Kemik Erimesi İçin Yumurta Kabuğu Kürü Faydaları İbrahim Saraçoğlu

Yumurta kabuğu binbir derde deva bir maddedir; Kemik erimesini önler, ciltteki lekeleri yok eder, bahçedeki bitkileri böceklerden korur, gübre olarak kullan

Yumurta kabuğu binbir derde deva bir maddedir; Kemik erimesini önler, ciltteki lekeleri yok eder, bahçedeki bitkileri böceklerden korur, gübre olarak kullanılabilir… Bunun gibi daha pek çok faydası vardır. Hayvan ve insanlar üzerindeki araştırmalarda yumurta kabuğu yemenin kemik yoğunluğunu artırdığı, romatizma ağrısını giderdiği, hatta kıkırdak büyümesini uyardığı tespit edilmiştir. Yumurta kabuğu tozu,  kemik metabolizması üzerinde olumlu etkilere sahip olan, kalsiyum ve diğer minerallerin (örneğin, stronsiyum ve fluor)  doğal bir kaynağıdır. Bugüne kadar gerçekleştirilen deneysel ve klinik çalışmalar, yumurta kabuğu tozunun insanlar ve fareler üzerinde kemik yoğunluğunu artırıcı etkiler gibi bir dizi olumlu özelliklerini tespit etmiştir. Yüksek kaliteli yumurta kabukları, çoğunlukla kemik ve dişlerin yapısal formuna çok benzeyen kalsiyum karbonatla 27 temel mikro elementler içerir.

Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Kemik Erimesini Önler: Yumurta kabuğu yüzde 94 oranında kalsiyum içeriği ile kemik erimesini önler. Eriyen kemiklerin yoğunluğunu artırıp kemik erimesi tedavisine yardımcı olur.

Yumurta Kabuğu Maskesi: Bir adet yumurta kabuğu 5 dk kaynatılıp kurutulup blenderda yahut mutfak robotunda toz haline getirilerek yumurtanın beyazı ile çırpılır ve yüz maskesi olarak kullanılır. Bu karışım yüze sürüp kuruyunca yıkanılır.

Yumurta Kabuğu Giysileri Beyazlatır: Yumurta kabuklarını limon dilimleri ile karıştırıp temiz bir tülbentin içine koyup ağzını bağlayın. Çamaşırlarınızı yıkarken bu tülbenti çamaşır makineye atın. Giysileriniz bembeyaz olacak!

Yumurta Kabuğu Saçları Uzatır: Güzellik Uzmanı Meltem Açıkel’in  tarifini verdiği yumurta kabuğu ile   saç uzatan maske şöyle yapılır: 5 ve ya 10 adet yumurta kabuğu (dövüllmüş), 1 adet yumurta, Hindistan cevizi yağı

Yapılışı: Toz haline getirilmiş yumurta bir kabın içine alınır. Üzerine 1 yumurta kırılır hindistan cevizi yağınıda ilave edip iyice karıştırılır. Saç diplerine ve saçlarınıza masaj yaparak yedirilir. 15 – 20 dakika bekletilir. Saçtan arındırmak için önce saçı ıslatmadan şampuanlayın ardından ılık suyla durulayın. Haftada 1 ve ya 15 günde bir uygulanır.

Yumurta Kabuğu İle Gübre Yapımı: Yumurta kabuğu bahçeye gübre olarak da kullanılabilir. Yumurta kabuğunun içerisinde toprağa faydalı olan kalsiyum ve diğer mineraller bulunmaktadır. Yumurta kabuğu blenderla toz haline getirilir. dikimden önce her bir çukura serpiştirilir. Daha sonra her iki haftada bir toprağa yumurta kabuğu tozu serpiştirilir.

Yumurta Kabuğu İle Ciltteki Lekeleri Yok Eden Maske Tarifi: Yumurta kabuğu ciltteki lekeleri yok etmektede çok etkilidir. Dr. Feridun Kunak tarafından tarifi verilen yumurta kabuğu ile ciltteki lekeleri yok eden maske tarifi şöyledir;İhtiyacınız olacak malzemeler 1 tatlı kaşığı blenderdan geçirilmiş yumurta kabuğu, 1 tatlı kaşığı yoğurt, 2 tatlı kaşığı yumurta akı, 3 damla limon suyu bir kasede karıştırılır. Cilde sürülür, 10 dk sonra su ile durulanır.

