Ispanak Ve Ispanak Yemeği, Ispanaklı Börek Kaç Kalori Zayıflatırmı?

Ispanak sağlığınıza yararlı birçok besin öğesi içeren bir sebzedir. Yüksek vitamin, mineral ve bitkisel gıda içeriğine rağmen kalori olarak çok düşüktür. Böyle

Ispanak sağlığınıza yararlı birçok besin öğesi içeren bir sebzedir. Yüksek vitamin, mineral ve bitkisel gıda içeriğine rağmen kalori olarak çok düşüktür. Böyle olması sayesinde kilo vermek isteyenler ve vegan yaşam sürmek isteyenler için mükemmel bir yiyecektir.

Ispanak içerisinde, A, B2, C, E, K vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, fosfor, çinko, selenyum, bakır, folik asit, protein ve lif bulundurur.

Bu yararlı sebzeyi, salatalarınızda, hafif pişirerek, çorbasını yaparak veya yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ispanağın sağlığa 10 faydasını aşağıda açıklayacağız.

Vücudunuzu Zararlı Maddelerden Arındırır

Ispanağın koyu yeşil rengi, fazla miktarda klorofil içerdiğini gösterir. Bu madde de karaciğerinizi ve bağırsaklarınızı zararlı maddelerden arındırmaya yarar. Ayrıca klorofilin enfeksiyon ve bakteri önleyici özellikleri vardır. Bu özelliklerinden faydalanmak için düzenli olarak ıspanak tüketmenizi öneririz.

Kalp Sağlığınızı Korur

Taze ıspanak içerdiği beta karoten ve C vitamini sayesinde kalp ve damar sağlığınıza çok iyi gelir. Ispanak içeriğinde ayrıca kalbinize çok iyi gelen magnezyum, potasyum ve folik asit bulundurur.

Ayrıca ıspanak da diğer yeşil renkli sebzeler gibi nitratlar barındırır. Bu da kan dolaşım sisteminize girdiğinde kan damarlarını açmaya yardımcı olup, kan dolaşımını hızlandırır ve kan basıncını düşürür.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

100 gr. pişmemiş çiğ ıspanak yalnızca 23 kaloridir. 1 tabak ıspanak ise 250-300 kaloridir. 1 orta boy 190 gr. ıspanaklı börek 295 kaloridir. 125 gr. ince dilim ıspanaklı börek ise 194 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000 erkeklerde ise 2200-2500’dür. Ispanak düşük kalorisi ve tok tutucu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

Ispanak Demir Deposudur

Ispanak, yağ ve kolestrol içermeyen mükemmel bir demir kaynağıdır. Demir, vücudunuzun her yerine oksijen taşıyan hemoglobin için olmazsa olmazdır. Demir eksikliği vücudunuzda beyinden, bağışıklık sisteminize kadar herşeyinizi kötü etkiler ve halsizliğe sebep olur. Demir eksikliği sebebiyle kansızlık ortaya çıkabilir. Ayrıca demir, sağlıklı hücre, cilt, tırnak ve saç elde etmek için oldukça önemlidir. 1 kase pişmiş ıspanak günlük demir ihtiyacınızın %35’ini karşılar.

Kanser ile Savaşır

Antioksidanlar ve flavonoitler açısından zengin olan ıspanak birçok kanser çeşidiyle savaşmada oldukça başarılıdır. Ayrıca yapılan bir araştırma sonucunda haftada 2 kere yenen ıspanak sayesinde kadınlarda meme kanseri riskini %44 oranında düşürdüğü bulunmuştur. Ispanakta ve diğer yeşil renkli sebzelerde bulunan folik asit çeşitli kanserlere yakalanma riskini önemli oranda azaltmaktadır.

Vücuttaki İltihabı Giderir

Ispanak, içerdiği flavanoid ve karotenoid sayesinde iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

Ayrıca ıspanak çok güzel bir liloneik asit kaynağıdır ve bu da iltihap önleyici özelliklere sahiptir. İltihabı azaltma özelliği ayrıca kanser riskini ve kanser hücresi büyüme hızını azaltır ve astım, migren ve eklem iltihaplarını önler.

Kas Gücünüzü Arttırır

Temel Reis ıspanak yeme konusunda oldukça haklıydı. Araştırmacılar ıspanağın kasları daha etkili kullanmada enerji veren etkisinin yardımcı olduğunu söylemektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda yenen 300 gram ıspanak sonrasında kaslarınızı tüm gücüyle kullanmanız için gereken oksijen miktarı ciddi oranda azalmakta olduğu tespit edilmiştir.  Fakat Temel Reis’in aksine, konserve ıspanak yerine, taze ıspanak yemeyi tercih etmelisiniz.

Kan Basıncını Düşürür

İçerdiği yüksek potasyum ve düşük sodyum seviyeleri sayesinde ıspanak kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca içerdiği antioksidanlar da bu konuda yardımcı olmaktadır.

Bu sebeple daha fazla ıspanak yiyerek yüksek kan basıncınızı düşürebilirsiniz. İsterseniz birçok farklı sebzeyi bir araya getirip bir sebze suyu yapabilirsiniz. Bir miktar taze ıspanak, brüksel lahanası, salatalık, 2 portakal ve çeyrek ananasın suyunu sıkarak, içebilirsiniz.

Göz Sağlığınızı Geliştirir

Ispanak bol miktarda beta karoten, lutein ve zeaksantin içerir. Bunlarda katarakt ve sarı nokta hastalığı gibi birçok göz hastalığına şifadır. Ispanağın içindeki bu maddelerden tam olarak faydalanmak için ıspanağınızı yağ ile birlikte yiyin. Ispanak salatası yapıp üzerine bir miktar zeytinyağı dökebilirsiniz. Bu gözleriniz için oldukça yararlı olacaktır.

Beyni Korur

Lutein, folik asit ve beta karoten içeriği sayesinde ıspanak mükemmel bir beyin besinidir. Bu besin öğeleri hafıza kaybı gibi sorunların ortaya çıkma riskini büyük oranda yok eder. Ispanak içerisinde bulunan flavonoidler beyni serbest radikallerden koruyarak beyninizin gücünün yaşlılıkla azalmasını önlerler. Hatta hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde düzenli ıspanak tüketiminin kavrama kapasitesini arttırdığını da göstermiştir. Ispanağın beyne sağladığı faydalardan yararlanmak için günde birkaç porsiyon ıspanak yemelisiniz.

Kemik Sağlığına Destek Olur

Ispanak içerdiği yüksek miktarda K vitamini sayesinde kemiklerin kalsiyum ihtiyacını giderir. Ayrıca osteokalsin üretilmesini sağlar ve bu da kemik sağlığının ve gücünün korunmasında önemli rol oynar. Yarım kase çiğ ıspanak 72 mg K vitamini içermektedir. Bu da günlük K vitamini ihtiyacınızın %91’ini karşılar. Ispanak ayrıca içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde de kemik sağlığınıza iyi gelir.

Not: Eğer aspirin gibi kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız, K vitamini alımınızı arttırmadan önce doktorunuza danışınız. Yüksek kalsiyum alımı ilaçların etkilerini azaltabilir.

Ispanağı pişirmeden önce yapraklarını tek tek iyice yıkadığınızdan emin olun. Yaprakların üzerinde kalmış zirai ilaçlar sağlığınızı kötü yönde etkileyebilir.

Ispanak Besin Değerleri

Ispanak Porsiyon Miktarı: 100 g

 1. Kalori (kcal) 23
 2. Toplam yağ 0,4 g       
 3. Kolesterol 0 mg         
 4. Sodyum 79 mg           
 5. Potasyum 558 mg      
 6. Karbonhidrat 3,6 g     
 7. Diyet Lifi 2,2 g           
 8. Şeker 0,4 g     
 9. Protein 2,9 g  
 10. A Vitamini       9.377 IU        
 11.  C Vitamini       28,1 mg
 12. Kalsiyum         99 mg  
 13. Demir  2,7 mg
 14. D Vitamini       0 IU    
 15. B6 Vitamini     0,2 mg
 16. B12 vitamini   0 µg    
 17. Magnezyum    79 mg

Ispanak Buzlukta Nasıl Saklanır? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız 

Ispanak Diyeti İle 3 Günde 5 Kilo Zayıflayın Tıklayınız

Isırgan Otunun, Isırgan Çayının, Tohumunun Faydaları Ve Zararları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN