1 Porsiyon, 1 Kase Tavuk Suyu Çorba Kaç Kaloridir?

Tavuk çorba sağlığa iyi gelen, en faydalı çorbalardandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini artırır, uzun süre tok tutup zayıflamaya yardımcı olur. Tavuk gibi protein değeri yüksek besinlerin tokluk verip, kilo vermeyi kolaylaştırdığı

Tavuk çorba sağlığa iyi gelen, en faydalı çorbalardandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini artırır, uzun süre tok tutup zayıflamaya yardımcı olur. Tavuk gibi protein değeri yüksek besinlerin tokluk verip, kilo vermeyi kolaylaştırdığı bilimsel olarak da ispat edilmiştir.

Tavuk Çorba Kaç Kaloridir?

 1. 1 kase, 1 tabak tavuk çorba 132 kaloridir.
 2. 1 kepçe tavuk çorba 83 kaloridir.
 3. 1 büyük kase tavuk çorba 165 kaloridir.
 4. 1 küçük kase tavuk çorba 83 kaloridir.
 5. 1 yemek kaşığı tavuk çorba 6 kaloridir.
 6. 1 kase, 1 tabak arpa veya tel şehriyeli tavuk çorbası 165 kaloridir.

Tavuk suyu çorbanın kalorisi çok yüksek değildir bu nedenle ana öğünlerde yenebilecek lezzetli, kilo yapmayan ve faydalı bir çorbadır.

Diyet Tavuk Çorbası Yapımı 1.Tarifi

 Malzemeler

 1. 1 bütün tavuk
 2. 5 havuç
 3. 1 adet pırasa
 4. 2 soğan
 5. 2 adet kereviz sapı ve yaprakları
 6. Bol maydanoz (sapları ile beraber)
 7. 3 defne yaprağı
 8. 4 litre su

Önce tavuğu soğuk suyun altında yıkıyoruz. Ardından tencereye koyup kaynar suda 5 dakika haşlıyoruz. Sebzeleri de soğuk suda yıkayıp kerevizi ve pırasayı ince ince doğruyoruz. Soğanları dörde bölüp maydanozun saplarını kesiyoruz. Havuçları da soyuyoruz fakat yıkamıyoruz. Tavuğu sebzelerle beraber düdüklü tencereye alıp üzerine 4 litre su ve defne yaprağı ekliyoruz. 55 dakika boyunca düdüklü tencerede pişiriyoruz. Ardından tavuğu sudan çıkarıp derisinden ayırıyoruz. Tavuk etini didikleyip havuçları dilimliyoruz. Defne yapraklarını ve maydanozları çıkarıyoruz. Havuçları ve tavuk etini yeniden çorbaya katıyoruz. Az miktarda karabiber ve tuz da ekleyip servis ediyoruz.

Diyet Tavuk Çorbası 2. Tarifi İçin Malzemeler

 1. 300 gr tavuk göğsü
 2. Su
 3. 5 yemek kaşığı light yoğurt
 4. 1,5 yemek kaşığı yulaf kepeği
 5. Yarım çay bardağı limon suyu
 6. İstediğiniz baharatlar
 7. Tuz

Diyet Tavuk Çorbası Tarifi Yapılışı

Tavuklar kare kare doğranıp tencereye atılır. Su ve tuz da göz kararı eklenip bir süre haşlanır. Diğer taraftan baharatlar, yulaf kepeği, limon ve tuz yoğurda ilave edilerek krema gibi oluncaya dek çırpılır. Tavuklar haşlandığında kevgir ile sudan alınır. Yani tencerede yalnızca su kalmalıdır. Tavuklar, elin dayanabileceği sıcaklığa gelene kadar bekletilir. Hazırlanan yoğurt, kaynayan tavuk suyuna yavaş yavaş ilave edilir ve hızlıca karıştırılır. Bütün yoğurt bu şekilde eklendikten sonra karıştırılıp 5 dakika kaynatılır. Kenara alınan tavuklar istenilen büyüklükte didiklenir. Sonra çorbaya eklenerek 10 dakika daha kaynatmaya devam edilir.