Tencerelerinizi ,Tavalarınızı,Çaydanlıklarınızı Yumurta Kabuğu İle Temizleyin: Yumurta kabukları çaydanlıkları, tencere, tavalarınızı ve termoslarınızı temizlemek için harika doğal bir temizleyicidir. Yumurta kabuklarını 5 dk kaynatıp steril haline getirdikten sonra biraz sabunlu suyla karıştırıp bildirdiğimiz gereçlerin temizliği için kullanın.

Yumurta Kabuğu Kaşıntıyı Giderir: Yumurta kabuklarını suda 5 dk kaynatıp kurulayın, ardından elma sirkesinde erittikten sonra bu karışımı cildinize sürünce, kaşıntılar ve kızarıklıklar kaybolacaktır.

Haşere İle Mücadele Eder: Yumurta kabukları küçük küçük parçalara ayrılıp salyangoz ve tarla kurtlarını uzaklaştırmak için sebze ve meyvelerin etrafına saçılır. Bu canlılar yumurta kabuğu üzerinde gezmekten hoşlanmazlar, ayrıca yumurta kabuğunun keskin kokusu onları hasat üründen uzaklaştırır.

Dr. Feridun Kunak’dan Kemikleri Güçlendiren, Kemik Erimesini Önleyen Yumurta Kabuğu Kürü

Malzemeler

  1. 5 tane kurutulmuş yumurta kabuğu
  2. 10 adet sıkılmış limon suyu

Yapılışı: Cam bir kaseye yumurta kabuklarını koyun. Toz haline gelene kadar ezilmesini sağlayın. Limonları sıkarak, yumurta kabuklarının üzerine ilave edin. Üzerine bez kapatarak, 1 hafta bekletin. 1 haftanın sonunda süzerek günde 1 tatlı kaşığı olacak şekilde tüketin. Bu karışımı direkt olarak içemeyenler, yemeklere veya çorbalara da katabilirler. Yaptığınız yemeklere her kişi başına günde 1 tatlı kaşığı bu karışımdan denk gelecek kadar katın.

Yumurta Kabuğu Kürü 2. Farklı Tarif

Malzemeler

  1. 12 adet yumurta
  2. Kahve öğütme makinesi yahut blender
  3. Kapaklı cam kazanoz

Yumurtayı her zamanki gibi kullanıp kabuklarını kartonda saklayın. 1 düzine yani 12 tane oldu mu suda iyice yıkayın. 6 su bardağı suyu kaynatın (mümkünse filtrelenmiş su veya marketten aldığınız suyu kullanın)

Yumurta kabuklarını içine koyun.  (sıcak su yumurta kabuklarındaki zararlı patojenleri öldürecek) 10 dk pişirin. Kabukları süzgeçten geçirin. Cam veya paslanmaz çelik fırın tepsisine kabukları yayın ve geceden kurumaya bırakın. Sabah, bu tepsiyi fırına verin, tamamen kuruyana kadar 10 dakika boyunca 93 derecede kuruyana kadar pişirin.  Kahve değirmeninin içine yumurta kabuklarını koyup, yahut blenderdan geçirip toz haline getirin. Kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatıp, ısıdan ve nemden muhafaza etmek için dolapta saklayın.

Not: 12 yumurta kabuğu olması şart değil, dilediğiniz miktar yumurta kabuğunu güzelce yıkayın, 5-10 dk kabukları kaynatın, süzün kurusun, blenderdan geçirin toz haline getirin.

Yumurta Kabuğu Nasıl Tüketilir?

  1. Hazırladığımız yumurta kabuğunun 1 tatlı kaşığı 800-1000 mg kalsiyum içerir.
  2. Biraz su ile karıştırıp tüketilmeli.
  3. 1 tatlı kaşığını üçe bölüp, biraz su ekleyip, yemeklerle birlikte tüketin.
  4. Günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketmeyin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Kemik Erimesini Durduran Kür Tarifi

200-250 gram taze ve koyu yeşil renkli brokoliyi, kaynayan yarım litre suya atın.  Ağzı kapalı olarak kısık ateşte altı dakika haşlayın, ılınmaya bırakın. Yarısını kahvaltıdan 20 dakika önce, yarısını öğle yemeğinden 20 dakika önce için. 21 gün boyunca her gün taze olarak hazırlayın. Haşlanmış brokoliyi tüketme zorunluluğu yoktur. Arzu edilirse tüketilebilir. Duruma göre kür tekrar edilebilir.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Neler Nasıl Yenir Pişirilir? Maskesi Tıklayınız

Yumurta Diyeti İle Haftada 7 Kilo Acil Kilo Vermem Lazım Diyeti ;Tıklayınız

Suna Dumankaya’dan Yumurta Akı İle Yapabileceğiniz 7 Maske Tarifi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN