Soya Kıymasından Köfte Nasıl Yapılır?

Soya proteini olarak da bilinen soya kıyması kullanımı kolay ve pahalı olmayan bir protein kaynağıdır.

Soya proteini olarak da bilinen soya kıyması kullanımı kolay ve pahalı olmayan bir protein kaynağıdır. Tavuk, balık ve dana eti gibi proteinlere bitkisel, sağlıklı bir alternatiftir. Piyasada satılan soya kıymaları iki çeşittir; dehidrasyona uğramış kurutulmuş soya kıyması ve normal dana kıyması gibi taze kıymasıdır. Dehidrasyona uğramamış, dondurulmuş veya soğutulmuş kıymaları dana kıyması kullandığınız her yerde dana kıyması yerine kullanabilirsiniz.

1 su bardağı sebze stock( sebze stock yapmak için bir tencereye kaynar su koyun, içine çeşitli sebzeler koyup, 45 dk pişirip süzün)

Sebze stock yapmakla uğraşamam diyorsanız, 1 su bardağı suya 1 adet hazır sebze bulyon küp atıp ocakta kaynatın.

1 su bardağı soya kıymasının üzerine kaynattığınız sebze stoğunu yahut sebze bulyonlu suyu  yavaş yavaş göz kararı uygun miktarda dökün. Kapağını kapatıp, soya kıymasını bu suyu çekmesini için bir kaç dakika bırakın.

Soğan, sarımsak, ve dilediğiniz çeşitli baharatları katın, isterseniz köfte şekli verip aynı normal dana köfte pişirir gibi pişirin yahut tavada şekil vermeden az sıvıyağ ile pişirip taco, makarna gibi yiyeceklere ekleyin.

Soya Unu Nerede Satılır, Fiyatı Ne Kadar, Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Soya Kıyması Nedir, Nerede Satılır? Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

 

1 Yorum

  1. can

    verdiğiniz bu tarifle soya köftesi yapmanın imkanı yok. soya kıymasının birleşip köfte kıvamında kalabilmesi için bol miktarda ,un, ekmek kırıntısı vs., bağlayıcıya ihtiyacı vardır. Bu olmadan sadece soya kıyması ve baharatla köfte kıvamı alması imkansız.

 
Daha fazla yorum