1-3 yaş grubu eğitici oyuncaklar: Ahşap bloklar, puzzlelar, oyun hamurları…

1-3 yaş arası çocuklar için hem motor becerisini geliştirecek hem de çocuğun zekasını artıracak eğitici oyuncaklar tercih edilmeli. 1-3 yaş grubunun ilgisini daha çok, itmeli çekmeli, sesli ve ışıklı oyuncaklar çeker. Peki 1-3 yaş için en uygun eğitici oyuncaklar neler? 1-3 yaş oyuncak seçimi nasıl olmalı? 1-3 yaş grubu için tercih edebileceğiniz en uygun eğitici oyuncakları sizler için derledik.

Bebeklerin ilk oyuncakları elleridir. Üçüncü aydan itibaren ellerini izlemek ve elleriyle oynamak onlar için büyük bir hobidir. Devamında ayaklarını ve çevresindeki eşyaları keşfetmeye başlarlar. 1 yaşından itibaren ise artık çocuklar oyuncaklarla oynayabilecek yaşa gelmiştir. Peki 12-36 aylık çocuklara hangi oyuncakları satın almalı? 1-3 yaş çocukların gelişime destek sağlayan oyuncaklar arasında; büyük parçadan oluşan yap-bozlar, itmeli çekmeli oyuncaklar, büyük legolar, küpler ve peluş oyuncaklar yer alır diyebiliriz.

1-3 YAŞ ÇOCUKLAR İÇİN OYUNCAK SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Oyuncaklar; bebeğin bilişsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişiminde çok önemli rol oynayan eşyalardır. Oyuncak seçiminde mutlaka çocuğun yaş grubu göz önünde bulundurulmalı. Yaşa uygun olarak seçilen oyun materyalleri, oyuncaklar, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini destekler, çocuğun hayal gücünü geliştirir, zekasını artırır.

1-3 yaş çocuk oyuncakları da bu yaş grubunun bilişsel, sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimleri dikkate alınarak seçilmeli. Bu yaşlarda çocukların sesli ve ışıklı oyuncaklar dikkatini çeker. 1-3 yaş grubu çocukların hem motor beceresini hem de zihnini kuvvetlendirmesi için; evcilik oyuncakları, bebekler, büyük parçalardan oluşan yap-bozlar, büyük legolar, tahta bloklar, büyük araba-kamyon, bu yaş grubu için uygundur. Çevreyi ve doğayı tanımaya başlayan bu yaş grubundaki çocuklar için hayvan minyatürleri de doğru tercih olacaktır. Minyatür oyuncaklar sayesinde, hayvan sesleri taklit yolu ile anlatılabilir. Geometrik şekilleri öğrenmelerini sağlayan eşleştirme oyunları ve legolar da yine zeka gelişimine katkı sağlayan eğitici oyuncaklar arasında yer alır.

1-3 YAŞ İÇİN EN UYGUN EĞİTİCİ OYUNCAK ÖNERİLERİ

Pek çok ebeveyn 1-3 yaş grubunda olan çocukları için hangi oyuncak çeşitlerini uygun olduğunu, bu yaş grubuna hitap eden oyuncakların ne olduğunu merak ediyor, internette arama motorlarında bu konuyu araştırıyor. Biz de 1-3 yaş arası çocuklar için uygun olan eğitici oyuncakların neler olduğunu sizler için derledik. İşte 12 aylık-36 aylık arası bebekler için için satın alabileceğiniz oyuncaklar:

1-1,5 yaş:

12-17 ay arası çocukların ilgisi ev eşyalarına yönelir. Su şişeleri, kap-kacak, tahta kaşık gibi tehlikeli olmayan ev eşyaları oyuncak olarak kullanılabilir. Ayrıca bu dönemde resimli kitaplara da ilgileri başlar. Ebeveynler 1-1,5 yaş aralığı çocuklar için; içerisini doldurup boşaltabileceği oyuncaklar, iç içe geçen kuleler, çıngıraklar, diş kaşıyıcı dişlikler, resimli öykü kitapları, renkli toplar, yüzebilen banyo oyuncakları, itme-çekme oyuncakları, üst üste istiflenen renkli halka oyuncaklar satın alabilir. Renklere ve boyamaya ilgilerinin arttığı bu dönemde pastel boyalar da tercih edilebilir.

1,5-2 yaş:

18-24 ay arası çocuklar herhangi bir aletin kullanımını izleyerek öğrenebilirler. Bu yüzden hem ince motor gelişimini destekleyen hem de zihni geliştiren basit el aletleri şeklindeki oyuncaklar tercih edilebilir. Ayrıca 1,5-2 yaş grubu çocuklar; ses çıkaran, itilen-çekilen oyuncaklarla da severek oynarlar.

2 yaş:

Çocuğunuz 24 aylık olduğunda nesnelerin yapısına olan ilgileri biraz daha artar. Oyun hamuru, kil, kinetik kum gibi el becerilerini geliştiren oyuncaklar ile oynarlar. Resimli basit hikaye kitaplarını dinlemeyi, üzerine çıkıp hareket ettirebilecekleri oyuncakları severler. Bebek arabası, araba, kamyon, alışveriş arabası, itme-çekme oyuncakları, park oyuncakları, iç içe geçirebileceği bloklar, küpler, legolar, 4-5 parçadan oluşan yapbozlar, kendi kendine şekiller üretebileceği oyuncaklar ve evcilik oyuncakları bu yaş için ideal. Gözleri hareket edebilen ve konuşan bebekler, hayvan figürü oyuncaklar, hayvan resimli hikaye kitapları, taşıt oyuncakları çocukların kendi kendilerine oyun kurmalarını destekler. Ayrıca el becerileri de iyice geliştiğinden, resim kağıtları, renkli boya kalemleri, renkli oyun hamurları, kova-kürek takımları 2 yaş grubuna uygun oyuncaklardır.

2,5 yaş:

Çocuğunuz 2,5 yaşında olduğunda ise artık ses çıkaran oyuncaklara yönelecektir. Ses çıkaran oyuncaklar, telefon ve bilgisayar gibi sesli aygıtlar ilgilerini çeker. Resimli, sesli tuşlara basılınca nesnenin ismini söyleyen eğitici oyuncaklar, çocukların zihin gelişimine katkı sağlar ve kelime dağarcıklarını genişletir. Aynı zamanda parçalayıp yeniden birleştirebilecekleri oyuncaklardan da hoşlanırlar.

3 yaş:

Bu yaş grubu çocukların ince motor becerileri artık iyice geliştiğinden kalem tutabilecek seviyeye gelmişlerdir. Ayrıca 3 tekerlekli bisiklete binebilirler. Bu yaşlarda ebeveynler daha çok fiziksel ve zihinsel yönleri geliştirici özelliği ön planda olan oyuncakları tercih etmelidir. 3 yaş grubu çocuklar 6-12 parçadan oluşan yap-boz setleri, tamir seti, marangoz seti, doktor seti, mutfak seti, araba seti gibi oyuncaklardan hoşlanırlar. Aynı zamanda sanat etkinlik faaliyetlerine başlamak için 3 yaş çok uygundur. Sulu boya ile makarna boyama, makarnaları ipe dizerek kolye yapma, tuvalet kağıdı rulosundan dürbün yapma gibi etkinlikler de çocukların hayal gücünü geliştirici, el becerisini artırıcı sanat etkinlikleridir.

 

 

YORUM YAPIN