Tavuk Suyu Çorbanın Faydaları Nelerdir?

 1. Tavuk suyu çorba cildin, bağışıklık ve sindirim sistemlerinin, eklemlerin; kısaca bütün vücudun sağlığı için yararlıdır.
 2. Vücuda enerji veren tavuk suyu çorba, kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar. Çorbaya eklenen sebzeler sayesinde tavuk suyu daha besleyici bir hale gelir. Tavuk suyu çorba protein bakımından zengindir ve bu özelliğiyle vücudu güçlü kılmaktadır.
 3. Tavuk suyu doğal jelatin ve kollajen içerir. Düzenli olarak tavuk suyu çorbası tüketmek yaşlılığa bağlı eklem ağrılarını hafifletir.
 4. Glutamin adlı bir madde içeren tavuk suyu çorbanın sindirimi kolaydır, besin değeri yüksektir. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan bu çorba, yaz-kış her zaman tüketilmelidir.
 5. Tavuk suyu çorbada bulunan kemik iliği magnezyum, sülfür, fosfor, kalsiyum ve silisyum gibi mineraller ihtiva eder. Bu mineraller vücut direncini artırır.
 6. Tavuk eti; B2, B6 ve B12 vitaminlerini barındırır. Bu vitaminler tavuk pişirilirken tavuk suyuna geçer. Böylelikle tavuk suyu çorba, vücut sağlığının bir numaralı dostu haline gelir. Sindirim sistemini, kas ve sinir sistemini, bağışıklık sistemini; velhasılı vücudun tüm mekanizmalarını destekler.
 7. Magnezyum kaynağı olan tavuk suyu, sinir sistemini de olumlu etkiler. Tavuk suyu çorba tükettiğiniz akşam daha iyi bir uyku uyuyabilirsiniz. Magnezyum, gevşeme minerali olarak da bilinmektedir ve sabaha kadar deliksiz bir uyku çekmemize yardım etmektedir.
 8. Tavuk suyunun özellikleri tuzlu su gargarasına yakındır. Bademciklerde, ağızda ve boğazda üreyen bakterilerle ve mikroplarla savaşır.
 9. Fosfor, magnezyum, kalsiyum ve benzeri pek çok önemli mineral bulunduran tavuk suyu, kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişimine destek olmaktadır. Bu yüzden çocuklar, sporla uğraşanlar ve menopoz dönemine girdikten sonra kemik kırığı ya da kemik erimesi gibi problemleri olanlar bol bol tavuk suyu çorba içmelidir.
 10. Tavuk suyuna çorba büyük bir aminoasit deposudur. Hücre hasarının giderilmesinde ve hücrelerin büyümesinde etkilidir.
 11. Tavuk suyunun içerdiği bileşenler beyaz kan hücrelerinin çoğalmasında da rol oynar. Beyaz kan hücreleri ise, vücudumuzun kendini korumak için ihtiyaç duyduğu, hastalıkların önlenmesinde görev alan hücrelerdir.
 12. Kollajen içeriğiyle cildin elastikiyetine de fayda sağlayan bu çorba, daha esnek bir cilde kavuşmaya vesiledir. Nitekim protein, cildimizin yapısal gereksinimlerinden biridir. Genç, dolgun ve dayanıklı bir görünüm, kollajen proteininin yeterli düzeyde olmasına bağlıdır. Fakat çevresel toksinler ve yaşlanma gibi faktörler kollajen dokusunda bozulmaya sebebiyet verir. Bunun sonucunda kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşmaya başlar. Erken yaşlanma belirtileriyle mücadele etmenin doğal yöntemlerinden biri de tavuk suyu çorba tüketmektir. Bu nedenle sık sık tavuk suyu çorba içmeli, kolajen ihtiyacını doğal yoldan karşılamalıdır.
 

YORUM YAPIN