Fondöten Nasıl Yapılır? Doğal Fondoten Yapımı İçin 4 Tarif

Fondöten en sık kullanılan makyaj malzemelerindendir.  Fondöten kullanmanın amacı cilt kusurlarını kapatmak ve cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olmaktır. Siz de fondöteninizi satın almak yerine evde kendiniz yapmak istiyorsanız işte ev yapımı 4 tane doğal fondöten tarifi, bu tariflerden dilediğinizi yapabilirsiniz. Fondöten yapımında kullanılan malzemeleri aktardan ve eczaneden temin edebilirsiniz.

Evde Fondöten Yapımı 1. Tarif

Malzemeler

 1. 4 tatlı kaşığı kakao tozu
 2. E vitamini 10 damla (Eczaneden alabilirsiniz)
 3. 1 tatlı kaşığı tarçın
 4. 1/4 su bardağı (Bir su bardağının dörtte biri ölçüde) ararot unu veya mısır nişastası
 5. 1/4 çay kaşığı Hindistan cevizi veya zencefil veya zeytinyağı
 6. 2 tatlı kaşığı bentonit kil ( Aktardan alabilirsiniz)
 7. Lavanta esansiyel yağı 12 damla ( Aktardan alabilirsiniz)

Evde Fondöten Nasıl Yapılır? 1. Tarifin Yapılışı

Yukarıda bildirdiğimiz malzemeleri cam bir kase içinde bir araya getirin. İlk olarak kasenin içine ararot ununu ekleyerek başlayın. Ardından tüm malzemeleri ekleyin. Hepsini iyice karıştırın. Toz kıvamına gelince rengini belirlemek için cildiniz üzerinde testler yapın. İstediğiniz rengi tutturuncaya kadar bu çalışmayı sürdürün. Rengini koyulaştırmak için tarçın ve kakaodan bir miktar daha ilave edebilirsiniz ya da rengini açmak istiyorsanız ararot ununu kullanabilirsiniz. İstediğiniz rengi oluşturunca fondöteninizi ağzı kapalı bir kaba aktarın. Kullanacağınız zaman ise sünger veya fırça kullanın.

Evde Fondöten Yapımı 2. Tarif

Sual: Her gün fondöten kullanıyorum. Cildimi yıpratmayacak ve ekonomik bir fondötene ihtiyacım var. Fondötenimi evde kendim hazırlayabilir miyim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (

Malzemeler

 1. Damıtık su veya maden suyu
 2. Allantoin (her eczaneden uygun fiyatlara satın alınabilir)
 3. Balmumu
 4. Gıda boyası
 5. Yağ

Evde Fondöten Nasıl Yapılır? 2. Tarifin Yapılışı

50 gram damıtık suyu ya da maden suyunu 60 derecede kaynatın. İçine bıçak kalınlığında allantoin katın. 5 gram balmumunu eritin ve bu karışıma katın. Bıçak kalınlığında turuncu ya da kırmızı gıda boyasını istediğiniz rengi alana kadar azar azar bu karışımın içine katın. Ardından içine 40 gram yağı ekleyin. Bu karışımı cam bir kavanozun içine koyun. Fondöteniniz kullanıma hazır.)

Evde Fondöten Yapımı 3. Tarif

Evde kakao kullanarak yapacağınız doğal fondöten ile hem cildinizin daha güzel görünmesini sağlarken hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz. İşte evde mutfağınızda bulunan malzemelerle yapabileceğiniz basit ve doğal fondöten tarifi;

Not: Bu makalemiz 2 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.