Kahve Lekesi Halıdan Giysiden Koltuktan Pantolondan Nasıl Çıkar?

Kahve tüm dünyada en çok tüketilen içeceklerdendir. Bunun sonucu olarak halıya, giysiye, koltuğa, kumaşa kahve dökülmesi ile sıklıkla karşılaşılır. İşte kahve

Kahve tüm dünyada en çok tüketilen içeceklerdendir. Bunun sonucu olarak halıya, giysiye, koltuğa, kumaşa kahve dökülmesi ile sıklıkla karşılaşılır. İşte kahve lekesini çıkarma yöntemleri; Bu yöntemleri deneyerek kurumuş kahve lekesini  ve Türk kahvesi lekesini de çıkarabilirsiniz.

Pratik Bilgiler Uzmanı Merve Açıkel, kahve lekesi nasıl çıkar? Sorusunu şöyle cevaplıyor;( Kahve lekesi beyaz kumaşlardan oksijenli su ile çıkartabilirsiniz. Renkli kumaşlardan ise gliserinli su ile çıkartabilirsiniz.)

Kıyafetten, Pantolondan, Elbiseden, Kumaştan Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle kahve dökülen giysinizi ters çevirin ve bir süre ılık suyun altında bekletinn. Ardından ağartıcı yani renk açıcı içermeyen bir deterjanı lekeli bölgeye uygulayın ve bir süre daha bekletin. Sonrasında deterjanı tamamen durulayın ve bir süre daha ılık suda beklettikten sonra çamaşır makinesinde kıyafetinizi yıkayın. Böylece lekeden kurtulmuş olacaksınız.

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kurumuş kahve lekesini çıkarmak için beyaz bir bez ıslatılır ve sıkılır. Hazırlanan deterjanlı su köpürtülerek elde edilen köpük lekenin kenarlarından merkezine doğru çok bastırılmadan birkaç defa silinir. Böylelikle lekenin etrafa yayılması önlenir.  Kahve lekesi bu yöntemle çıkmazsa sirkeli su ile çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bunun için bir bardağın beşte biri sirke ile doldurulup kalan kısmına su konulur. Ardından temiz bir bu karışıma batırılıp sıkılır ve kahve lekesi olan yer silinir.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Bilgiler Uzmanı Erkan Şamcı Anlatıyor

İhtiyacınız olacak malzemeler

  1. Kâğıt havlu
  2. Karbonat
  3. Mayi sabunu
  4. Sirke

İlk yapmanız gereken kahve dökülen bölgeye kâğıt havlu serip kağıt havlunun kahveyi emmesini sağlayın. Peçete kahveyi emdikçe o peçeteyi atıp yeni kağıtla emmeye devam edin. Ardından lekeli bölgeye bir avuç karbonat veya mısır nişastası serpin ancak ovalamayın. Fazla bastırıp lekeyi yaymamak için karbonatla birlikte lekeyi hafifçe ovun. Böylece lekenin büyük kısmı geçecektir. Son aşama olarak mayi sabunu ile leke olan yeri silip, sirkeli su ile durulayın. Lekeden eser kalmayacaktır.

Halıdaki kahve lekesini çıkarmak için diğer yöntemler;

Üzerinize ve halıya kahve dökülürse, lekeyi soğuk suyla ıslattıktan sonra, bir kaç damla gliserin ile silelim.

Halıya kahve döküldüyse şampuanla siliniz. Çıkmazsa %15 amonyaklı su ile halıyı siliniz.

Şayet kahve lekesi yukarıdaki işlemlerden sonra da halıdan çıkmazsa, su bardağının yaklaşık beşte iki oranında sirke koyun ve bardağın kalan kısmını suyla doldurun. Hazırladığınız sıvıyı, emdirdiğiniz temiz ve beyaz bir kağıt havlu veya bez parçasıyla tamponlayarak halıya uygulayın. Daha sonra mümkün olan en az temiz ve ılık su ile halıyı duruladıktan sonra kalan nemi, kuru ve temiz bir beyaz bez veya kağıt havlu yardımıyla tamponlayarak alın.

Koltuktan Kahve Lekesi Nasıl Çıkarılır?

İlk olarak beyaz havlu ile koltukta kahve dökülen yere hafifçe bastırıp lekenin kabası alınır. Bir su bardağının yaklaşık beşte biri sirke ile doldurulup kalan kısmına su konulur. Bu karışım temiz bir havlu yardımı ile koltuğa tampon yapılır. Havlu kahveyi emdikçe değiştirilir. İşlemlerin sonunda koltuk kurumaya bırakılır.

Küf Lekesi Nasıl Çıkar,Temizlenir? Küf Lekesine Kesin Çözüm Yolları Tıklayınız

Sakız Lekesi Nasıl Ve Neyle Çıkar? Evde Kesin Çözümler Tıklayınız

Koltuktan, Kumaştan, Kıyafetten Pantolondan, Kurumuş Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

 

YORUM YAPIN