Borakssız Tutkalsız Traş Köpüğü Şampuan ile En Kolay Slime Yapımı

Slime (slaym, sılaym) tutkal ve boraks maddesi ile yapılabilen yeni nesil oyun hamurudur. Son zamanlarda çocukların eğlencesi haline gelen, yumuşak ve yapışmayan formda olan bu oyun hamurunu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Tariflerde geçen malzemelerin satış yerleri şöyledir; tutkalı kırtasiyeden, gıda boyasını aktardan veya büyük marketlerden, boraks tozu ise eczaneden satın alabilirsiniz. İşte evde borakslı ve boraksız olarak slime yapmak için en kolay ve pratik tarifler; (Bu tariflerimizde slime malzemeleri olarak traş köpüğü ile pofuduk slime, tutkalsız, bulaşık deterjanı ile, boraks ile, şampuan ile slime yapılışını anlattık. 8 tane farklı slaym yapımı tarifi verdik)

Evde Slime Yapımı 1. Tarif (Borakssız Slime Yapımı Tarifi)

Malzemeler

  1. 1 su bardağı su bazlı tutkal
  2. 1 yemek kaşığı toz deterjan
  3. 1 miktar sim (istediğiniz renk ve miktarda)
  4. 1 yemek kaşığı herhangi bir marka şampuan

Bir kaseye bir su bardağı su bazlı tutkalı boşaltın, içine kırtasiden alacağınız dilediğiniz renkte simi dökün. Biraz karıştırdıktan sonra bu karışıma yavaş yavaş bir yemek kaşığı kadar toz deterjanı dökmeye başlayın, ardından da şampuanı döküp karıştırmaya devam edin. Karıştırdıkça kıvam alacaktır. İstediğiniz kıvama geldiğinde slime hazırdır.

Evde Slime Yapımı 2. Tarif

Malzemeler

  1. Yarım su bardağı tutkal
  2. Yarım su bardağı sıcak su
  3. Gıda boyası (isteğe bağlı)
  4. 1 yemek kaşığı boraks tozu (Eczaneden alınır)

Yapılışı: 1 su bardağı sıcak suyun içine eczaneden alacağınız 1 yemek kaşığı boraks koyup, boraks tozu tamamen eriyene kadar iyice karıştırın. Başka bir kasede yarım su bardağı tutkalı ve sıcak suyu karıştırın. Dilerseniz elde ettiğiniz bu tutkallı suya, istediğiniz renkte gıda boyası yahut sim ekleyebilirsiniz. Son aşama olarak geniş bir kasenin içinde, ilk olarak hazırladığımız boraks karışımı ile tutkallı karışımı birleştirip iyice karıştırmaya devam edin. Yarım saat sonra ev yapımı slime hazır hale gelmiş olacaktır. Yaptığınız slime katı olursa içine biraz daha sıcak su ekleyip istediğiniz kıvamı yakalayabilirsiniz. Şayet slime sıvı olduysa karışıma biraz daha boraks ekleyin. Evde slime yaparken gıda boyası kullanmanız şart değildir ancak gıda boyası sayesinde çok güzel renklerde slime yapabilirsiniz. Gıda boyası kullanmayınca slimeniz renksiz olur ve onla oynama isteği duymayabilirsiniz. Gıda boyasını büyük marketlerden veya aktardan satın alabilirsiniz.

Evde Slime Yapımı 3. Tarif (Borakssız Traş Köpüğü İle Slime Yapımı Tarifi)

Traş köpüğü ile evde slime şöyle yapabilirsiniz;

Not: Bu makalemiz 3 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.