Dizde Kıkırdak Zedelenmesi Nasıl Geçer Neden Olur

Dizde kıkırdak aşınması, dizde kıkırdak zedelenmesi günümüzde sık karşılaşılan problemlerdendir. Bu durum fazla kilo, yaşlanma, hareketsiz yaşam gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Dizde kıkırdak aşınması Fizik tedavi doktoru tarafından tedavi

Dizde kıkırdak aşınması, dizde kıkırdak zedelenmesi günümüzde sık karşılaşılan problemlerdendir. Bu durum fazla kilo, yaşlanma, hareketsiz yaşam gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Dizde kıkırdak aşınması Fizik tedavi doktoru tarafından tedavi edilir.

Dizde Kıkırdak Aşınması, Zedelenmesi Neden Olur?

Dizde kıkırdak aşınmasının ilk nedeni vücutta hareket azlığıdır. Hareketsiz yaşam süren kişilerin kıkırdak kemiklerinde aşınma meydana gelir ve bu da dizlerde ağrıyı tetikler.

Dizde kıkırdak aşınmasının bir diğer yaygın sebebi ise yük taşınmasıdır. Eklemlerin üstüne yük binmesi kıkırdağın elastik yapısını bozar ve bu da kıkırdakta aşınmaya yol açar.

Dizde kıkırdak aşınmasının başka bir nedeni ise fazla kilolardır. 60 yaş üstü kişilerde kıkırdak aşınmasının nedeni genellikle fazla kilolardır.

Diğer Nedenler

Dizde kıkırdak aşınması gençlere oranla daha çok yaşlılarda görülmektedir. Bu da genel itibariyle kişinin yaptığı işe göre değişmektdir. Örneğin inşaat sektörü gibi ağır işlerde çalışan kişilerde dizlere ağır yük bindiğinden iç dizlerde kıkırdak aşınma görülmesine sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Dize yük binmesi kıkırdakların elastik yapısının bozulmasına yol açar ve bu durumda kıkırdaklar zamanla incelir. İncelen kıkırdaklar hassaslaşır. Hassaslaşan kıkırdaklar zamanla aşınır ve aşınma ileri dereceeye ulaşırsa kıkırdak tamamen yok olur. Bu durumda da kemikler birbirine sürtünmeye başlar. Bunları yaşayan kişide eklemde ciddi ağrılar başlar ve hareketleri kısıtlanır. Eğer tedavi edilmezse de eklemde şişlikler ve iltihaplanmalar başlar.

Dizde Kıkırdak Aşınması, Zedelenmesi Belirtileri Nelerdir?

Dizde kıkırdakta aşınma yaşayan kişilerin ilk yaşadığı problem hareketlerde kısıtlamalardır. Dizde aşınma kaynaklı hareket etmek zorlaşmaktadır. Bu da yaşam konforunu kötü yönde etkilemektedir.

Diz kıkırdaklarında aşınmanın ilk belirtileri arasında şiddetli ağrı yer almaktadır. Bu ağrılar sebepli rastgele ilaç alınmamalı, ilaç almadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Diz kıkırdağında aşınma durumunda dizde batma, karıncalanma gibi belirtiler de yaşanabilmektedir.

Dizde Kıkırdak Aşınması, Zedelenmesi Teşhisi Nasıl Yapılmalıdır?

Diz bölgesinde kıkırdaklarda aşınmanın teşhisi için fiziki muayene yeterlidir. Muayene esnasında hasta yaşadığı tüm şikayetleri doktoruna bildirmelidir. Tanı için ek olarak laboratuvar tetkikleri ve röntgen çekimi gerekebilir.

Dizde Kıkırdak Aşınması, Zedelenmesi Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Tıpta artroz yani kıkırdak aşınmasının tedavisi için fizik tedavi, kilo verme ve beraberinde bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Eğer gerekli olursa tıbbi müdahale de yapılabilir.

Diz kıkırdağında aşınma için bazı egzersizlerin çok faydası vardır. Bu egzersizler yapılırken diz fazla zorlanmamalıdır. Fizik tedavi uzmanları bu durumdaki hastalara genellikle yürüyüş ve yüzme önermektedir. Hareketler yapılırken dikkat edilmesi gereken kıkırdağa zarar vermeyen sakin ve ritimli egzersizlerin yapılmasıdır. Dizde baskıya neden olan hareketli ve yoğun egzersizlerden kaçınılmalıdır. Ek olarak yürüyüş süresi de önemlidir. Çok uzun süren yürüyüşler de faydadan çok zarar verecek, dizlerin zorlanmasına sebep olacaktır.

Diz gibi bütün vücudun yükünü taşıyan eklemleri korumak için beslenme ve sağlıklı kiloda olmak çok önemlidir. Vücutta kilo artışı ile eklemlere daha fazla yük biner ve bu da kıkırdaklarda aşınmaya yol açar.

Diz kıkırdağında aşınma için hastalara fizik tedavi önerilmektedir. Fizik tedavide yapılan uygulamalarda özellikle eklem bölgesindeki kasların güçlendirilmesi ve kan dolaşımın sağlanması ve bu sayede eklemin hareket kapasitesinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Dizde Kıkırdak Aşınması, Zedelenmesi Bitkisel Tedavisi

Dizde kıkırdak aşınmasını önlemek için kıkırdak dokusunun güçlü olması gerekir. Kıkırdağın gücünü arttıran ve aşınmasını önleyen bazı gıdalar vardır:

Yer fıstığı gibi kuru yemişler içerisindeki E vitamini sayesinde kıkırdakların güçlenmesini sağlar. Bu da vücutta romatoid artrit görülme riskini düşürmeye yardımcı olur.

Kıkırdak aşınmasının ve zedelenmesinin önlenmesi için günlük alınan şeker ve nişasta oranı düşürülmelidir. Ek olarak Köpek balığıkıkırdağı, glukozamin veya kondroitin günlük takviyeler alınabilir.

Kıkırdakları güçlendiren bir diğer besin ise bol C vitamini içeren turunçgillerdir. C vitamini vücutta kolajen üretiminde kullanılmaktadır. Kolajen ise bağ dokusu ve tendonların bir parçasıdır. Vücutta kolajen eksikliği durumunda eklemlerde ağrılar görülmektedir. Ayrıca C vitamini kişinin gut hastalıına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Gut hastalığı ise eklemlerde aşırı ürik asit birikmesi sonucunda görülmektedir. Bu tür eklemsel hastalıklara yakalanmamak ve kıkırdakta aşınmayı önlemek için portakal, greyfurt, mandalina ve bu meyvelerin suları, küçük taneli meyveler, dolmalık biber, soğan ve domates gibi içerisinde bol C vitamini içeren besinler tüketmelisiniz.

 

YORUM YAPIN