Ekmek Kilo Aldırır mı, Kilo Yaparmı Ekmek Yememek Zayıflatırmı?

Ekmek Türk toplumunun temel besin maddelerindendir. Hem ucuz hem de kolay uluşabilir olması dolayısıyla sıkça tüketilen bir yiyecektir. Ekmek yemeyi çok seven

Ekmek Türk toplumunun temel besin maddelerindendir. Hem ucuz hem de kolay uluşabilir olması dolayısıyla sıkça tüketilen bir yiyecektir. Ekmek yemeyi çok seven kişilerin aklına gelen ilk sorulardan biri de ekmeğin kilo yapıp yapmadığı ve kalorisinin kaç olduğu konusudur? İşte bu konuda Diyetisyenlerin verdikleri bilgiler;

Diyetisyen Serkan Tutar 1 Dilim Ekmekte Bulunan Kalorileri Şöyle Bildiriyor;

  1. 1 Dilim Beyaz Ekmek 70 Kalori
  2. 1 Dilim Kepekli Ekmek 70 Kalori
  3. 1 Dilim Tam Buğday Ekmeği 72 Kalori
  4. 1 Dilim Çavdar Ekmeği 72 Kalori
  5. 1 Dilim Yulaf Ekmeği 75 Kalori
  6. 1 Dilim Ruşeymli Ekmek 70 Kalori
  7. Bir ekmek ise şayet 250 gr ise 1 ekmeğin kalorisi 680 kaloridir.

Diyetisyen Gülşen Altın ekmek şişmanlatır mı? Sorusuna şu cevabı veriyor; (Toplumda ekmeğin kilo aldırdığına dair yanlış bir kanı vardır. Şunu rahatlıkla diyebiliriz ki ekmeğin kilo almaya değil hatta kilo vermeye etkisi vardır. Ancak burada önemli olan hangi ekmeği ne kadar yiyeceğinizi bilmenizdir. Örneğin tam tahıllı ekmek lif yani posa açısından zengin bir besin olduğundan bu ekmek türünü tükettikten sonra daha uzun süre tok kalırsınız. Ancak beyaz ekmeğin lif oranı neredeyse yok denecek kadar düşük olduğundan beyaz ekmek tüketiminden sadece birkaç saat sonra kişi tekrardan açlık hissi duyarsınız. Beyaz ekmek yemeniz bel bölgesinden kilo almanıza yol açar. Beyaz ekmek glisemik indeksi yüksek bir yiyecek olduğu için bu ekmeğin tüketimi sonrası salgılanan fazla insülin sebebiyle besinler direkt yağ olarak depolanır. Bu depolama da genellikle bel çevresinde gerçekleşir. Fakat tam tahıllı ekmeğin glisemik indeksi düşük olduğundan kan şekerinde ani iniş çıkışlar yapmaz ve vücutta daha az insülin salgılanır. Bu sayede hem daha uzun süre tok kalmış olursunuz, hem de yedikleriniz yağa dönüşmeden vücut tarafından kullanılır.)

Bir dilim kızarmış ekmek aynen beyaz ekmekte olduğu gibi 70 kaloridir. Kızarmış ekmeğin kalorisi daha mı düşüktür? Diyetisyen Berrin Yiğit anlatıyor; Hayır, kızarmış ekmeğin kalorisi daha düşük değildir. Ekmeğin kızartılması yalnızca içeriğindeki suyun buharlaşmasına neden olur o kadar. Enerji yani kalorisinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar; (Ekmek kilo aldırır mı, yoksa zayıflamaya mı yardımcı olur? Sorusunu şöyle cevaplıyor; (Ekmek iştahı kontrol altına alır, acıkmayı geciktirir, tokluk hissi sağlar ve kan şekerinizi dengeler. Ayrıca ekmek yiyerek tatlı ihtiyacınızı da kontrol altına almış olursunuz. Özellikle tam tahıllı ekmek yemek, lif oranı yüksek olduğu için acıkmayı geciktirir, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Tam tahıllı ekmekler yağ oranınızı düşürerek kilo kontrolüne yardımcı olur ve metabolizma hızınızın yavaşlamasını engeller. Yani bu ekmekler kilo almanıza neden olmaz aksine zayıflamaya yardımcı olur. Günlük beslenmenizde tam tahıllı ekmek tüketmek bir daha geri almaksızın kilo vermenizi sağlar. Her gün tam buğday, yulaf ve çavdar ekmekleri tüketimi bel ve göbek çevresi yağlanmasını azaltır. Ekmeğin kalorisi düşüktür, bu sayede çok kısa sürede enerji metabolizmasına katılıp enerjiye çevrilir. Tam tahıllı, tam buğday ve çavdar ekmeklerinin glisemik indeksi düşüktür ve lif oranı yüksektir, zayıflama diyetlerinde mutlaka bu ekmek türlerine yer vermelidir. Ekmeğin kilo verme üzerinde bir diğer etkisi de; kilo kaybederken cilt elastikiyetinizi korumaya yardımcı olmasıdır. Ekmek karbonhidrat açısından zengindir, ekmeğin sindirimi ağızda başlar ve çok daha kısa sürede beyne tokluk sinyalleri iletir. Yemeğinize 1 parça ekmeği çiğneyerek başlayın. Böylece daha kontrollü bir öğün geçirir ve tokluk hissedersiniz.)

Yoğurt Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Şok Diyet Listesi Tıklayınız

15 Günde 15 Kilo Verdiren Süper Diyet Listesi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

  1. nigmet

    kilo zayiflamak ıstiyorum

 
Daha fazla yorum