Taze Yeşil Nanenin Faydaları Nane Yağı Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Nane bitkisi, sakız, şeker, diş macunu gibi birçok ürün içerisinde tat katmak için kullanılmaktadır.  Nane, oldukça yaygın bir tatlandırıcı olarak kullanılması

Nane bitkisi, sakız, şeker, diş macunu gibi birçok ürün içerisinde tat katmak için kullanılmaktadır. Nane, oldukça yaygın bir tatlandırıcı olarak kullanılmasının yanında, birçok fiziksel ve ruhsal hastalığa karşı da kullanılabilen bir bitkidir. Hatta, geleneksel tıpta oldukça yaygın bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bu bitkiyi tıbbi amaçlar için yaprak, yağ, çay, öz ve hap şeklinde kullanabilirsiniz. Bu bitki ayrıca içeriğinde bol miktarda manganez, bakır ve C vitamini bulundurmaktadır. Antioksidan, antispazmodik (spazm önleyici), antibakteriyel, antifungal (mantar önleyici), antiviral (virüs önleyici) ve gaz önleyici özellikleri de bulunmaktadır. Yıl boyunca aktarlarda yaş ve kuru nane bulmak mümkündür. Fakat eğer mümkünse kuru nane yerine, taze nane tercih edilmelidir. Taze nane içeriğinde daha bol miktarda besin maddeleri içermektedir. Nane çayı içebilir ya da bitkiyi salataya, çorbaya, meyve sularına, soslara veya yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz. Kurutulmuş naneyi, baharat olarak kullanabilirsiniz. Aşağıda nanenin sağlığa 10 faydasından bahsedeceğiz;

Baş Ağrılarını Giderir

Nane birçok çeşit baş ağrısını tedavi edebilir ve bunlara migren de dahildir. Bu bitkide, ağrı hassasiyetinizi azaltacak bir ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırıp, gergin kasları rahatlatır. Yapılan bir araştırma sonucunda nanenin ayrıca hafızayı güçlendiren ve daha tetikte olmanızı sağlayan özellikleri bulunmuştur.

 1. 3 damla nane yağını, 1 yemek kaşığı zeytinyağı içerisine karıştırın. Bu yağ karışımını boynunuzun arkasına ve şakaklarınıza sürün. 5-10 dakika boyunca masaj yapın. Nanenin kokusunun da ayrıca bir sakinleştirme etkisi vardır.
 2. Bir bardak sert nane çayı içmekte baş ağrınızı dindirmenize yardımcı olabilir.

Mide Bulantısını Giderir

Nane ayrıca mide bulantısına ve kusmalara da iyi gelir. Sindirim için gerekli enzimleri salgılamaya yardımcı olur ve mide bulantısını en aza indirir. Yapılan bir araştırmaya göre de ameliyat sonrasında oluşan mide bulantılarına da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

 1. Bir bardak nane çayını yavaşça içerek mide bulantısını giderebilirsiniz.
 2. Bol nane içeren bir nane şekeride yiyebilirsiniz.
 3. Bir başka seçenek ise bir mendile birkaç damla nane esansı damlatıp bunu yüzünüze tutarak derin nefesler almaktır.

Not: Eğer nane kokusu sizde mide bulantısına neden oluyorsa nane kullanmaktan kaçının.

Sivilceyi Yok Eder

Sivilcesiz bir cilt için, nanenin antibakteriyel, iltihap önleyici ve antioksidan özellikleri oldukça faydalıdır. Ayrıca sebum üretimini azaltır. Bu bitki ayrıca kaşınan, enfeksiyonlu cildi iyileştirmede de kullanılabilir.

 1. Taze çıkartılmış nane suyunu sivilce veya diğer cilt sorunlarınıza sürün. 15-20 dakika bekleyip, soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi günde bir veya iki defa uygulayıp cildinizi daha iyi hale getirebilirsiniz.
 2. Ayrıca birkaç damla nane yapını doğrudan sivilce üzerine günde 3-4 kere sürebilirsiniz.

Diş Sağlığına Yardımcı Olur

Nane içerisinde bulunan antibakteriyel özellikler, ağızda bakteri oluşumunu önleyerek, diş çürümesini, diş eti hastalıklarını ve diğer ağız sorunlarını önler. Bunlara ek olarak nefesinizi tazeler.

