Himalaya Tuzu Nedir Fiyatı Ne Kadar Nerede Satılır Zayıflama Tarifi

Himalaya tuzu dünyada bulabileceğiniz en saf tuzdur. İçerisinde hiç toksin ve yabancı madde barındırmaz. Bu tuz daha çok Himalaya dağının eteklerinden çıkartılır

Himalaya tuzu dünyada bulabileceğiniz en saf tuzdur. İçerisinde hiç toksin ve yabancı madde barındırmaz. Bu tuz daha çok Himalaya dağının eteklerinden çıkartılır ve bu bölge ayrıca beyaz altın bölgesi olarakta bilinir. Himalaya tuzunun en belirgin özelliği pembe rengidir. Bu renge sebep olan madde demir oksittir. Bu nedenle Himalaya tuzu ayrıca pembe tuz olarak da bilinir. Ağırlıklı olarak sodyum klorürden oluşmaktadır, fakat bunun yanında eser miktarda, sülfat, magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, bakır, çinko, selenyum, iyot ve florürde içerir. Himalaya tuzunun, içerdiği çeşitli mineraller sayesinde sağlığınıza ve ruhunuza inanılmaz yararları bulunmaktadır. Himalaya tuzu aktarlarda, Migros gibi büyük süper marketlerde satılır. Ayrıca internet üzerinden de satın alınabilir. Fiyatı: kilosu 10 TL’dir.

Himalaya Tuzunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Himalaya tuzunun en önemli etkilerinden biri zayıflamakta önemli rol oynamasıdır. 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı himalaya tuzu katıp aç karına öğünlerden önce bu suyu için. En az 15 gün boyunca bu küre devam edin. Himalaya tuzu ödem atmaya ve yağ yakmaya yardımcı olacaktır.

Vücudu Zararlı Maddelerden Arındırır

Himalaya tuzu en etkili detoks maddelerindendir. Küvete doldurduğunuz suya bir miktar Himalaya tuzu eklemek, vücudunuzu yeniler ve zararlı maddelerden arındırır.Himalaya tuzunun içerisindeki bir miktar elektrik yükü ve içinde barındırdığı çeşitli mineraller su içerisine karışır. Bunlar sayesinde sağlıklı hücrelerinizdeki toksinlerin, kan karışımınıza aktarılıp sonrasında vücudunuzdan atılmasını sağlar. Hatta, Himalaya tuzu vücudunuzun enerjisini yerine getirmeye yardımcı olur.

 1. Yarım veya bir kilogram himalaya tuzunu, sıcak su ile doldurulmuş küvetinize ekleyin.
 2. En fazla 15-20 dakika boyunca bu su içerisinde bekleyin.
 3. Ayda 2-3 defa bu yöntemi uygulayın.

Rahat Uyumanızı Sağlar

Genel sağlığınız için düzenli uyku oldukça önemlidir. Eğer uykusuzluk sorunundan muzdaripseniz, Himalaya tuzu sorunlarınızı çözecektir. İçerdiği onlarca mineral, böbrek üstü bezlerinizi destekleyerek, vücudunuzun baz seviyesini korur. Bu sayede daha sağlıklı uyku almanızı sağlar. İçerdiği magnezyum, vücudunuzun dinlenmesi için olmazsa olmazlardandır. Ayrıca serotonin seviyenizi düzenleyerek, depresyonu önler. Hava sızdırmaz bir kavanoz içerisine 5 tatlı kaşığı organik bal ile 1 tatlı kaşığı Himalaya tuzu ekleyin. Bu karışımdan az miktarda alıp gece yatmadan önce dilinizin altına koyun. Başka bir seçenek ise Himalaya tuzundan yapılmış bir lamba alıp yatak odanıza koymaktır.

Diş Sağlığınıza İyi Gelir

Kulağa biraz garip gelse de Himalaya tuzu diş sağlığınız için oldukça yararlıdır. Kötü nefesi yok etmesinin yanı sıra, diş çürüklerini ve diş eti iltihaplarını iyileştirir. İçerdiği potasyum diş eti kanamasını önler. Ayrıca kalsiyum içerir ve dişlerinizi sağlamlaştırır.

 1. 1 tatlı kaşığı suyu temiz sıcak su içerisine ekleyip, karıştırın.
 2. Dişlerinizi temizledikten hemen sonra, 1 dakika boyunca bu karışımla çalkalayın.
 3. Bu yöntemi günde 2 defa uygulayın.

Ciltte İltihaplanmayı Giderir

Himalaya tuzu ciltteki iltihaplanmayı geçirme konusunda da çok başarılıdır. İçerdiği yüksek miktardaki magnezyum sayesinde, cildinizin sıvı dengesini koruyarak, iltihap önleyici özelliği sayesinde de oluşmuş iltihapları giderir. Çok kuru cildi olanlar, sedef hastalığı veya egzaması olanlar için Himalaya tuzu ile hazırlanmış bir banyo oldukça yararlıdır.

 1. 1 bardak dolusu pembe tuzu, ılık su ile doldurulmuş küvetinize dökün.
 2. İyice karıştırıp, tuzu çözün.
 3. Haftada birkaç kez bu yöntemi uygulayın.

