Küçük Yaşta Çocuklarda Şeker Hastalığı Neden Olur Şeker Kaç Olmalı?

Çocuklarda görülebilen şeker hastalığı yani diyabet türleri şunlardır; Tip 1 diyabet,  Tip 2 diyabet ve gizli şeker (pre-diyabet). Şeker hastalığının diğer adı

Çocuklarda görülebilen şeker hastalığı yani diyabet türleri şunlardır; Tip 1 diyabet,  Tip 2 diyabet ve gizli şeker (pre-diyabet). Şeker hastalığının diğer adı diyabettir. Şimdi çocuklardaki şeker hastalığının bu türleri hakkında bilgi verelim; Tip 1 diyabette çocuğunuzun vücudu insülin üretemez. İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur ve şekerler ile karbonhidratları vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiye dönüştürmek için gereklidir. İnsülin ayrıca, şekerin bir kısmını daha sonra kullanmak üzere vücutta depolar. Fakat pankreas bu hormonu üretmediğinde, vücudun şeker seviyeleri artar ve uzun süreli komplikasyonlara neden olur. Tip I diyabet genellikle pankreastaki beta hücreleri hasar gördüğünde veya yok edildiğinde ortaya çıkar. Tip-1 diyabette pankreasın insülin üreten hücrelerin tamamına yakına hasarlı olduğundan insülin üretimi oldukça azdır. Bu nedenle şeker hastası olan çocukların dışarıdan enjeksiyon ile insülin almaları gerekir. Çocuğu şeker hastası olan anneler bu durumdan endişe duyarlar ancak şeker hastalığı doğru bir tedavi yöntemiyle çocuğun günlük hayatını olumsuz etkilemez ve yaşam kalitesini düşürmez.

Çocuklarda Tip II diyabet, vücudun insüline cevap veremediği veya dirençli olduğu ilerleyici bir durumdur.Kanda insülin hormonu bulunmasına rağmen, çocuğunuzun kan şekeri seviyeleri artar.Tedavi edilmediğinde hastalık körlüğe, kalp hastalıklarına ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Prediyabet olarak da bilinen gizli şeker kan şekeri düzeylerinin normalden yüksek olduğu, ancak diyabet olarak durumu teşhis edecek kadar yüksek olmadığı bir durumdur. Prediyabet, kontrol altına alındığında tip I veya tip II diyabetin başlamasını geciktirebilir.

Çocuklarda Şeker Kaç Olmalı?

6 yaşın altındaki çocuklarda normal kan şekeri seviyeleri 100-180 mg / dL iken, 6-12 yaş aralığında olanlar için ideal kan şekeri seviyesi 90-180 mg / dL'dir.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Belirtileri

 1. Sık sık idrara çıkma
 2. Çok su içme
 3. Gece idrar kaçırma veya gece idrara kalkma
 4. Halsizlik, kendini yorgun hissetme
 5. Sık hasta olma, enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin zayıflaması
 6. Aşırı yemek yeme fakat kilo alamama, kilo kaybı
 7. Bulanık görme
 8. Sinirlilik, çabuk kızma
 9. Halsizlik, yorgunluk, uyuma isteği
 10. Ağızda çürük elma kokusu veya meyve kokusu
 11. Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma
 12. Yaraların geç iyileşmesi
 13. Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma hissi
 14. Ciltte kaşıntı
 15. Tansiyon düşüklüğü
 16. Vücut ısısında düşüş
 17. Baş ağrısı
 18. Çocukta uyuşukluk ve huysuzluk
 19. Çocuklarda gece işemesi, yatağa kaçırma
 20. İştahsızlık
 21. Uykudan uyanmakta güçlük yaşama
 22. Hızlı nefes alıp verme
 23. Genital bölgede mantar enfeksiyonu
 24. Çocuklarda çok uyuma, ne kadar uyursa da uykuya doyamama
 25. Aşırı yemek yeme isteği (İnsülin üretimi yetersiz olduğundan şeker hücrelere taşınamaz, çocuğunuzun kasları ve organları enerjiden mahrum kalır. Bu durum çocukta yoğun açlık hissi meydana getirir)

Çocuklarda Şeker Hastalığı Neden Olur?

Çocuklarda görülen şeker hastalığı genellikle tip 1 diyabettir. Çocuklardaki şeker hastalığının nedeni kesin olarak bilinememektedir. Yapılan klinik çalışmalarda tip 1 diyabet hastalığından muzdarip çoğu kişinin bağışıklık sisteminin - bağışıklık sisteminin normalde görevi zararlı bakteri ve virüslerle savaşması - olmasına rağmen, tip 1 diyabetli hastalarda bağışıklık sistemi yanlışlıkla pankreastaki insülin üreten (adacık) hücreleri yok ediyor. Bunun sonucunda şeker hastalığı ortaya çıkıyor. Genetik ve çevresel faktörler bu süreçte önemli rol oynamaktadır. Yani çocuğun birinci derece yakın akrabasında (anne, baba, kardeş) şeker hastası olan varsa çocukta da şeker hastalığı görülmesi riski ortaya çıkar.  Ayrıca aşırı şekerli, karbonhidratlı gıdalarla beslenme, hareketsiz yaşam, çocuğun obez aşırı kilolu olması da şeker hastalığına yakalanma riskini artırır.

Çocukta Şeker Hastalığı (Diyabet) Neden Olur, Hangi Çocuklar Şeker Hastalığı İçin Risk Altındadır?

Kalıtım(Genetik)

Şeker hastalığı ana-babadan veya atadan çocuğa geçebilen genetik bir hastalıktır. Genler Tip I diyabette önemli bir rol oynamaktadır, ancak pankreasın neden insülin üretmediği bu sorunun neden meydana geldiği henüz bilimsel olarak bilinememektedir.

Viral enfeksiyonlar:

Çocuk viral enfeksiyonu geçirdiğinde, bağışıklık sisteminin T hücreleri virüslerle savaşmak için antikorlar üretir. Ancak virüsler, pankreastaki beta hücreleri (insülin yapan hücrelerle aynı veya benzer antijenlere sahipse) T hücreleri virüslerle beraber, insülin yapan beta hücrelerine saldırabilir ve hücreleri tahrip edebilir hatta yok edebilir. Bu durum çocuklarda Tip I diyabet oluşumunu tetikleyebilir.

Erken yaştan itibaren inek sütü tüketimi

Yapılan klinik çalışmalarda erken yaşlardan itibaren inek sütü içmeye başlayan ve genetik olarak şeker hastalığı yatkınlığı olan çocukların, şeker hastalığına yakalanma riskinin arttığı görülmüştür. Uzmanlar 1 yaşından önce çocuklara inek sütünün verilmemesi gerektiğini bildiriyor.

Çevresel faktörler

Kötü beslenme, aşırı şekerli, karbonhidratlı gıda tüketimi, stresli bir hayat ve diğer dış etkenler, pankreasdaki beta hücrelerinin tahrip edilmesine ve çocukta Tip I diyabetin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Hareketsiz yaşam ve obezite

Az hareket etmek ve obezite yani aşırı şişmanlık çocukta tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskini artırır. Çocuk az hareket edince yediklerini yakamaz, bunun sonucunda vücutta karbonhidrat birikmeye başlar. Vücuttaki glikoz miktarı ile üretilen insülin arasındaki dengesizlik, insülin direnci oluşturup, bu durum Tip II diyabetle sonuçlanabilir.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kan testi ile damardan alınan kan ile çocuktaki şeker seviyesi  ölçülüp şeker hastalığı teşhis edilebilir. Glikolize hemoglobin testi ve Açlık kan şekeri testi de çocuklardaki şeker hastalığının teşhisi için kullanılabilir.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Nasıl Geçer?

Tip 1 tür diyabetli çocukların dışarıdan enjeksiyon ile insülin almaları gerekmektedir. İnsülin ağızdan verildiğinde midede parçalandığı için etkisizleşir. Bu nedenle enjeksiyonla verilmesi gerekmektedir.

Tip II diyabet tedavisinde ise çocuğa doktor tarafından sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarına geçme planı bildirilir ve kullanması için bazı ilaçlar verilir. Bu şekildeki diyabetli çocukların günlük olarak kan şekeri düzeyleri kontrol altında tutulmaya çalışılır.

Şeker Hastası Çocuklarda Hedeflenen Kan Şekeri Düzeyleri Şöyledir;

0-1 yaş:                   Açlıkta:                       90-170  mg/dl

                                Toklukta:                    120-200

                                Yatmadan önce:         110-170

 

Okul öncesi:            Açlıkta:                         80-160

                                Toklukta:                      110-190

                                Yatmadan önce:           110-150

 

Okul çocuğu ve:      Açlıkta:                         80-130     

Ergen                       Toklukta:                      110-170

                                Yatmadan önce:           110-130

Şeker Hastaları Ne Yememeli? Şeker Hastalarının Yememesi Gerekenler Tıklayınız

Şeker İlaçları, Şeker Hastalığında Kullanılabilecek İlaçlar Listesi Tıklayınız

Şeker Yükselmesi Ve Şeker Hastalığı Baş Ağrısı Yaparmı? Tıklayınız

Şekerin Yükseldiği Nasıl Anlaşılır? Kan Şekeri Yükselmesi Belirtileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

 

8 Yorum

 1. Gülay

  Oğlumun aclik sekeri 100 tokluk sekeri 158 normalmi 10 yasindaw

 2. Misafir

  Kızım 21 aylık 9 kilo 81 santim normal mi

 3. Misafir

  Kızım üç buçuk yasinda açlık şekeri 120 çıktı yuksekmi acaba

 4. ayşe

  oğlumun açlık şekeri 130 çıktı normalmi

 5. Enes

  Oğlum 11yaşında ve tahlil de glukoz 287 çıktı nedır bu sonuç çok korkuyorum

 6. Elif

  Kızımın tokluk şekeri 192 çıktı normal mi ? 9 yaşında

 7. arzu yılmaz

  benim kızımın tokluk sekerini ölçtūm 146 çıktı acaba yūksekmi yaşı on bir

 8. Hamdiye

  Sürekli basım ağrı giriyor hemen yoruluyorum hemen acikiyorum halsizim ama nasıl bir tedavi ye baslamam gerekiyor

 
Daha fazla yorum