Makatta Anüste Acı Ağrı Yanma İçin Bitkisel Çözüm Makatım Ağrıyor

Makat ağrısı, anal fissür denilen makat çatlağından hemoroide kadar pek çok nedenden kaynaklanabilen sık karşılaşılan bir sorundur. Makat ağrısına çoğu zaman

Makat ağrısı, anal fissür denilen makat çatlağından hemoroide kadar pek çok nedenden kaynaklanabilen sık karşılaşılan bir sorundur. Makat ağrısına çoğu zaman makatta yanma hissi, makat kaşıntısı, makatta batma ve makattan kan gelmesi gibi durumlar da eşlik eder. Makat ağrısı büyük abdest bozarken, abdest bozduktan sonra, cinsel ilişki sırasında yahut aniden meydana gelebilir. Makat ağrısından muzdaripseniz ilk yapmanız gereken Genel Cerrahi doktoruna gitmek olmalıdır. Makat ağrısına genellikle anal fissür neden olur. Doktor makat ağrısının sebebini tespit ettikten sonra gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Makat Ağrısının Nedenleri

 1. Makatta çatlak
 2. Makat kanseri (Anal kanser)
 3. Anal seks yapma
 4. Hemoroid (Basur, mayasıl)
 5. Kronik kabızlık
 6. Makatta kıl dönmesi
 7. Crohn hastalığı (bir çeşit iltihaplı bağırsak hastalığı)
 8. İshal (makat bölgesinin tahrişine neden olur)
 9. Rektum kanseri
 10. Mantar iltihapları
 11. Makat apsesi
 12. Makat iltihabı
 13. Herpes virüs enfeksiyonu
 14. Ülseratif kolit (iltihaplı bağırsak hastalığının bir türü)
 15. Ülseratif proktit (iltihaplı bağırsak hastalığının bir türü)
 16. Hamilelik ve doğum
 17. Pilonidal kist
 18. Divertikülit
 19. Bağırsak iltihabı
 20. İrritabl bağırsak sendromu
 21. Mide üşütmesi
 22. Cinsel yolla bulaşan frengi, herpes gibi hastalıklar
 23. Seboreik dermatit, sedef veya egzama
 24. Kas spazmı denilen levator sendromu
 25. Koksikodini (kuyruk sokumu kemiği ağrısı)
 26. Taşlaşmış dışkı
 27. Makat bölgesinde pıhtı (perianal hematom)
 28. Makat sarkması
 29. Makatta kaşınma
 30. Prostat iltihabı veya idrar yolu iltihabı
 31. Makatta sedef, egzama gibi cilt hastalıkları
 32. Uzun süre hareketsiz şekilde oturmak
 33. Anüste oluşabilen içi iltihap dolu apseler
 34. Proctalgia fugax adı verilen bir durumda anüs civarındaki kaslar çok kısa süreli şiddetli kasılmalar yüzünden makat ağrısına neden olmaktadır.
 35. Frengi, bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 36. Perianal apse
 37. Kolon kanseri veya anüs kanseri
 38. Soliter rektal ülser sendromu (rektumda yara olması)
 39. Makat bölgesi yaralanması
 40. Makat siğili
 41. Leğen kemiği içinde yer alan tümörler (rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, vajina kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri, penis kanseri)

Makat Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Makattaki ağrı için Genel Cerrahi doktoruna gitmelisiniz. Doktor eldivenlerini takıp makat bölgenizi muayene edecektir. Makat ağrısının teşhisi için en etkili yöntem anoskoptur, hastanın anlattıkları ve parmak muayenesi yol gösterebilir ancak anoskop muayenesi yapılmadıkça gerçek teşhisten emin olmak zordur. Anoskop muayenesi aynı zamanda hastalığın düzeyi hakkında da bilgi verir. Kolonoskopi de makat ağrısının nedenini tespit etmek için kullanılan yöntemlerdendir. Bu sorunun neden olduğu tespit edildikten sonra gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Makat ağrısı için doktorlar ağızdan hap şeklinde(endol kapsül veya buscopan plus) ve fitil şeklinde (endol supp) ilaçlar reçete edebilir.

Makatta Ağrı İçin Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sıcak Ve Soğuk Kompres

Makat bölgesine sıcak su torbası tutmak, bölgedeki ağrıyı gidermekte çok etkili olacaktır. Bazı ağrı türleri sıcağı sevmez. Şayet ağrınıza sıcak iyi gelmediyse buzluktan buz küplerini çıkarıp atlete sarın ve makat bölgesine tutun. Bu yöntem ağrıya neden olan sinirleri gevşetip uyuşturup ağrıyı giderecektir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı da makat ağrısının geçmesine yardımcı olabilir. Bir kapta eşit miktarda zeytin yağı, bal ve balmumu karıştırın. Balmumu tamamen eriyene kadar bir mikrodalga fırında ısıtın. Mikrodalga fırın yoksa benmari usulü de eritebilirsiniz. Soğumaya bırakın, ardından etkilenen bölgede uygulayın. Her gün birkaç kez tekrarlayın.

Aloe Vera Jel

Aloe vera ağrı kesici, iyileştirici özellikleri sayesinde makattaki ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Aloe vera jel yaprağını uzunlamasına kesip içinden jeli çıkarın. Makat bölgesine sürün. Günde bir kaç kez bu yöntemi tekrarlayın. Alo vera yaprağını bitki satan yerlerden ve internetten temin edebilirsiniz.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, trigliseridler açısından zengin olan bu yağ cilde kolaylıkla nüfuz eder, etkilenen alanı yağlandırır ve iyileşme sürecini başlatır. Günde 2-3 kez makatta ağrı olan bölgeye cezvede ılıttığınız katı Hindistan cevizi yağından sürün. Katı Hindistan cevizi yağını aktarlardan ve büyük kozmetikçilerden temin edebilirsiniz.

Sıcak Su Oturması

Leğeni sıcak suyla doldurun ve makat bölgesi suya temas edicek şekilde 15 dakika boyunca bu suda oturun. Makattaki kan dolaşımını hızlandırır ve dokuların yenilenmesini sağlayarak makatta ağrıyı giderir.

Makatta Ağrı İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Makat bölgemde zonklama şeklinde ağrılar yaşıyorum, bu ağrılar beni uykudan bile uyandırıyor.bugün kolonoskopi yaptırdım sonuç herşey normal yazıyor raporda. Makat ağrısı neden olur, ne yapmalıyım?

CEVAP

Genel Cerrahi Doktoru Sezai Leventoğlu'nun cevabı: ( Makat ağrısı genellikle bu bölgede bir abse ya da kitle varlığında ortaya çıkıyor. Şayet bu sorunlar yoksa kas spazmı denilen levator sendromu ya da dışkılama güçlüğü sendromları açısından sorunun kaynağını değerlendirmek gerekebilir. Özellikle uzun süre ayakta kalan kişilerde bu sıkıntılar sık görülmekte. Altta yatan organik bir neden varsa da bunun atlanmaması ve ekarte edilmesi gerekiyor. Bu alanda deneyimli bir gastroenteroloğa ulaşmanızda fayda olacaktır. Bu arada, zeytinyağı, çiğ sebze-meyve, kuruyemiş ağırlıklı beslenin ve baharat, acı, turşudan uzak durun. Dışkılama sonrası (sabun kullanmadan) bol sıcak suyla temizlenip kurulanın. )

Sual: 10 saat sürekli oturarak çalışıyorum 83 kiloyum, oturmaktan makatta ağrı oluştu nedeni nedir?

CEVAP

Genel Cerrahi Doktoru Mustafa Işık'ın cevabı: (Kıl dönmesi veya anal fissürden kaynaklanabilir. Muayene edildiğiniz anda tanı kesinleşir.)

Makat Yanması Kaşıntısı Kan Gelmesi, Makatta Kaşıntı Var Ne Yapmalıyım Tıklayınız

Makattan Kan Gelmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktorlar Anlatıyor Tıklayınız

Makat İçinde Makat Deliği Neden Kaşınır? Makatta Kaşıntı Bitkisel Tedavisi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

 

17 Yorum

 1. Mina

  Merhaba tevalete ciktiktan sonra bakatimda agrı oluyor ve makatimda sislik gibi memeler var birkere daha oldum doktora gittim basur dedi yine ayni seymidir acaba doktora gitmektende korkuyorum

 2. Misafir

  Hocam günde yaklaşık olarak 5-6saat boyunca ayaktayım ve makatta batma hissi oluyor ve büyük tuvaletimde sorun yaşıyorum

 3. Serpil

  Çok şiddetli bi kabızlık ağrısı çektim tuvalete ıkınmasam bile bağrsaklarım baskı yaptığını hissettim bi şekilde tuvalete çıktıktan sonra batma hissi kanama ağrı yaşıyorum yani doktora gitsem elle muayene yaptıramam öyle bi ağrı çömelemiyorum anüs kısmını sabunla kontrol ettiğim de hemoroid olduğundan şüphelendim neye benzediğini de bilmiyorum çok kötüyüm bunun için ne yapmam lazım bunun sebebi nedir

 4. Symnat

  Meraba ben hamileyken.uzun sure kabizlik.sorunum.oldu o zaman hem.tuvalate cikmakta zorlaniodm.hemde ara ara makatta kanama.oluodu suanda da gene kanama oluo bazen hafif hafif ve bazen tuvate ciktiktan snra cok agrim.oluo makatta

 5. Harun

  Sayın hocalarım 1 haftatır makat bölgesinde agrım var ne otura biliyorum ne yürüye biliyorum canımı cok yakıyo ne iyi gelir ve birde cocuklugumdan beri kabızlık var doktorlar bi cözüm bulamadı

 6. hüseyin

  merhaba sayın hocalarım, bende aynı dertten muzdaribim bende büyük abdest bozduktan sonra bir ağrı başlıyor ve bazan 2 bazende 5 saat sürüyor sonra ağrı kesiliyor ve bir dahaki büyük abdetimi bozana dek ağrı falan olmuyor, ama arada çok tatlı bir kaşıntı oluyor oda fazla uzun sürmüyor 2 dakika veya bilmediniz 5 dakika. bulunduğum yerde doktor yok bana bir cevap yaarsanız çok memnun olurum.

 7. Misafir

  Makat bölgemi temizlerken kestim çok küçük bişi olurmu acaba!

 8. Misafir

  Makatta kaşıntım vardı sirke sürdüm şimdiyse çok acı veriyor ne yApmalıyım?

 9. Selin

  Merhaba makatimdan bir acı giriyor belim ve karnımın içine kadar etkili oluyor sık sık girip beni oturdugum yerden zıplatıyor belimden makatima bir acı iniyor ve karnımın ıcini yakıyor. Acı girdiğinde oturmam hareket etmem mümkün olmuyor ve 1 kere geldiğinde birkaç kez arka arkaya sancı seklinde giriyor sebebi nedir ?

 10. Funda

  Makatimda emecik denilen birsey çıktı cok yanıyor büyük tuvaletimi bile yapamıyorum yanması uykudan bile uyandırıyor ne yapmam lazım

 
Daha fazla yorum