 1. Diş problemlerini önlemek için her gün 5-6 nane yaprağı çiğneyin.
 2. Ayrıca diş macununuzu nane içerikli alarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 3. Hatta sert bir nane çayı yapıp, soğumasını bekleyip bununla ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Saçları Uzatır Ve Saçtaki Kepeği Yok Eder

Nane, ayrıca saçlarınız içinde oldukça faydalıdır. Kan dolaşımını hızlandırarak saç uzama hızını arttırır. Ayrıca kepek sorununu yok ederek, saç diplerinizin pH dengesini düzenler.

 1. Birkaç damla nane yağını, saf zeytin yağıyla karıştırın. Bu karışım ile saç diplerinize masaj yapın. 45 dakika boyunca bekleyip saçlarınızı normal şampuanınızla yıkayın. Bu yöntemi haftada 2 kere uygulayın.
 2. Başka bir seçenek ise her zaman kullandığınız şampuanınızın içerisine birkaç damla nane yağı eklemektir.

Alerjileri ve Astımı Önler

Nane ayrıca alerjileri ve astım belirtilerini önler. Balgam söktürücü özellikleri sayesinde hava kanallarındaki balgamı sökmeye yardımcı olur. Bu sayede astım sorunlarını ortadan kaldırır.

 1. Eğer öksürük probleminiz varsa, bir damla nane yağını kaynayan suya ekleyip, çıkan buharı soluyabilirsiniz.
 2. Birkaç damla nane yağı ile hindistan cevizi yağını karıştırın. Bu yağ karışımını göğsünüze, boynunuza ve burnunuza sürerek tıkanan sinüslerinizi açabilir ve daha rahat nefes alabilirsiniz.
 3. Alerji ve astım belirtilerinden kurtulmak için her gün birkaç bardak nane çayı içebilirsiniz.

Sindirimi Düzenler

Hazımsızlık sorunu nane ile giderebileceğiniz sorunların en başında gelir. Midedeki kaslarınızın gevşemesini sağlayarak, dışkının daha çabuk vücut dışarısına atılmasını sağlar.

 1. Bir bardak sıcak su içerisine birkaç damla nane yağı damlatarak her yemekten sonra için.
 2. Ayrıca günde birkaç bardak nane çayı içmekte sindiriminizi düzene sokabilir.

Hassas Bağırsak Sendromunu İyileştirir

Mide krampları ve şişkinlik gibi hassas bağırsak sendromlarına karşı nane oldukça etkilidir. Ayrıca mideden yiyeceklerinin geçişini kolaylaştırır.

 1. Günde birkaç defa nane çayı içebilirsiniz. Çayı, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş nane yaprağını bir bardak kaynamakta olan suya koyarak yapabilirsiniz. Kapağı kapatıp 10 dakika boyunca demleyin ve süzüp, için.
 2. Bir doktora danıştıktan sonra enterik kaplamalı nane kapsülleri kullanabilirsiniz.

Kas Ağrısını Azaltır

Nane kan dolaşımını hızlandırır ve iltihap giderici özellikleri sayesinde kas ağrılarını azaltır. Nane içerisinde bulunan mentol ise iltihaplı kas hücrelerinin rahatlamasını sağlar.

 1. Nane yağı ile zeytinyağını karıştırarak ağrıyan kaslarınıza günde birkaç defa masaj yapın.
 2. Başka bir yöntem ise içerisinde nane bulunduran bir kremi kaslarınıza sürmektir.

Stresi Yok Eder

Nanenin canlandırıcı kokusu, stresi ve zihinsel yorgunluğu yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca, dinlendirici ve serinletici etkisiyle daha rahat düşünmenizi sağlayabilir.

 1. Yoğun stres altındaysanız, bir mendile birkaç damla nane esansı damlatıp, bu mendile derin bir şekilde nefes verip almayı denemelisiniz.
 2. Küvete doldurduğunuz suya nane yaprağı veya birkaç damla nane yağı ekleyip, rahatlatıcı bir banyo keyfi çekmekte sizi stresten arındırmaya yardımcı olacaktır.

Nanenin Zararları Nelerdir?

Nane bazı kişilerde nadir de olsa şu yan etkilere neden olabilir;

 1. Baş ağrısı
 2. İshal
 3. Mide ağrısı
 4. Baş dönmesi
 5. Kalp atışında yavaşlama
 6. Mide bulantısı

Mangonun Faydaları, Mango Nedir? Mango Meyve Fiyatı Tıklayınız

Nane Limon Neye İyi Gelir Nasıl Yapılır Kaynatılır? Tarifi Faydaları Tıklayınız 

Reishi Mantarı Nedir Faydaları Zararları Fiyatı Nerede Yetişir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN