Ayağa Bacaklara Neden Kramp Girer Bacak Krampları Neden Olur? Vitamin

Bacak krambı bir anda meydana gelebilen ve çok acı veren bir sorundur. Bir dakikadan az sürebilir ya da daha uzun süre acı çekmenize neden olabilir. Çoğu insan

Bacak krambı bir anda meydana gelebilen ve çok acı veren bir sorundur. Bir dakikadan az sürebilir ya da daha uzun süre acı çekmenize neden olabilir. Çoğu insan bacak kramplarından özellikle geceleri muzdarip olur. Bacağa kramp girmesinin oluşma şekli, bacak kaslarının istemsizce kasılması şeklindedir. Bacağınızdaki bütün kasları ayrı ayrı veya aynı anda etkileyebilir. Bacağa kramp girmesi genellikle magnezyum ve potasyum gibi mineral, vitamin eksiklerinden kaynaklanır. Hem çocuklar hem de yetişkinler bu sorunu yaşayabilir. Uyurken de meydana gelebilir. Fakat hamile kadınlarda ve yaşlı insanlarda bacak krambı daha sık görülmektedir. Bacaklarınızı çok kullandığınız sporları yaptığınızda da kramp girebilir. Bacaklarda kramp girmesinin en sık karşılaşılan nedenleri; Vitamin eksikliği, besin yetersizliği, yorgun kas, susuzluk, alkolizm, böbrek yetmezliği, tiroid bezi sorunları, 2. Tip diyabet, damar hastalığı, aşırı kilolu olmak, elektolit düzensizliği, hormonal düzensizlik, beyin sorunları veya huzursuz bacak sendromu olarak sayılabilir. Bacak krampları çok acı vericidir ve aniden meydana gelir. Bazen kaslarda titreme gibi belirtiler gösterebilir. Ayrıca bacak krambı yaşıyorsanız, bacağınızı oynatamayabilirsiniz.

Aşağıda bacak kramplarını geçirmek için evde uygulayabileceğiniz yöntemleri anlatacağız.

Sıcak Kompres

Kramp geçiren bacağınıza sıcak su torbası bastırmak da sorunu çözebilir. Sıcak kasları gevşetip, acının azalmasını sağlar.

 1. Sıcak su torbasını kramplı bölgeye tutun. Acı geçene kadar devam edin.
 2. Alternatif olarak, sıcak su içerisine bir havlu sokun. Fazla suyu sıkın ve havlu soğuyana kadar kramplı bölgeye havluyu sarılı tutun. Acı geçene kadar tekrarlayın.

Yürüyüş Yapın Veya Esneme Hareketi Yapın

Bacak krampı yaşıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey fiziksel bir aktivite yapmaktır. Yürümek gibi basit birşey mükemmel sonuçlar verebilir. Yürüme ilk başlarda hafif bir acı verebilir fakat sabredip bir süre daha yürürseniz bu acı kendiliğinden geçecektir. Yürüme beyninize kaslarınızı sıkıp, rahatlatması için sinyaller gönderir. Bu durum kasılı kasları rahatlatıp, acının geçmesini sağlar.

 1. Bacak krambı yaşadığınız anda bütün yaptığınız şeyleri bırakıp, kramp oluşan bölgedeki kasları esnetmeyi deneyin. Bu esnetmeler 15-30 saniye boyunca sürmelidir. Daha sonra bölgeye hafif bir masaj uygulayarak, kasılı kalmış kasları gevşetmeye çalışın.
 2. Alternatif olarak, kramp yaşadığınız anda yavaşça yürümeye başlayabilirsiniz.
 3. Gece kramp girmesini önlemek için gece yatmadan önce bacak kaslarınızı esnetebilirsiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu yatmadan önce 10 dakika boyunca bisiklet sürmektir.
 4. Ayrıca her gün düzenli egzersiz yapmalısınız. Düzenli egzersiz yapmak kasların düzgün çalışmasını sağlar ve kas kramplarını önler.
 5. Eğer spor salonuna gidemiyorsanız, günde 30 dakikanızı ayırarak yürüyebilirsiniz.

Not: Şayet esneme hareketleri daha fazla acıya neden oluyorsa, durun.

Epsom Tuzu (Magnezyum Sülfat)

Bacak krampları için epsom tuzu çok uzun sürelerdir uygulanan bir yöntemdir. Epsom tuzu içerisindeki magnezyum kasın rahatlayıp, iyileşmesine yardımcı olur.