Krampları Önler

Himalaya tuzu, kramp girmesine karşı çok etkilidir. Kas sağlığınız için çok önemli olan elektrolitleri ve yeterli su miktarını sağlayarak kaslarınızda oluşan krampları yok eder.Ayrıca içerdiği yüksek miktarda magnezyum sayesinde kaslara kalsiyum alımını arttırır. Kaslarınızda oluşan krampları önlemek için pembe tuz ile hazırladığınız banyoda 15 dakika boyunca bekleyin. Bu karışımı hazırlamak için, 1 bardak dolusu Himalaya tuzunu, sıcak su dolu küvetinize ekleyin.

Kan Şekerini Düzenler

Kan şekerinizi normal düzeylerde tutmak için, normal tuzu bırakıp Himalaya tuzu kullanmaya başlayın! Özellikle şeker hastası olanlar ve olma riski olanlar için Himalaya tuzu oldukça faydalıdır. İçerdiği krom, vanadyum, mangan ve magnezyum gibi mineraller sayesinde kan şekerinizi normal düzeyde tutar.

Sıvı Dengesini Korur

Himalaya tuzu, insan vücudundaki sıvı miktarını kontrol edebilecek birçok elektrolit içerir. İnsan vücudundaki bütün hücreler için sıvı miktarı oldukça önemlidir. Himalaya tuzunun içerdiği en önemli elektrolitler, sodyum, potastum, kalsiyum, magnezyum ve klorürdür. Bütün bu elektrolitler vücuttaki su içerisinde çok çabuk çözünür ve sisteme karışırlar. Hazırlayacağınız karışımı hergün düzenli olarak içerek vücuttaki sıvı miktarını düzenleyebilirsiniz.

 1. Bir kavanoz içerisine 2,5 santimetre kadar yüksekliğe ulaşıncaya kadar himalaya tuzu koyun.
 2. 5-7 santimetre kadar temiz suyu kavanoz içerisine doldurun. Tuzların hepsi su altında kalmalıdır.
 3. Karışımı gece boyunca bekletin.
 4. Bu karışım içerisinden 1 tatlı kaşığı tuzlu suyu alıp, temiz bir bardak suya ekleyip, karıştırın. Her sabah aç karnına bu karışımı için.

Not: Bu karışımı hazırlarken metal kaşık veya kapak kullanmayın.

Sindirim Sistemini Temizler

Himalaya tuzu ayrıca sindirim sisteminizi doğal yollardan temizlemenizi de sağlar. Kabızlık giderici olarak davranıp vücudunuzda birikmiş toksinleri dışkınız vasıtasıyla atar. Bu sayede mide ve bağırsaklarınız zararlı maddelerden arınmış olur. Ayrıca içerdiği düzinelerce mineral, sindirim sisteminiz için oldukça faydalıdır.

 1. 1 litrelik bir kavanoza 2 tatlı kaşığı saf himalaya tuzu koyun.
 2. Ilık su ile kavanozu doldurun.
 3. Kapağını kapatıp, tuz tamamiyle çözünene kadar çalkalayın.
 4. 1 limon suyu sıkıp ekleyin.
 5. Sabah kalkar kalkmaz bütün karışımı için.
 6. Daha sonra vücuduzun sağ tarafı üzerine 20-30 dakika boyunca yatın.
 7. 1-2 saat içerisinde bağırsaklarınız çalışacaktır. Bu süre içerisinde bol bol su için.
 8. Bu yöntemi birkaç ayda bir uygulayın.

pH Değerinizi Düzenler

Vücudunuzdaki pH değerini düzenli tutmanız oldukça önemlidir. Bu, kanser hücrelerinin üremesini yavaşlatarak, hastalıklara neden olan bakterileri, mantarları, virüs ve parazitleri öldürür. Himalaya tuzu vücudunuzdaki baz seviyesini korumanıza yardımcı olur. Asidik toksinleri vücuttan atar. Ayrıca vücut hücrelerine düzenli su gitmesini sağlayarak, cıva, kurşun ve arsenik gibi ağır metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücudunuzdaki pH dengesini düzenlemek için, 1 tatlı kaşığı Himalaya tuzunu, 1 bardak su içeresine karıştırarak her sabah kalkınca içiniz.

Kronik Solunum Yolu Hastalıklarının Etkilerini Azaltır

Himalaya tuzu, sinüzit, bronşit, astım ve alerjilerin etkilerini azaltır. Himalaya tuzu solunum yolundaki toksinleri vücudunuzdan atarak, solunum yolunuzun temiz kalmasını sağlar. İltihap önleyici etkisi sayesinde fazla biriken balgamı temizleyerek, sıvı yenilenmesini hızlandırır.

 1. Bir kova içerisine kaynar su doldurun ve içerisine 1 yemek kaşığı Himalaya tuzu ekleyin.
 2. Kova üstüne kafanızı getirerek, kafanızın üzerine bir havlu yerleştirin.
 3. Çıkan buharı 10 dakika boyunca devamlı soluyun.
 4. Sorununuz geçene kadar bu yöntemi günde 2-3 defa uygulayın.

Karbonatın Ve İngiliz Karbonatı Faydaları, Kullanım Alanları Nelerdir? Tıklayınız 

Aspirinin Cilde Faydaları Ve Aspirinle Cilt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Sumak Nedir, Sağlığa Faydaları Ve Yan Etkileri Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN