39 Haftalık Bebek Kaç Aylık Kilosu Hareketleri 39 Haftalık Hamileyim

Hamilelikte 39. Haftayla beraber artık her an doğum gerçekleşebilir. 39 haftalık gebelikte kasık ağrısı,  sümüksü akıntı gelmesi ve bebek hareketlerinin

Hamilelikte 39. Haftayla beraber artık her an doğum gerçekleşebilir. 39 haftalık gebelikte kasık ağrısı,  sümüksü akıntı gelmesi ve bebek hareketlerinin yavaşlaması doğumun yaklaştığını gösteren en sık karşılaşılan belirtilerdir. Genellikle doğum 39. Haftada meydana gelir. Ancak bazen bebeğin doğması gebeliğin 40. hatta 41. haftasını bile bulabilir.

39 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadar Olmalıdır? Kadın Doğum Doktoru Cem Fıçıcıoğlu Anlatıyor

39 haftalık bebeğin ağırlığı ortalama 3 – 3 buçuk kilo arasında değişebilir. Boy uzunluğu ise yaklaşık olarak 48 – 52 cm kadar olur. Kilo ve boy oranı artık doğuma kadar çok değişmez. Ancak beyin son hızla gelişimine devam eder.

39 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıldır?Kadın Doğum Doktorları Anlatıyor

 1. 39. haftada bebeğin vücudundaki yağ katmanı oluşmaya devam ediyor. Yağ katmanı sayesinde bebek dünyaya geldiğinde vücut sıcaklığı dünyaya uyum sağlayabilecek.
 2. 39. haftaya kadar bebeğin cilt rengi pembeydi. Bu haftadan itibaren ise bebeğin cildi beyazlaşmaya başlayacak. Derinin altında bulunan cilt katmanları ise gelişmeye devam edecektir. Anne adayları artık daha rahat nefes alabildiklerini fark edebilecek.
 3. Bu hafta bebeğiniz boyca ve kiloca çok büyümüş olduğundan artık rahim ona resmen dar gelir duruma gelmiştir, bebek hala kilo almaya devam etmektedir beyin gelişimi devam etmekte diğer organları tamamen gelişmiş durumdadır. Artık bebek doğum zamanındaki görüntüsüne çok yakındır.
 4. Bebek 39. haftada lanugo adı verilen cildini kaplayan ince tüylerden tamamen kurtulmuştur bazen bebek az miktarda bu tüylerle de doğabilir.
 5. Hamileliğin 39. Haftasında bebeğiniz başını pelvis denilen kemik yapısının içerisine sokarak, normal doğum için pozisyon alır. Bu hafta itibariyle bebek doğmak için tamamen hazırdır.
 6. Bebeğiniz bu hafta doğum görüntüsüne çok yakın bir durumdadır, ancak beyni ve ciğerleri gelişimini sürdürmeye devam etmektedir.
 7. Bu hafta bebeğin cildini koruyan verniksin tabaka tamamen kaybolup dökülmüştür.

39 Haftalık Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamileliğin son günlerine doğru bebeğin doğabilmek için, içinden geçmek zorunda olduğu karnınızın alt kısmına (pelvise) kanala girmesi sonucu 39 haftalık gebelikte kasık ağrısı sorunu yaşabilir. Bir diğer deyişle 39. haftada kasık ağrısının nedeni doğumun yaklaşması, bebeğin kasık bölgenize uyguladığı baskıdır.

39 Haftalık Gebelik Doğum Belirtileri Nelerdir?

 1. Nişan gelmesi yani gebe kadından vajinadan kanlı akıntı hamilelik döneminin sona ermek üzere olup bebeğin doğmasına az zaman kaldığını gösteren en temel işaretlerdendir.
 2. Bebeğin Aşağı İnmesi. Bebeğin karnınızın alt kısmına (pelvise) kanala girmesi durumudur.
 3. Braxton-Hicks olarak bilinen yalancı doğum sancıları da doğum belirtilerindendir. Braxton-Hicks'in gerçek doğum sancısından farkı ise sancı ve kasılmaların düzensiz olması, ara ara gelmesidir.
 4. Rahim ağzında genişleme: Gebeliğin 39. ve 40. aylarında rahim ağzında genişleme başlar. Normal doğum olabilmesi için rahim ağzında 10 cm genişleme meydana gelmiş olmalıdır.
 5. Rahim ağzında incelme: Gebeliğin son ayında rahim ağzı incelmeye başlar.
 6. Suyun gelmesi: Suyun sızıntı şeklinde ve hafif olarak gelmeye başlaması. Bebeğin içinde bulunduğu, su gibi akışkan, şeffaf yahut çok açık sarı renk olan amniyon sıvısı ile dolu kesenin sancı ve kasılmalar ile birlikte yırtılmasına, suyun gelmesi denir.
 7. Rahatlama: Bebeğin doğum kanalına doğru yer değiştirmesi ile diafram üzerindeki basınç azalıp daha rahat nefes almaya başlarsınız.
 8. Bebeğin hareketlerinde azalma olması
 9. Vajinadan gelen akıntıda artış olması
 10. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyma
 11. Enerji seviyesinde yükselme
 12. Bu belirtilerde doğum başlıyor olabilir bu durumda hemen hastaneye gitmelisiniz.

39 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

 1. Bebeğin doğum kanalına inmesiyle anne adayı sık sık küçük abdest bozma ihtiyacı duyabilir.
 2. 39. haftada bebeğin doğum kanalına yerleşmesi (inmesi) nedeniyle bedenin ağırlık merkezi değiştiğinden anne adayı denge kurmakta zorluklar yaşayabilir.
 3. 39. haftada anne 10-16 kilo gibi hatrı sayılır bir kilo aldığından uyumakta ve yürümekte güçlük yaşayabilir.

39 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

 1. 39 haftalık gebelik kaç aylıktır? = 9 Aylık 3 günlük gebesiniz.
 2. 39 hafta 1 günlük gebelik kaç aylıktır? = 9 Aylık 4 günlük gebesiniz.
 3. 39 hafta 2 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 9 Aylık 5 günlük gebesiniz.
 4. 39 hafta 3 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 9 Aylık 6 günlük gebesiniz.
 5. 39 hafta 4 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 9 Aylık 7 günlük gebesiniz.
 6. 39 hafta 5 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 9 Aylık 8 günlük gebesiniz.
 7. 39 hafta 6 günlük gebelik kaç aylık oluyor? = 9 Aylık 9 günlük gebesiniz

En Yeni, Modern Kız Bebek İsimleri Ve Anlamları 2017 Tıklayınız

Erkek İsimleri Ve Anlamları En Güzel Erkek Çocuk İsimleri 2018 Listesi Tıklayınız 

Klasik ve Modern Bebek İsimleri İçin Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

 

3 Yorum

 1. Misafir

  Ben 39 +2 günlük hamileyim bebegim tersdi sezeryan olacaktım bebek tersdi ama bugün dönmüş normal dogum olacak artik netesede agrim cıktı sizce dogumum erkenmi sizce ara ara agrim var

 2. Isimsiz

  Ben 39 haftalik gebeyim sidetli kasilmalrim oluyor yarım saate bir çok endiseliyim

 3. münevver

  9 ay 6 günlük hmileyim dogum nezaman olur

 
Daha fazla yorum