1 Porsiyon 1 Yemek Tabağı 1 Yemek Kaşığı Yoğurtlu Makarna Kalorisi

Öğün başına alınması gereken ideal kalori miktarı yaklaşık 400-500 kadardır. Yoğurtlu makarna yüksek oranda karbonhidrat içerir. Fakat şeker ve yağ seviyesi düşüktür. Bunun için sağlıklı bir şekilde hazırlanırsa ve tüketilirken aşırıya kaçılmazsa

Öğün başına alınması gereken ideal kalori miktarı yaklaşık 400-500 kadardır. Yoğurtlu makarna yüksek oranda karbonhidrat içerir. Fakat şeker ve yağ seviyesi düşüktür. Bunun için sağlıklı bir şekilde hazırlanırsa ve tüketilirken aşırıya kaçılmazsa gönül rahatlığıyla diyet listelerinde yer verilebilir.

  1. 1 yemek kaşığı yoğurtlu makarna 24 kaloridir.
  2. 1 porsiyon sade makarna 450 kaloridir. Yanında 200 gram light yoğurt yenirse kalori değeri 546 olur. Yani yoğurt makarnanın kalori düzeyini artırır.
  3. Bir tabak yoğurtlu makarna kalorisi ortalama 546 civarındadır.
  4. 1 ekmek ile 2-3 yemek kaşığı makarna kalori olarak birbirine denktir.

Diyette Yoğurtlu Makarna Yenir mi?

Zayıflamaya çalışanlar öğünlerinde peynirli, yoğurtlu veya domates soslu makarna tercih edebilirler. Mesela 1 su bardağı haşlanmış makarna için yine bu miktarda sarımsak ve yoğurt kullanılabilir. Yoğurt kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Ayrıca makarnanın besin değerini yükseltir ve doyurucu etki gösterir. Diyet yaparken yoğurtlu makarna tüketimi bolca protein almayı da sağlar. Öte yandan bu, öğünün glisemik indeksini de düşürür. Gerçi yoğurtlu makarnanın kalorisi sade makarnadan daha çoktur. Fakat karbonhidratla birlikte protein de verdiğindan dolayı sağlıklıdır.

Makarnaya sebze, kızartılmış et, ketçap, mayonez, krema ilâve etmek onu kalori bakımından son derece zengin bir hâle getirir. Bu yüzden kilo vermek isteyenler bu tür makarnalardan uzak durmalıdır. Yoğun kalorisiyle hem zayıflamayı önler, hem daha fazla kilo almaya zemin hazırlar.

Diyette yoğurtlu makarna ölçüsü kişinin uyguladığı diyet listesine göre farklılık arz eder. Fakat maximum 5-6 yemek kaşığı yoğurtlu makarnanın ideal olduğu, bunu aşmamak gerektiği söylenebilir.

Yoğurtlu Makarna Kilo Yapar mı?

Makarna yalnız olarak kilo aldırmaz. Haşlanmış makarna çok az kalori içerir. Makarnayı kilo verici bir besine dönüştüren şey içerisine eklenen yağlı soslardır. Mayonez ve benzeri hazır soslar makarnayı -deyim yerindeyse- kalori bombasına çevirir. Hele bunu sık sık tekrarlıyorsanız maalesef kilo almanız gayet doğaldır.

Yoğurtlu Makarna Yerken Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıdır?

Makarnayı protein içeren bir besinle tüketmek daha doyurucu olmasını sağlayacaktır. Tavuk eti, yağsız kıyma sos, az yağlı yoğurt, 1-2 dilim peynir veya ton balığı buna örnektir.

Soslu makarnadan vazgeçemeyenler yağlı, kremalı ve yüksek kalorili olanları değil domates sos tercih edebilirler. Haşlanmış, ızgarada pişmiş sebzeler yahut mantar da makarna soslarına iyi bir alternatiftir.

Kilo aldırma riskine karşı akşam yerine öğle yemeğinde tüketilmelidir.

Bir porsiyon makarna yediyseniz o gün poğaça, simit, çorba ve pilav gibi şeylerden kaçınmanız lâzımdır. Forma girmeyi hedefleyenler makarnanın cazibesine karşı koymalı, porsiyon başına 1 su bardağından fazla makarna yememelidir.

 

YORUM YAPIN