Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Süt Arttırıcı Dereotu Kürü Tarifi

Dereotunun bir diğer önemli özelliği de anne sütünü artırmasıdır.

Bilimsel adı Anethum graveolens olan dereotu maydanoz, kimyon ve defne yaprağı aile aynı bitki ailesinin bir parçasıdır. Eski Yunan ve Roma döneminden bu yana hem yemeklik olarak tüketilir hem de ilaç yapımında kullanılır. Kalsiyum, manganez ve demir açısından zengindir, ayrıca antioksidan, anti-enflamatuar ve anti-viral özellikleriyle bilinen flavonoidler içerir. Dereotunun bir diğer önemli özelliği de anne sütünü artırmasıdır.

Emzirme döneminde bir hafta boyunca öğle ve akşam yemeklerinden önce birer tutam yani 4-5 gram taze dereotu tüketilmesi anne sütünü artırmakta önemli rol oynayacaktır. Anne sütünde azalma yaşayanlarda bu kürü uygulayabilir.

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Hande Seven Avuk dereotu anne sütü yapar mı? sorusuna şu cevabı veriyor; emzirme döneminde dereotu, kimyon, adaçayı, rezene, ıhlamur, ısırgan, zencefil gibi bitkiler hem anne sütünün artmasını sağlar hem de bu gıdalarla beslenen annenin sütünü emen bebek gaz, uykusuzluk ve huzursuzluk gibi problemlerden korunuyor.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Dereotu İle Anne Sütünü Artıran Kür Tarifi

Kür 1 : Günde iki porsiyon taze beyaz üzüm tüketmek anne sütünü artırıcı etki yapar.

Kür 2 : Sabah akşam yemeklerden önce tüketeceğiniz dereotu sütünüzün artmasını sağlayacaktır.

Kür 3:  Anne sütünü artırmak için haşlanmış kuru incir suyu da içilebilir. Sekiz- dokuz adet kuru inciri yarım litre suda haşlayınız. İkiye böldüğünüz suyu sabah-akşam olmak üzere günde iki kere tüketiniz.

Not: Bu kürler aynı anda uygulanmaz. Uygulama süresi bir haftadır. Bir haftanın sonunda uygulama bırakılır. Bir hafta uyguladığınız herhangi bir kürden sonra tekrarlama ihtiyacı duyarsanız bu defa başka bir kürü uygulamanızda bir sakınca yoktur. Örneğin, bir hafta taze beyaz üzüm kürü uygulayıp bıraktınız. Daha sonraki bir dönemde yine bir hafta olmak üzere dereotu veya kuru incir kürünü uygulayabilirsiniz.

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Banu Belkıs anne sütünün kalitesini artırmak için sebze ve meyve, et, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri ile tahılların her gün tüketilmesi gerektiğini bildiriyor. Dr. Belkıs dereotunun, üzüm suyu, çemenotu, susam, çörek otu, hergün yarım çay bardağı ayçekirdeği ve bol sıvı alımının sütün kalitesini artırdığını sözlerine ekliyor.

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Arzu Bekçi dereotu bitkisinin aynı rezenede olduğu gibi anne sütü üretiminde etkili hormonların üretimini teşvik ettiğini bildiriyor.

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Duygu Kopan dereotu, semizotu, ısırgan otu, ıspanak, pazı, fesleğen, havuç, balkabağı, enginar, maydanoz,elma, armut, muz, hurma, nar, kuru incir, ve ayva gibi yiyeceklerin anne sütü üretimini destekleyici besinler arasında yer aldığını bildiriyor.

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Buket Adanç dereotu,roka,tere, maydanoz, gibi yeşil yapraklı sebzelerin yenilmesinin süt miktarının artmasına destek olduğuna dikkat çekiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Işıl Turgay Canbolat anne sütünü artıran gıdalar hakkında şu bilgileri veriyor; Anne sütünü arttıran besinler içerisinde; başta semizotu ve dereotu ile beraber bulgur, pirzola, anason, çemen otu, rezene ve ısırgan otu yer alır. Bu bitkilerden salatalar hazırlanabilir, gün içerisinde 2-3 adet pirzola yenebilir ve bulgurdan küçük köfteler yapılabilir. Bunun yanı sıra semizotu salata halinde tüketilebilirken, saplarıyla beraber zeytinyağlı yemeği de doğal bir probiyotik olan yoğurt ve tahıllarla desteklenebilir.

Dr. Sibel Sibelkılıçaslan Anne Sütünü Artıran Gıdaları Şöyle Bildiriyor

 1. Dereotu
 2. İncir
 3. Beyaz Dut veya dut kurusu
 4. Beyaz üzüm
 5. Yer Elması
 6. Tahin pekmezi
 7. Tahin helvası
 8. Boza
 9. Sahlep
 10. Maden suyu
 11. Rezene Çayı
 12. Yulaf Ezmesi
 13. Fesleğen
 14. Yeşil yapraklı sebzeler(Roka,semizotu,ıspanak,pazı v.s)

Emziren Annelerde Emzirirken Anne Sütüne Gaz Yapan Yiyecekler Tıklayınız

Süt Yapan, Süt Arttırıcı Anne Sütünü Arttıran Bitki Çayları Tarifleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN