1 Tane İzmir Bombası Kaç Kalori Kilo Aldırır mı?

İzmir bombası; incecik hamurunun içerisindeki akışkan çikolatasıyla damaklarda lezzet bırakan bir tür tatlıdır.

İzmir bombası; incecik hamurunun içerisindeki akışkan çikolatasıyla damaklarda lezzet bırakan bir tür tatlıdır. İzmir bombası ilk bakıldığında kurabiyeyi anımsatır. Ancak elinize aldığınızda yumuşacık hamurunun içerisinde bol akışkan çikolata olduğunu görürsünüz. Çikolatanın akışkan kıvamının kaybolmaması için, İzmir bombasının sıcak tüketilmesi tavsiye edilir. İzmir bombası tatlısı isminden de anlaşılacağı gibi Ülkemiz’ de en çok İzmir’de tüketilmektedir. İzmir’de herkes tarafından beğeni toplayan izmir bombası şimdilerde hemen hemen her şehirde sevilerek tüketilmektedir. İzmir bombası içerisindeki bol akışkan çikolatası nedeniyle, çikolata severlerin adeta vazgeçemediği lezzetlerden biri haline gelmiştir.

İzmir Bombası Kaç Kaloridir?

 • Diyetisyen Canan Özdemir 1 adet İzmir bombasının 250 kalori olduğunu bildirmektedir.
 • Küçük boy 1 adet İzmir bombası 123 kaloridir.
 • Orta boy (50 gram) 1 adet İzmir bombası 245-250 kaloridir.
 • 100 gram İzmir bomba 490 kaloridir.

İzmir Bombası Kilo Yapar Mı?

Diyetisyen Canan Özdemir’e göre 1 adet yani 50 gram İzmir bombası 250 içermektedir. İzmir bombası incecik hamur içerisine bol miktarda çikolata koyularak yapılır. Bol çikolata ile yapılan izmir bombası haliyle yüksek oranda şeker ve karbonhidrat içerir. Ayrıca izmir bombası yüksek kalorili tatlılar arasında yer alır. Bu nedenle diyette olanlar yahut formunu korumak isteyenler izmir bombası tüketirken dikkatli olmalıdır. Ara sıra yenilmesinde bir mahsuru olmayan izmir bombası, aşırı tüketildiğinde kilo yapacaktır. İzmir bombası severler, evde diyetisyen onaylı fit izmir bombası hazırlayıp tüketebilirler. Fit izmir bombası, diyete uygun olup aynı zamanda formunu korumak isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

Diyetisyen Elif Toparlak’tan Fit İzmir Bombası Tarifi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1,5 su bardağı tam buğday unu
 • Yarım su bardağı su
 • 1 paket bitter çikolata (80 gram)

Hazırlanışı

Bir paket bitter çikolata küçük bir kap içerisine koyulur. Ocağın üzerine su dolu bir kap koyulur ve çikolata kasesi, su dolu kabın içerisine oturtturulur. Çikolatalar sudan çıkan buharla erir, çikolatanın buharla eritilmesi yöntemine benmari usulü eritme denir.

Benmari usulü eritilen bitter çikolata, yağlı kağıt üzerine yuvarlak olacak biçimde dökülür. Çikolatanın donması için yağlı kağıda dökülmüş bitter çikolata buzdolabına koyulur ve 20-25 dakika çikolatanın donması sağlanır.

Ardından yoğurma kabının içerisine 1,5 su bardağı tam buğday unu, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım su bardağı su koyulur ve güzelce yoğurulur. Elde edilen hamurun üzeri temiz bir örtü ile örtülür ve 20-25 dakika dinlendirilir.

Hamur dinlendikten sonra hamurdan ceviz büyüklüğünde bir parça koparın. Ceviz büyüklüğünde kopardığınız hamuru tezgah üzerine serin ve hamuru oklava yardımıyla incecik açın.

Bitter çikolatayı buzdolabından çıkarın. Küçük bir çay bardağının ağız kısımıyla donmuş çikolatayı yuvarlak bir şekilde kesin. Çay bardağı yerine, yuvarlak şekilli kesiciler ile de çikolatayı yuvarlak bir şekilde kesebilirsiniz.

İncecik açtığınız hamurun ortasına, yuvarlak kestiğiniz çikolatayı yerleştirin. Hamurun kenarlarında kalan boş kısımları çikolatanın ortasına doğru bohça yapar gibi toplayın. Bohça şeklinde kapattığınız hamuru ters çevirip fırın kağıdı serilmiş tepsinin içerisine koyun.

Hamurun geri kalanını da aynı şekilde içerisine çikolata koyup kapatın ve fırın tepsisine dizin.

Önceden ısıtılan 200 derecelik fırında yaklaşık 5-6 dakika kontrollü bir şekilde pişirilir. İzmir bombası fırından çıkarılarak sıcak sıcak servis edilir.

Diyetisyen Serenay Bender’den Fit İzmir Bombası Tarifi

Malzemeler

 • 2 su bardağı tam buğday unu
 • 1 çay bardağı su
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 paket bitter çikolata (80 gram)

Hazırlanışı

Yoğurma kabının içerisine un, zeytinyağı, bal ve su eklenir güzelce yoğurulur. Hamurun kıvamı cıvık ise bir miktar daha un eklenir. Elde edilen hamurun üzeri streç filmle örtülür ve buzdolabına koyularak yarım saat kadar soğuması sağlanır.

Bitter çikolata benmari usulü eritilir. Eritilen çikolata fırın kağıdının üzerine 1’er yemek kaşığı dökülür. 1’er yemek kaşığı dökülen çikolatalar, yemek kaşığının arka kısımıyla düzeltilerek yuvarlak şekli verilmesi sağlanır. Fırın kağıdı dikkatli bir şekilde buzdolabına koyulur ve yaklaşık 20 dakika çikolataların soğuması beklenir.

Buzdolabında dinlenen hamur, buzdolabından çıkarılır. Hamur oklava yardımıyla incecik açılır. İncecik açılan hamur çay bardağının ağız kısımıyla yuvarlak biçimde kesilir. Kesilen yuvarlak hamurların içerisine buzdolabında soğuyan yuvarlak çikolatalar yerleştirilir.

Hamurun ortasına çikolata yerleştirdikten sonra, çikolatanın etrafında kalan hamurlar çikolatanın üzerini kaplayacak şekilde ortada birleştirilir. Yani hamurlar bohça şeklinde kapatılır. Bohça şekli verilen İzmir bombalar ters çevrilerek yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisinin içerisine dizilir.

Fit İzmir bombaları 180 derecelik önceden ısınmış fırında yaklaşık 6-7 dakika pişirilir. Bu süre her fırında değişkenlik gösterir. Bu nedenle kontrollü olarak pişirilmesi tavsiye edilir. Fırından çıkarılan fit izmir bombaları sıcak sıcak servis edilir.

 

YORUM YAPIN