınız oluşabilir. Susam veya badem yağı bu çatlaklar için iyi gelecektir, kilo alan bölgelere bu yağlardan sürebilirsiniz.
 6. Hamileliğin bu haftasında uykusuzluk, uyumakta güçlük çekme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 7. 18. haftada bebeğin kemikleri gelişmekte olduğundan kalsiyum ihtiyacınızda artar. Süt ve süt ürünlerini bol bol tüketmeli, günde 2 su bardağı süt içmeye özen göstermelidir.
 8. 18. haftalık gebelikte hormonlardaki ve kan hacmindeki artışa bağlı olarak yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.
 9. Hamilelikte 18. haftada rahimi destekleyen kas ve dokuların gerilmesine bağlı olarak kasık ağrısı ile karşılaşabilirsiniz.
 10. 18 haftalık gebelikte anne karnındaki bebeğe giden kan akışı hızlandığından, anne adayının da kan hacmi artar. Bunun sonucunda anne adayının tansiyonu çok düşebilir. Tansiyon düşüklüğü baş dönmesi ve bulantı gibi sorunlara sebep olabilmektedir.
 11. 18. haftada kilo almaya bağlı vücudun ağırlık merkezi değişir, günlük rutin işlerini yaparken bile dengesizlikler yaşanabilir, sarsılma, düşme sorunlarla karşılaşılabilir.

18 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıldır?Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

 1. 18 haftalık bebek anne karnında iken bu haftada hıçkırabilmekte, yutkunabilmekte, ellerini açıp kapatabilmektedir
 2. 18. haftayla birlikte bebekte mekanyum olarak adlandırılan ilk dışkı oluşur. Hamileliğin 18. Haftasında sindirim atıkları ve yutulan amnios sıvısını içeren bir madde olan “Mekonyum” bebeğin bağırsaklarında birikmeye başlar.  Bu yeşilimtırak -kahverengimsi renkteki yağlı madde bebeğinizin ilk dışkısı olacaktır. Ancak bu dışkı bağırsaklarda biriktirecek ve bebek doğduktan sonra dışkılama yolu ile vücuttan atılacaktır.
 3. 18 haftalık gebelikle beraber bebek artık ana rahminde kendine yer yapar ve orada uyur. Bebek 18 haftalık gebelik ile beraber günün belli saatlerinde iki saat kadar uyur.
 4. Hamilelikte 18. haftada bebeğin iç kulak kemikleri ve sinirleri gelişmektedir.
 5. 18. haftada bebeğin kıkırdak dokusu, kemikleri artık yavaş yavaş sertleşmiştir.
 6. Bebeğin tat alma duyusu da 18. hamilelik haftası gelişmeye devam etmektedir.
 7. 18 haftalık hamilelikte bebek şayet erkekse prostat tamamen oluşmuş, kız ise yumurtalıklardaki ilk yumurta hücresi oluşmaya başlamış ve rahim de şekillenmektedir.

18 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Bebeğin hareketlerinin ne zaman hissedileceği hususunda Kadın Doğum Doktoru Ahmet Özgür Yeniel şu bilgileri veriyor; Aslında bebeğin hareketi anne karnında daha erken zamanlarda başlamasına rağmen bu hareketlerin anne tarafından hissedilmesi genellikle 20. haftadan sonra gerçekleşir. Ancak daha önce hamilelik tecrübesi olmuş kadınlar bebeğin hareketlerini daha erken zamanlarda hissetmeye başlayabilir.

18 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Olur mu?

Evet 18 haftalık bebeğin cinsiyeti artık ultrasonda görülebilir. Ancak bebeğiniz ultrasonda cinsel organı görünmeyecek pozisyonda durursa cinsiyeti tespit edilmeyebilir.

18 Haftalık Gebelikte Anne Nelere Dikkat Etmeli?

 1. 18 haftalık gebe kadın sağlıklı bir gebelik geçirmek için günde yarım saat yürüyüş yapmalı.
 2. Günde 2-3 litre yani 10-12 su bardağı su içmeye özen gösterin. Su içmek hem bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının azalmasını önler hem de ödemi atmanıza yardımcı olur.
 3. Sigara dumanından yayılan zararlı maddeler hem anne hem de bebek sağlığını olumsuz etkilediğinden sigara içmemeli ve sigaran uzak durmalıdır.
 4. Meyve ve sebzeler lif açısından zengin gıdalardır. Hamilelikte lifli gıdalarla beslenmek kabızlık hemoroid oluşumunu engelleyecektir.
 5. Bol ve pamuklu kıyafetler giyin, dar kıyafetlerden uzak durun.

18 Haftalık Bebek Anne Karnında Nerede Durur?

18. haftada bebeğiniz rahimde rahat bulduğu yerde duracaktır.

18 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

 1. 18 haftalık gebelik kaç aylıktır? = 4 Aylık 6 günlük gebesiniz.
 2. 18 hafta 1 günlük gebelik kaç aylıktır? = 4 Aylık 7 günlük gebesiniz.
 3. 18 hafta 2 günlük gebelik kaç aylıktır? = 4 Aylık 8 günlük gebesiniz.
 4. 18 hafta 3 günlük gebelik kaç aylıktır? = 4 Aylık 9 günlük gebesiniz.
 5. 18 hafta 4 günlük gebelik kaç aylıktır? = 4 Aylık 10 günlük gebesiniz.
 6. 18 hafta 5 günlük gebelik kaç aylıktır? = 4 Aylık 11 günlük gebesiniz.
 7. 18 hafta 6 günlük gebelik kaç aylıktır? = 4 Aylık 12 günlük gebesiniz.

En Yeni, Modern Kız Bebek İsimleri Ve Anlamları 2017 Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Erkek İsimleri Ve Anlamları En Güzel Erkek Çocuk İsimleri 2018 Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

 1. kız annesi

  ben 18hafta 5günluk gebeyim 3testte bebegmin sinir sistemlerinde sorun warmis cok yüksek cikti 3,07korkuyorum sizce bise olurmu ayrintli ultrasyona gdcm korkuyrm nedn boyle oluyor

 
Daha fazla yorum