1 Bardak Yarım Yağlı (Light) Süt Kaç Kalori Kilo Yapar mı?

Marketlerde az yağlı, yarım yağlı, yağsız ve tam yağlı süt gibi çeşitli süt çeşitleri satıştadır. Makalemizde yarım yağlı yani lightler süt hakkında bilgiler vereceğiz.

Marketlerde az yağlı, yarım yağlı, yağsız ve tam yağlı süt gibi çeşitli süt çeşitleri satıştadır. Makalemizde yarım yağlı yani lightler süt hakkında bilgiler vereceğiz.

Yarım Yağlı (Light) Süt Nedir?

Yarım yağlı süt, light süt olarak da bilinir. Tam yağlı sütün yağ oranı azaltılarak elde edilir. Herhangi bir koruyucu madde içermemektedir. Light sütlerin yağ oranı %1-%2 arasındadır.

Yarım Yağlı (Light) Süt Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Gül Turan 1 su bardağı yani 200 ml light sütün (yarım yağlı inek sütünün) 94 kalori olduğunu, 1 su bardağı tam yağlı inek sütünün 116 kalori olduğunu, 1 su bardağı yağsız inek sütünün 68 kalori olduğunu bildirmektedir.

  1. 1 çay bardağı light süt (yarım yağlı süt) 47 kaloridir.
  2. 1 su bardağı yani 1 kutu 200 ml Sütaş light süt 69 kaloridir.
  3. 1 çay bardağı Sütaş light süt 35 kaloridir.
  4. 1 su bardağı yani 1 kutu 200 ml SEK light süt 63 kaloridir.
  5. 1 su bardağı yani 1 kutu 200 ml Pınar UHT Extra Light Süt (%1 yağlı) 68 kaloridir.

Yarım Yağlı (Light) Süt Kilo Yapar mı?

Yarım yağlı sütün besin içeriği tam yağlı sütle aynı ancak kalorisi daha düşüktür. Böylece kilo almanıza neden olmadan yeterli kalsiyum ve mineral alımını sağlar. Günlük kalori ihtiyacını aşmadığınız sürece günde 1-2 bardak yarım yağlı sütü güvenle içebilirsiniz. Kilo aldırmaz.

Yarım Yağlı Yani Light Süt Zayıflatır mı? Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel Bildiriyor

Yarım yağlı süt ve yoğurt kilo vermeyi hızlandırmaz. Zayıflayabilmek için günlük alınan kalorinin, harcanan kaloriden az olması gerekir. Light ürünlerde zayıflatma etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Light yoğurtlar ve light sütler diyet programlarında kendine sıklıkla yer bulur. Fakat light gıdalarla beslenmeye ağırlık verip yağ alımını aşırı derecede sınırlandırmak kabızlığa yol açabilir. Bu da kilo vermenizi engeller. Yani aldığım kaloriyi azaltayım derken daha da çıkmaz bir duruma girebilirsiniz. Zayıflamak istiyorsanız az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih etmeniz önerilir. Lor peyniri, keçi peyniri ve kaymaksız ev yoğurdu bunlardandır.

Yarım Yağlı Sütün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tam yağlı sütün kalsiyum oranı 284 miligram; yarım yağlı sütün kalsiyum oranı ise 292 miligramdır. Yağsız sütteki kalsiyum miktarı ise 300 mg'dır.Yani yarım yağlı sütün kalsiyum oranı tam yağlı sütten daha yüksektir. Kalsiyum kemik sağlığı için çok mühimdir. Kemikleri korur, erimesini önler, eklem ağrılarını geçirir.

Çağın hastalığı şişmanlığı önlemek için light süt tüketmelidir.Vücutta yağlanmanın en önemli sebebi dengesiz ve yetersiz beslenmedir. Obezite; beslenme tarzında yapılacak değişikliklerle ve egzersiz alışkanlığı edinmekle engellenebilir.Obeziteyi önlemenin bir yolu da tam yağlı değil, yarım yağlı yani light süt içmektir.

Gelin şimdi de Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük'e kulak verelim:

"Sağlıklı beslenmede süt ve süt ürünlerinin yeri büyüktür. Bilhassa diyet yapanların daha çok süt, ayran ve yoğurt tüketmesi lazımdır. En çok kafa karıştıran hususlardan biri; süt ve süt ürünlerinin light mı yağlı mı tüketilmesi gerektiğidir. Light süt, tam yağlı sütün bazı işlemlerden geçirilmesiyle elde edilmektedir. Yağlı sütten farkı içeriğidir fakat besleyicilik bakımından yağlı süt kadar değerlidir. Light süt ve süt ürünlerindeki yağ oranı azaltılmıştır fakat bu, onların besin değerini olumsuz etkilemez.

Yapılan araştırmalarla yağsız süt ve süt ürünlerinin kalp-damar sağlığını desteklediği, forma girmeye de yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Sağlıklı beslenme bilincine sahip kişiler genellikle yağsız veya az yağlı süt-süt ürünleri tüketmeye özen gösterir. Doymuş yağ içermeyen bu ürünler, sağlığın korunmasında önemli rol oynamaktadır."

Yarım Yağlı Süt (Light Sütün) Zararları Nelerdir?

Diyetisyen Ayşenur Servet bu konuda şu bilgileri vermektedir;

“Harvard School of Public Health az yağlı sütün zararları ile ilgili bir araştırma yayınlamıştır. Buna göre her gün az yağlı süt ürünü tüketmek kısırlık riskinin %85 oranında artmasına yol açmaktadır. Üstelik tam yağlı sütün yarım yağlı hale gelebilmesi için pek çok işlem uygulanmaktadır. Bunun sonucunda yağ asitleri etkisini kaybetmektedir. Daha az kalori almak isterken sağlığımızı tehlikeye atmamamız gerekir. Tam yağlı süt ürünlerini de yeteri kadar tüketmeliyiz.”

Süt Diyeti İle Haftada 5 Kilo Zayıflatan Diyet Listesi Tıklayınız

Ballı Süt Kaç Kalori, Kilo Aldırırmı Ve Süt İçmek Kilo Yaparmı ? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN