Citoles Kullananlar Yorumları Nasıldır, Cinsel İsteksizlik Yaparmı?

Citoles; Depresyon, anksiyete bozukluğu, agorafobisiz panik bozukluğu, obsesif-kompulsif (saplantılı davranışlar) bozukluk tedavisinde kullanılan bir antidepresandır. Mutluluk hormonu olan serotonin hormonunun salgılanmasını artırıp psikolojik

Citoles Ne İşe Yarar Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Citoles; Depresyon, anksiyete bozukluğu, agorafobisiz panik bozukluğu, obsesif-kompulsif (saplantılı davranışlar) bozukluk tedavisinde kullanılan bir antidepresandır. Mutluluk hormonu olan serotonin hormonunun salgılanmasını artırıp psikolojik hastalıkları tedavi eder. Citoles yan etki olarak bazı kişilerde cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Citoles Nasıl Kullanılır?

Citoles aç veya tok karına alınabilen bir antidepresandır. Ancak ilacın tabletleri su ile birlikte yutulmalı, çiğnenmemelidir.

Citoles doktorun talimatlarına uygun şekilde kullanılmamalıdır. Kullanımı hakkında şüphe duyulduğunda doktora veya eczacıya danışılmalıdır.

Citoles Ne İşe Yarar

Depresyon Tedavisi İçin

Depresyon için kullanılan Citoles ilacı günde tek doz yani 10 mg kullanımı tavsiye edilmektedir. Ancak eğer doktor gerekli görüse maksimum 20 mg’a kadar yükseltilebilir.

Panik Bozukluk Tedavisi İçin

Panik bozukluğu tedavisinde kullanılacak Citoles ilacı başlarda 1 hafta günde tek doz yani 5 mg olarak kullanılmaktadır. Sonrasında bu doz doktor kontrolü ile 10 mg ve daha sonra 20 mg olacaktır.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Tedavisi İçin

Sosyal anksiyete bozukluğu için kullanılacak Citoles için önerilen doz günde tek doz yani 10 mg’dir. Doktor hastanın vücudunun vereceği tepkiye göre günde 5 mg’ye düşürebilir veya günde maksimum 20 mg'a yükseltebilir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi İçin

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisinde kullanılacak Citoles ilacı tavsiye edilen doz günde tek doz 10 mg’dır. Doktor gerekli görürse günlük dozu maksimum 20 mg’a yükseltebilir.

Obsesif-Kompulsif Bozukluk Tedavisi İçin

Obsesif-Kompulsif bozukluğu tedavisinde kullanılacak Citoles ilacı tavsiye edilen doz günde 10 mg'dır. Doktor gerekli görürse günlük dozu maksimum 20 mg’a yükseltebilir.

Citoles Kullananların Yorumları

Citoles antidepresan ilacını 7 aydır kullanıyorum. İlacın bu kadar etkili olacağını düşünmüyordum. Ben de kaygı bozukluğu, sabırsızlık ve kötümserlik gibi duyguları geçirdi. Ama bu ilacın olumsuz yanları da mevcut. Kişide aşırı gevşeklik, boşvermişlik ve duygusuzluğa neden oluyor.

Citoles ilacını 3 gündür kullanıyorum ve yan etkilerini çok ağır yaşadım. Bende mide bulantısı, çarpıntı, ishal gibi yan etkilere sebep oldu. Bunları yaşayınca acile gitmek zorunda kaldım. Fakat birçok doktor ilk günlerde bu tür belirtilerin normal olduğunu bırakmamam gerektiğini söyledi.

Citoles ilacını 3 sene kadar depresyon ve anksiyete bozukluğu tedavisinde kullandım. Sonrasında 1 yıl ara verdim ve sonra tekrar kullanmaya başladım. Şu an 3 aydır günlük 20 mg olanından kullanıyorum. Bende cinsel isteksizlik dışında herhangi bir belirtiye yol açmadı. Bana odaklanma enerjisi verdi ve kafama hiç bir şey takmamaya başladım. Eğer uzun süre kullanılırsa iyileştirdiği çok gerçek.

Citoles antidepresan ilacını 6 ay kullandım ve sonra yarıma düşürerek kullandım. Doktorum çok zor dönem geçirdiğim kayıp yaşadığım ve çok stresli olduğum bir dönemde reçetelemişti. Ben günlük 10 mg kadar kullandım. Herkeste aynı etki yaşanır mı bilmiyorum ancak bende etkisi çok iyi oldu. Ben hiç bir yan etki görmedim bu ilaçta. Yalnızca ilk hafta 5 mg kullandığım dönemde diş sıkma, esneme ve sigara içerken mide bulantısı gibi durumlar yaşadım ancak sonra geçti. Doktorum ilaca başlarken kilo aldırabileceğini söylemişti. Ama ben kilo almak dahil hiç bir yan etki yaşamadım. Şimdilerde ilacı bırakma aşamasındayım ve yarım yani 5 mg dozda kullanıyorum ve hayatımda yemediğim kadar yemek yemeye başladım. Sanırım kilo aldırma etkisi şimdi kendisini gösterdi. Bunun dışında çok başarılı buldum bu ilacı. Kiloyu spor yaparak verebilirim ama ilacın bana faydasını başka bir şeyde bulamam.

Citoles antidepresan ilacını yaklaşık olarak 5 ay önce doktoruma sinir ve sabırsızlık problemim için gittiğimde vermişti. Sinir ve sabırsızlık gibi dönemsel sorunlarıma ek olarak her şeyi kafama takma problemimin olduğunu ve bunun beni çok yorduğundan bahsettim. Citoles ilacını kullandığım dönemde sabırsızlık ve öfkelenme gibi problemlerim yok oldu. Ama beni çok mutlu da etmedi. Beni gerçekten sinirlendiren bir durum olduğunda yine sinirlendim ve üzüleceğime üzüldüm. Fakat oturup her şey üzerine çok düşünüp üzülmedim. Günlük hayatımdaki ders ve sınav streslerinden etkilenmedim sakindim hep ve gereksiz telaşlarım da ortadan kayboldu.

Citoles antidepresan ilacını birkaç ay önce doktoruma aşırı duygusal ve takıntılı olduğum dönemde gittiğimde doktorum reçetelemişti. Bu ilaç sayesinde kafamdaki boş düşüncelerden kurtuldum. Takmamaya ve neşeli olmaya başladım. Ağlama krizlerim de geçti.  Ben yan etki olarak mide bulantısı ve kalp çarpıntısı yaşadım ama 2-3 gün sonra alıştım. Ben hayatımda hiç alkol kullanmadım ama bu ilaç benim kafamı bir güzel yapıyor. Ilaç sayesinde hep neşeliydim ve güldüm. Citoles ilacı bırakılması durumunda da birden değil yavaş yavaş olması gerektiği söyleniyordu. Ben de öyle yaptım. Normalde tedavi döneminde günde 2 defa aldığım ilacı 1’e indirdim ve sonra bıraktım. Birkaç gündür kullanmıyorum. İlaç gerçekten çok etkiliydi ama ben bağımlısı olmamak için bıraktım.

Citoles’in Yan Etkileri Nelerdir?

Çok yaygın:

 1. Bulantı

Yaygın:

 1. Burunda tıkanıklık veya akma (sinüzit)
 2. İştahta azalma veya artma
 3. Endişe, huzursuzluk, anormal rüyalar, uykuya geçmede zorluk, uyku hali, sersemlik, esneme, titreme, deride karıncalanma
 4. İshal, kabızlık, kusma, ağız kuruluğu
 5. Terleme artışı
 6. Kas ve eklemlerde ağrı (artralji ve miyalji)
 7. Cinsel bozukluklar (ejakülasyonda gecikme, ereksiyon sorunları, cinsel dürtüde azalma ve kadınlarda orgazm bozuklukları)
 8. Yorgunluk, ateş
 9. Kilo artışı

Yaygın olmayan:

 1. Kurdeşen (ürtiker), döküntü, kaşıntı (prürit)
 2. Diş gıcırdatma, ajitasyon, sinirlilik, panik atak, sersemlik, konfüzyon durumu
 3. Uyku bozukluğu, tat almada bozukluk, bayılma (senkop)
 4. Göz bebeklerinde büyüme (midriyazis), görme bozukluğu, kulak çınlaması (tinnitus)
 5. Saç dökülmesi
 6. Vajinal kanama
 7. Kilo kaybı
 8. Kalp atımında hızlanma
 9. Kol ve bacaklarda şişlik
 10. Burun kanaması

Seyrek:

 1. Saldırganlık, depersonalizasyon, halüsinasyon
 2. Kalp atışında yavaşlama

Bazı hastalar tarafından bildirilenler (eldeki verilerle sıklığı tahmin edilemiyor):

 1. Kendine zarar verme veya kendini öldürme düşünceleri, (ayrıca bakınız "Citoles'i aşağıdaki durumlarda dikkatli kullanınız")
 2. Kan sodyum seviyelerinde azalma (belirtiler: bulantı, kendini hasta hissetme, zayıf kaslar veya konfüzyon (zihin karışıklığı))
 3. Ayağa kalkıldığında, düşük kan basıncı nedeniyle baş dönmesi (ortostatik hipotansiyon)
 4. Anormal karaciğer fonksiyon testleri (kanda karaciğer enzimlerinde artış)
 5. Hareket bozuklukları (kaslarda istemsiz hareketler)
 6. Ağrılı ereksiyon (priapizm)
 7. Cilt ve mukoza kanamaları dahil kanama bozuklukları (ekimoz) ve kanda düşük trombosit seviyesi (trombositopeni)
 8. Cilt veya mukozada ani şişme (anjiyoödem)
 9. İdrar miktarında artma (uygun olmayan ADH salınımı)
 10. Emzirmeyen kadınlarda süt gelmesi
 11. Mani
 12. Bu grup ilaçları kullanan hastalarda kemik kırıkları riskinde artma gözlenmiştir.
 13. Kalp ritminde değişiklik ("QT aralığında uzama" olarak adlandırılan, EKG'de (elektrokardiyogram) görülen kalbin elektriksel aktivitesi)
 

YORUM YAPIN