 1. Sıcak su ile küvetinizi doldurun.
 2. 2 bardak epsom tuzu ekleyip, iyice karıştırın.
 3. 20 dakika boyunca bu küvet içerisinde oturun.
 4. Genellikle bu banyoyu 1 kere uygulamak sorunu çözer.

Not: Kalp sorunları, yüksek kan basıncı veya şeker hastası olan insanlar epsom tuzunu kullanmamalıdır.

Masaj

Masaj da krampları önlemek için etkili bir yöntemdir. Kramplı bölgeye masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve yeni kanı, kasılmış kaslara göndererek rahatlamanızı sağlar. Masaj ilk başlarda çok ağrıya sebep olabilir fakat bu ağrı masaj yaptıkça dağılacaktır.

 1. Ilık ile sıcak arası sıcaklıkta olan zeytinyağı veya hindistan cevizi yağını kramplı bölgeye sürün.
 2. Yavaş hareketlerle kaslara masaj yapın.
 3. Masaj sonrasında, bölgeyi sıcak havlu ile sarıp birkaç saat boyunca bekleyin.

Elma Sirkesi

Bacak kramplarını geçirmede elma sirkesi de oldukça etkilidir. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde krampların oluşma sıklığını, yaşattıkları acıyı ve etkiyi azaltacaktır.

 1. Bacak krambını geçirmek için, 1 bardak sıcak su içerisine, 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip, için.
 2. Bacak krambını önlemek için, yarım bardak sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve bal, 1 yemek kaşığı kalsiyum laktat ekleyip karıştırın. Yatmadan önce bu karışımı her gün için.

Pekmez Tüketin

Uzun zamanlardır uygulanan bir başka bacak krambı geçirici yöntem ise pekmez tüketmektir. İçerdiği yüksek miktarda kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum sayesinde gergin kaslarınızı gevşetecektir.

 1. 1-2 tatlı kaşığı pekmezi, 1 bardak sıcak su içerisine karıştırın.
 2. Birkaç hafta boyunca her gün için.

Potasyum

Vücudunuzdaki potasyum eksikliği kramplarınızın sebebi olabilir. Potasyum, sodyum ile çalışan ve hücrelerdeki elektrik yükleriyle ilgilenen bir elektrolittir. Hücrelerdeki düzgün elektrik, kasların normal olarak çalışmasını sağlar. Vücudunuzdaki potasyum miktarı az ise hücreleriniz kasları kontrol edemeyecek hale gelir ve bunun sonucunda bacak krampları oluşur. Günlük yaşantınızda düzenli potasyum tüketmeye özen gösterin. Potasyum içeren yiyecekler, muz, kayısı, üzüm, lahana, brokoli, portakal, greyfurt, balıktır.

Magnezyum

Magnezyum eksikliği de kramplara sebep olabilir. Hatta hamile kadınlarda krampları geçirmek için doktorlar magnezyum önerirler. Bu mineral kas sağlığınız için oldukça önemlidir. Kasları güçlü tutmak ve krampları önlemek için kalsiyum alımını düzenler. Ayrıca, magnezyum potasyumun emilimini sağlar. Eğer sürekli kramp yaşıyorsanız magnezyum seviyelerinizi kontrol ettirmelisiniz. Eğer magnezyum eksikliğiniz varsa, magnezyum içeren yiyecekler, kabak çekirdeği, ıspanak, badem, avokado, muz, fasulye, tofu, soya sütü ve patates tüketmelisiniz.

Su

Susuzluk da kramplara neden olur. Bunu önlemek için gün içerisinde bol miktarda su içtiğinizden emin olun. Su, kas sağlığınız için oldukça önemlidir. Gün içerisinde en az 8-10 bardak su için. Doğru miktarda su içip içmediğinizi kontrol etmek için idrar renginizi kontrol edebilirsiniz. Eğer idrarınız açık renk tonlarındaysa bu doğru miktarda su aldığınız anlamına gelir.Ayrıca çok fazla kahve, çay, alkol içmek de kramplara sebep olabilir.

Bacak İnceltme Kürü Göbek Basen Eritme Kürü Nasıl Yapılır?

Bacak Arası Kararması Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Doğal Yöntemler Tıklayınız

İnce Bacakları Kalınlaştırma İçin 6 Uzman Önerisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

 1. Müzeyyen Şimşek

  Müzeyyen Şimşek hastamız bacak farklı şekilde hep hapları ihtiyaçları karşı karşıya gelebilir siniz siz doktor abi bizim hastamız bacak kramp bile girmiş

 
Daha fazla yorum