Saç Diplerinde Yanma, Başımda Yanma Hissi Var, Ne Yapayım?

Kafada yanma hissi, baş yanması şampuan alerjisinden strese kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Uzmanlar bu durumun en sık karşılaşılan nedeninin Trigeminal

Kafada yanma hissi, baş yanması şampuan alerjisinden strese kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir. Uzmanlar bu durumun en sık karşılaşılan nedeninin Trigeminal nevralji ve başın ve yüzün büyük bir kısmını etkileyen beşinci kranyal sinirin tahriş veya sıkışması olduğunu bildiriyor. İşte başta yanmanın diğer nedenleri ve tedavisi;

Sinüzit

Sinüslerin tıkanması, iltihaplanması kafa derisinde yanma hissine neden olabilir. Bu sorundan muzdarip hastalar ayrıca burun tıkanıklığı ve yüz bölgesinde ağrı duyabilirler. Sinüs enfeksiyonun başka belirtileri de olabilir. Sinüzit antibiyotikle tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur.

Temporal arteris

Temporal arteris  kafatası kan damarlarının iltihabıdırKan damarındaki iltihaplanma , kafatasını da etkiler. Bunun bir çok sebebi olabilir. Özellikle uzun süre antibiyotik kullanımı bu duruma yol açabilir. Temporal arterisin belirtileri, kafatasında yanma hissi, baş bölgesinde aşırı hassaslık ve şiddetli baş ağrılarıdır.

İnme sonrası ağrı

Bu durumun sebebi tam olarak bilinememektedir. Fakat inmeden sonra sinirlerde meydana gelen tahribatın başta ağrı ve yanma hissine yol açtığı düşünülmektedir.

Trichodynia

Trichodynia halk arasında kafatası yanması olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlık beraberinde, stres, kaygı ve depresyon da getirir.

Tension Alopecia

 1. Bu durum saç çekme rahatsızlığı sonucu oluşan alopesinin bir türüdür.
 2. Saç köklerini çekerken, saça uygulanan basınç saç derisinde yanma hissine yol açar.
 3. Saç çekme alışkanlığınızdan kurtulduğunuzda, saç diplerindeki yanma da kendiliğinden son bulacaktır.
 4. Bunlar haricinde, kafa yanmasına yol açabilen diğer olası sebepler de vardır. Bunlara örnek olarak, migren ağrısı olan insanlar ayrıca kafa derisi yanmalarından muzdariptir.
 5. Şampuan alerjileri: bazı şampuanlar, özellikle kepeğe karşı etkili şampuanlar,  yanma hissine neden olabilirler.

Kafada yanma hissinin nedenleri

 1. Sedef hastalığı, egzama gibi iltihabik cilt hastalıkları
 2. Saç boyası ve saç bakım ürünlerine karşı meydana gelen alerji
 3. Depresyon, yoğun stres
 4. Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak

Kafada yanma hissinin tedavisi

 Bu rahatsızlığın tedavisi, semptomun neden bağlı olarak ortaya çıktığına göre değişir. Bir cildiye doktoruna başvurmalısınız.

 Kafada yanma hissinin evde tedavisi

 1. Başınıza aloe vera jel sürmek yanma hissini dindirebilir. İnternetten veya bitki satan yerden Aloe vera yaprağı satın alın, yaprağı uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarıp kullanabilirsiniz.
 2. Şayet şampuandan dolayı yada bakım kremlerinden dolayı kafada yanma hissediyorsanız  bunlar sizde alerji yapmış olabilir, kullandığınız ürünleri değiştirin.
 3. Şayet migren ağrılarınızdan dolayı yanma hissiniz varsa, bu durumu soğuk buz torbasıyla hatta akupunktur tedavisi ile azaltabilirsiniz

Saç Derisinde, Saç Diplerinde, Başta Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Saç Derisinde Kabuklanma, Saç Diplerinde Pullanma Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Saç Derisi Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Bitkisel Tarifler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

 

3 Yorum

 1. Cristiano ronaldo

  Yeminet

 2. Alperen

  Kafamın içi yanıyor ve sanki yüzümede vuruyor. Ne yapmalıyım?

 3. seyda

  basim yaniyor hetta uzume də vuruyor uzumde yaniyor ne yapim bilmiyorum

 4. Cildiye doktoruna gidin

 
Daha fazla yorum