Evde Papatya Çayı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Papatya binbir derde deva harika bir btikidir, papatya çayı nasıl yapılır? resimli tarif makalemizde aşama aşama bu bitki çayının yapılışını anlattık

Papatya binbir derde deva harika bir btikidir, papatya çayı nasıl yapılır? resimli tarif makalemizde aşama aşama bu bitki çayının yapılışını anlattık ve papatya çayının faydaları ve papatya çayı zararları hakkında bilgiler verdik.

Malzemeler

  1. 2-3 tatlı kaşığı kuru papatya
  2. 1 su bardağı kaynak su

Yapılışı

1 su bardağına, aktardan satın alabileceğiniz 2-3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı atın. İçine cezvede yahut kettleda kaynatmış olduğunuz sudan 1 su bardağı dökün. Veya bir su bardağı suyu cezvede kaynatın, ocaktan alıp içine 2-3 tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı atın. 3 dakika demlenmeye bırakın. Süzgeçten geçip, çiçekleri süzün. Dilerseniz bal ve limon ekleyip, tatlandırın. İşte bu kadar afiyet olsun!

Hamileler Papatya Çayı İçebilir mi Ve Papatya Çayının Sağlığa Zararları Tıklayınız

Papatya çayı faydaları

1-Sinirleri rahatlatıp, gevşetir, kişiyi sakinleştirir.

2-Boğaz ağrısına şifadır.

3-İnsomnia tarzı uyku bozukluklarını tedavi eder.

4-Stresi giderir, depresyonu önler.

5-Bulantıyı önler.

6-Alerji hastalarına iyi gelir, alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

7-Sindirim sisteminin çalışmasını sağlar.

8-Diş eti hastalıklarına devadır.

9-Ağız içi iltihapları kurutur.

10-Ağrıları hafifletir.

11-Soğuk algınlığını geçiren ideal bitki çaylarındandır.

Papatya çayı zararları nelerdir?

1- Papatya kumarin içerir. Kumarin kan inceltici bir maddedir ve kanama eğilimlerinin artabilir. Kanama bozukluğu olan kişiler papatya içmemelidir veya önceden onun doktorunuza danışmalısınız.

2-Hamilelikte papatya çayı bulantılarılarınızı rahatlatabilir fakat abortif etki gösterip, rahim kasılmalarını uyarıp, düşüğe neden olabilir, gebe kadınlar, bu çayı doktora sormadan asla içmemelidir.

3-Alerjik rinit hastaları, polene alerjisi olanlara papatya çayı dokunup çeşitli alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

  1. bilal

    super bi cay ya

 
Daha fazla yorum