Salatalık Hıyar Nedir Hangi Vitaminler Var? Salatalık Suyun Faydaları

Salatalık, hıyar olarak da adlandırılan, kabakgiller familyasından bir bitki türüdür. Salatalık genelde sebze olarak düşünülüp, hazırlanıp, yense de, aslında

Salatalık, hıyar olarak da adlandırılan, kabakgiller familyasından bir bitki türüdür. Salatalık genelde sebze olarak düşünülüp, hazırlanıp, yense de, aslında salatalık bir meyve çeşididir. Salatalık düşük yağ ve kalori içeriği sayesinde diyetinize sağlıklı bir ekleme olur. Ayrıca salatalığın sağlığa faydaları oldukça fazladır. Salatalık mükemmel bir B, C ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca mükemmel bir sodyum, bakır, amino asitler, karbonhidratlar, çözünebilir ve çözünemeyen lifler, potasyum, manganez, yağ asitleri, fosfor, magnezyum, biyotin ve silika kaynağıdır. Ayrıca salatalık oldukça sağlıklı bitkisel gıdalar barındırır.  Salatalık %96 oranında sudan oluşur. Susuzluk giderici ve serinletici etkileri sayesinde oldukça popüler bir yaz yiyeceğidir. Fakat birçok insan salatalığın sağlığa faydalarından habersizdir. Aşağıda salatalığın ve salatalık suyunun faydalarından bahsedeceğiz.

Kanser ile Savaşır

Salatalığın en önemli faydalarından biri kanserle savaşıp, kanseri önlemeye yardımcı olmasıdır. Salatalığın içinde bulunan kanser ile savaşmaya yardım eden içerikleri cucurbitacin, fisetin, lutein ve kafeik asit olarak sayılabilir. Salatalığın hafif acı tadı cucurbitacin adı verilen bitkisel gıda sayesinde oluşur. Bu bitkisel gıdanın çok güçlü kanser önleyici özellikleri vardır. Ayrıca içerdiği flavonoid fisetin prostat kanserinin oluşma ihtimalini düşürür. Kafeik asit ise meme kanseri ile savaşmada oldukça başarılıdır. Bunlara ek olarak içerdiği birçok antioksidan ve C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve serbest radikallerin yol açtığı sorunları yok eder. Bu sayede de kanser önlenir. Bu sebeple prostat, meme, yumurtalık, akciğer ve rahim kaslarını önlemek için hergün salatalık yemeye özen gösterin.

Sindirime Yardımcı Olur

Salatalık sahip olduğu yüksek oranda su miktarı ve dışkı yumuşatıcı özellikleri sindirim sisteminizdeki zararlı toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca içerdiği erepsin enzimi sayesinde de vücutta protein emilimi artar. Mide ekşimesi, kabızlık, mide iltihabı ve hatta ülser bile günde bir bardak salatalık suyu içilerek iyileştirilebilir.

Ağız Kokusunu Yok Eder

Salatalık ayrıca kötü nefesi yok edebilir. Salatalığın içerdiği bitkisel gıdalar kötü nefese sebep olan bakterileri öldürmeye yardım eder. Ayrıca kıtır kıtır olması nedeniyle ağızda salya üretimini arttırır ve kötü kokuya sebep olan bakteriyi yok eder. Salatalık midedeki fazla ısıyı yok ederek de kötü kokuyu yok edebilir. Kötü nefesi yok etmenin en iyi yollarından birisi, bir dilim salatalığı ağzınıza alıp üst damağınıza diliniz yardımıyla birkaç saniye boyunca bastırmaktır. Ayrıca kıtır salatalığı doğrudan yiyerek dişlerinizdeki kötü kokuya sebep olan birikintilerden ve diş eti bakterilerinden kurtulabilirsiniz. Salatalık suyu ile gargara yapmak da ağız kokusunu giderir.

Kan Basıncını Düzenler

Salatalık yüksek oranda potasyum, magnezyum ve lif barındırır ve bunlar da kan basıncını düzenlemede etkililerdir. Bunlar, hem yüksek hem de düşük kan basıncını dengelemede başarılıdırlar. Kan basıncını düşürmek için salatalık suyunun, havuç, pancar veya limon gibi sebzelerin sularıyla karıştırılması gerekmektedir. Bu suyu günde 2-3 defa içmek, birkaç gün içerisinde kan basıncını düşürebilmektedir.

Selüliti Yok Eder

Salatalıklar ayrıca selüliti yok etmede çok başarılıdırlar. Cilt altındaki fazladan suyun çekilip, selülitin azalmasına yardımcı olurlar. Ayrıca salatalık içinde bulunan bitkisel gıdalar cildin dış tabakasını sıkılaştırıp, selülit görünümünü azaltırlar.

 1. Yarım bardak öğütülmüş kahveyi bir macun kıvamına gelene kadar salatalık suyu ekleyip karıştırın. 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Bu macunu selülitli bölgeye sürüp bir tülbent ile sarın. 30 dakika boyunca bekleyin ve tülbenti çözün. Daha sonra kurumuş macunu pul pul sökün. Birkaç ay boyunca haftada 2 kere bu yöntemi uygulayın.
 2. Ayrıca selüliti önlemek için günde bir salatalık yiyebilirsiniz.

Kan Şekerini Düşürür

Salatalık içerisinde pankreasın insülin üretmesini sağlayan özel bir hormon vardır. İnsülin ise hücrelerin, karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur ve bu da şeker hastaları için çok önemlidir. Ayrıca eğer karbonhidratlar enerjiye dönüştürülmezse kandaki glukoz seviyesi artacaktır. Salatalığın glisemik endeks değeri 0’dır. Bunun anlamı şeker hastalarının, kan şekeri oranını düşünmeden salatalığı yiyebileceğidir.

Göz Altındaki Torbaları , Göz Çevresindeki Şişkinliği Giderir

Salatalık, içerdiği askorbik asit sayesinde, su tutulmasını azaltarak, gözlerin altında oluşan şişkinliği indirir. Ayrıca içerdiği enzimler ve astringent, iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Salatalığı kalın dilimler halinde kesin ve bu dilimleri buzdolabına koyun. Birer salatalık dilimini alıp gözlerinizin üzerine 10 dakika boyunca yerleştirin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Bu yöntemi sonuç alıncaya kadar günde 2-3 sefer uygulayın. Bütün bu faydalar sayesinde salatalık bir süper yiyecektir. Salatalık alırken dikkat etmeniz gerekenler sert ve koyu yeşil renkte olmasıdır.

Susuzluğu Giderir

Salatalık %95 oranında sudan oluşur ve bu sayede susuzluğu giderir. Ayrıca vücut sıcaklığını dengelemeye yardımcı olur. Bunlara ek olarak mükemmel bir A, C vitaminleri, folik asit ve lif kaynağıdır. Bunların sayesinde vücudunuzu zararlı toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Sıcak, nemsiz yaz günlerinde birkaç adet soğuk salatalık yiyin. Ayrıca taze sıkılmış salatalık suyu içerisine biraz nane ve limon katarak serinleten bir içecek hazırlayabilirsiniz.

Güneş Yanığını İyileştirir

Salatalığın serinletme ve iyileştirme etkileri, güneş yanığının etkilerini azaltır. Ayrıca salatalık içerisinde cilde bakım yapan magnezyum, potasyum ve silikon gibi mineraller bulunmaktadır. Bu mineraller güneş kremlerinin içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Güneş yanığını tedavi etmenin yanı sıra salatalıklar cildin görünümünü yenileyerek, güzelleştirir. Hatta salatalık yaraların izlerini geçirmek için bile kullanılabilir. Eğer güneş yanığı olduysanız, salatalık cildinizdeki sıcaklığı azaltarak, iyileşme sürecini hızlandırır. Bir salatalığı blenderdan geçirerek, oluşan macunu cildinize sürün. Kendi kendine kurumasını bekleyin. Daha sonra soğuk bir duş alın. Birkaç gün boyunca her gün bu yöntemi uygulayın.

Salatalık Besin Değerleri

 1. Porsiyon Miktarı: 100 g
 2. Kalori (kcal) 15
 3. Toplam yağ 0,1 g       
 4. Kolesterol 0 mg         
 5. Sodyum 2 mg 
 6. Potasyum 147 mg      
 7. Karbonhidrat 3,6 g     
 8. Diyet Lifi 0,5 g           
 9. Şeker 1,7 g     
 10. Protein 0,7 g  
 11. A Vitamini       105 IU C Vitamini       2,8 mg
 12. Kalsiyum         16 mg  Demir  0,3 mg
 13. D Vitamini       0 IU     B6 Vitamini     0 mg
 14. B12 vitamini   0 µg     Magnezyum    13 mg

Salatalık Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Nasıl Zayıfladım Diyeti Tıklayınız

Reishi Mantarı Nedir Faydaları Zararları Fiyatı Nerede Yetişir? Tıklayınız 

Hamilelikte Salatalık Yemek Zararlımı, Hamileler Salatalık Yiyebilirmi? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN