Hamilelikte Sivilce Çıkar mı Sivilcelenme Neden Olur Cinsiyetle İlgisi

Hamilelik döneminde akne çok sık görülen bir cilt problemidir. Hamilelikte görülen sivilceler hafif, orta veya çok ciddi bir şekilde olmak üzere hamileliğin her

Hamilelik döneminde akne çok sık görülen bir cilt problemidir. Hamilelikte görülen sivilceler hafif, orta veya çok ciddi bir şekilde olmak üzere hamileliğin her döneminde ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun ara sıra da ortaya çıkabilir yahut hamileliğin tüm 9 ayında da bu problemle savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Hamilelikte vücutta görülen hormonal dalgalanmaları bu sivilce problemlerinin temel sorumlusudur. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında sivilce ile karşılaşabilirsiniz. Hamilelikte sivilcelenme yaşamanız genellikle kız bebeğe hamile olduğunuza işaret eder.

Gebelikte hormonal düzensizlikler sonucunda cildinizde bulunan yağ bezlerinden, yağlı bir madde olan sebum salgılanır. Salgılanan sebum maddesi ve cildinizde bulunan ölü hücreler deri gözeneklerinizi tıkarlar. Bunun sonucunda bakterilerin en sevdiği ortam meydana gelmiş olur ve bakteriler hızlı bir şekilde çoğalarak ciltte bir enfeksiyona sebep olup sivilce dediğimiz oluşumlar ortaya çıkar.

Sivilcelerden daha önce de muzdarip olmuş ve adet döngüsünün başlangıcında sivilcelenen kadınlarda, hamilelik sırasında sivilce oluşumu çok daha sık görülür. Hamilelikte sivilcelerden kurtulmak için asla reçetesiz satılan ilaçlar kullanılmamalıdır. Hamilelikte herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya dermatoloğunuza danışmanız büyük bir önem taşımaktadır. Neyse ki bu akne probleminden kurtulabilmek için uygulayabileceğiniz birçok cilt bakım yöntemi ve tamamen doğal yöntemler bulunmaktadır.

Sıcak Kompres Uygulamak

Cilde sıcak kompres uygulamak gebelikte akneden kolayca kurtulmanızı sağlayabilir. Sıcak uygulama, deri gözeneklerinizde bulunan bakterileri, irini ve kıl foleküllerini dışarı atmaya ve bunun sonucunda iyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olur. Ayrıca aknenin neden olduğu acıyı dindirmeye yardımcı olur.

 1. İki bardak sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz koyup karıştırın.
 2. Havlu veya bir bez parçasını bu suyun içerisine sokup çıkarın ve fazla suyu sıkın.
 3. Bu bezi akneli bölgeye 10 dakika boyunca hafif bir şekilde bastırın.
 4. Soğudukça yenisini hazırlayıp sivilce olan yere tutun.
 5. Bu işlemleri günde birkaç defa tekrarlayın.

   

Zerdeçal

Zerdeçal akne tedavisine oldukça yardımcı doğal bir antiseptiktir. Zerdeçal, akneye sebep olan bakterileri öldürebilen doğal antibakteriyel özellik taşır. Ayrıca cildi sıkılaştıran bir özelliği bulunup cildinize canlılık katar.

 1. 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu ile biraz suyu karıştırarak bir macun oluşturun.
 2. Bu macunu akneli bölgelere sürün.
 3. 1 saat boyunca hiç ellemeyin ve sonra macunu sürdüğünüz bölgeyi yıkayın.
 4. Birkaç gün boyunca, günde bir veya iki kez bu yöntemi uygulayın.

Beyaz Diş Macunu

Beyaz diş macunu, hamilelikte ortaya çıkan akneleri ortadan kaldırmak için oldukça etkili bir araçtır. Antibakteriyel içeriği sayesinde akne sorununa neden olan bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca sivilcelerin hızlı bir şekilde kurumasını sağlar.

 1. Akne üzerine ufak bir miktar beyaz diş macununu sürün.
 2. Gece boyunca cildinizde diş macununu bırakın. Eğer hassas bir cildiniz varsa yalnızca 5 dakika boyunca cildinizde bırakın.
 3. Bir sonraki sabah soğuk su ile bölgeyi iyice yıkayın.
 4. Sivilcelerden tamamen kurtulana kadar hergün bunu uygulayın.

Aloe Vera

Hamilelikte çıkan bir diğer akne düşmanı ise aloe veradır. Enfeksiyon giderici ve iyileştirici özellikleri sayesinde akne tedavisinde olduça etkilidir. Zengin antibakteriyel özellikleri sayesinde, sivilceye sebep olan bakterilerden kurtulmada çok başarılıdır.

 1. Bir adet aloe vera yaprağını ortasından kesin ve içerisindeki jeli çıkartın.
 2. Yaprak içerisinden çıkan jel kıvamındaki sıvıyı sivilceli bölgeye sürüp bir dakika boyunca nazik bir şekilde masaj yapın.
 3. 20-30 dakika boyunca bu jeli akne üzerinde bırakın ve sonra bölgeyi iyice yıkayın.
 4. Bunu günde bir veya iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Antibakteriyel ve enfeksiyon önleyici özellikleri sayesinde hindistan cevizi yağı da akne ile savaşmada oldukça etkilidir. Hindistan cevizi yağı sivilceye neden olan bakteriler karşısında çok etkilidir. Ayrıca bu yağ cilde oldukça yararlı maddeler içerir. Cildi nemlendirir ve bakım yapar.

 1. Organik  yani katı haldeki hindistan cevizi yağını sivilceli bölgeye uygulayın. (Katı Hindistan cevizi yağını internet üzerinden veya Gratis, Watsons gibi kozmetikçilerden satın alabilirsiniz)
 2. Nazikçe cildinize masaj yapın.
 3. Bu yöntemi günde birkaç defa uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra cildinizi yıkamanıza gerek yoktur.

   

Bal

Bal, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde hamilelikte çıkan tür de dahil olmak üzere birçok akne çeşidiyle başa çıkmada başarılıdır. Bal ayrıca cildi nemlendirip, yumuşatır.

 1. Az miktarda balı alıp, akneli bölgeye uygulayın. Bölgeyi sıcak su ile yıkamadan önce 10-15 dakika boyunca cildinizde bırakın. Bu yöntemi günde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.
 2. Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı bal ile yarım çay kaşığı toz tarçını karıştırarak bir macun hazırlayın. Bu macunu akne üzerine uygulayın. 10 dakika kadar bekleyip sıcak su ile yıkayın. Bu yöntemi günde yalnızca bir defa uygulayın.

Limon

Mutfağınızda kolaylıkla bulabileceğiniz başka bir akne düşmanı ise limondur.  Limon ayrıca cildin pH’ını düzene sokarak yeni aknelerin çıkmasını önler.

Yeni sıkılmış limon suyunu akne üzerine bir pamuk yardımıyla uygulayın.

 1. 20 dakika boyunca bekleyin.
 2. Daha sonra bölgeyi yıkayın.
 3. Bu yöntemi günde bir veya iki defa uygulayın.

   

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin yatıştırıcı ve soğutucu etkisi vardır ve bunlar sayesinde aknelerle savaşmada etkilidir. Ölü deriyi kabuklaştırıp cildinizden atılmasına yardımcı olur ve bunun sonucunda cildinizi yenileyip iyileşme sürecini hızlandırır.

 1. 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini, 1 yemek kaşığı sade yoğurdu ve 1 tatlı kaşığı zerdeçalı bir kaba koyun.
 2. Bunları bir macun elde edene kadar iyice karıştırın.
 3. Akne üzerine bu macunu uygulayın.
 4. Akne üzerinde 2 dakika boyunca bu macun ile masaj yapın.
 5. 10 dakika boyunca macunu akne üzerinde bırakın ve daha sonra sıcak su ile bölgeyi iyice yıkayın.
 6. Bunu haftada bir defa uygulayın.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenmek hamileler için çok önemlidir. Ayrıca sağlıklı beslenmek cilt sağlığınız açısından da oldukça önemlidir. Sağlıklı ve dengeli beslenerek aknesiz bir cilde sahip olabilirsiniz. Süt, balık, yumurta ve havuç gibi besinler yiyerek, A vitamini alımınızı arttırmaya çalışın. Bu besinler cildinizi sağlıklı tutmada çok başarılıdır. Yeşillikler ve taze meyveler de cildiniz için oldukça faydalıdır. Badem, ceviz, somon balığı, avakado gibi cildi güzelleştirmeye yarayan sağlıklı yağlar içeren besinleri tüketin. Sivilceye sebep olabilecek sağlıksız doymuş yağ yemekten kaçının. Vücudunuzda bulunan toksinlerden kurtulmak için gün içerisinde bol bol su tüketin. Bol su içmek cildinizi nemli tutar ve akne oluşumunu önler.

Ek Bilgiler

 1. Yüzünüzü lif ile yıkamayın. Bu cildinize zarar verip aknelerin yayılmasına sebep olabilir. Yalnızca elinizi kullanarak nazikçe yüzünüzü yıkayın.
 2. Yüzünüzü kurularken yumuşak bir havlu kullanın ve yüzünüze havluyu sürtmek yerine yavaşça dokundurun.
 3. Yüzünüz için kesinlikle nemlendirici kullanmalısınız. Nemlendirici alırken dikkat etmeniz gereken nokta nemlendiricinin yağsız olmasıdır.
 4. Yastık kılıfınızı sık sık değiştirin ve temiz havlu kullanın.
 5. Yatmadan önce makyajınızı tamamen temizleyin.
 6. Güneşli havada dışarıya çıkmadan önce en az 30 güneş koruma faktörüne sahip bir güneş kremi sürün.
 7. Mümkün olduğunca fazla dinlenin. Stres ve yorgunluk akne oluşumunda büyük bir rol oynar.

Sivilce Maskesi Nasıl Yapılır, Yüzdeki Sivilceler Nasıl Geçer? Kesin Çözüm Tıklayınız

En İyi Sivilce Kremi Markaları Ve Fiyatları Resimli Anlatım Tıklayınız

Sivilce Lekelerine Çözüm Sivilce Lekeleri  İzleri Nasıl Geçer? Maske Tarifleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN