1 Yemek Kaşığı 1 Porsiyon Tabak Çoban Salata Kalorisi

Çoban salata bolca lif, vitamin ve mineral barındırır. Az kalorilidir ve besin değeri yüksektir. Sevilerek tüketilen bu salata çeşidi fazla malzeme içermese de lezzeti büyüktür. Çoban salatası ismini almasının nedeni de budur.

Çoban salata bolca lif, vitamin ve mineral barındırır. Az kalorilidir ve besin değeri yüksektir. Sevilerek tüketilen bu salata çeşidi fazla malzeme içermese de lezzeti büyüktür. Çoban salatası ismini almasının nedeni de budur.

Çoban Salatası Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Yaşar Ulushan 1 porsiyon yani 1 kase 1 tabak çoban salata’nın 152 kalori olduğunu bildirmektedir.

 1. 1 yemek kaşığı çoban salatada 16 kalori vardır. Çoban salatanın kalorisi oldukça düşüktür, bu yüzden kilo yapmaz. Fakat yağ ve sos kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Diyette Çoban Salatası Yenir mi?

Diyet çoban salatası her zaman gönül rahatlığıyla yenebilir. Lif bakımından zengin olan çoban salatası vitamin ve mineral açısından da iyi bir kaynaktır. Beslenme ve diyet uzmanlarının da sıklıkla tavsiye ettiği çoban salatası yok denecek kadar az kalori içerir. 1 porsiyon çoban salatasında yalnızca 40 kalori vardır. Üstelik çoban salatası oldukça besleyicidir, tok tutar. İçindeki sebzeler midede doygunluk hissi oluşturur. Böylece zayıflamaya destek olur.

Diyet Çoban Salatası Tarifi İçin Malzemeler

Çoban salatası en pratik ve lezzetli öğün alternatiflerinden biridir. Yapımı için salatalık, sivri biber, maydanoz, soğan ve domates yeterlidir. Bütün yemeklerin yanına yakışır. Hatta yanında 2 dilim ekmekle başlı başına bir yemek yerine de geçebilir. Çünkü gerçekten doyurucu bir salata türüdür.

 1. 5 tane domates
 2. 2 tane soğan
 3. 2 tane salatalık
 4. 3 tane yeşil biber
 5. 4 dal maydanoz
 6. 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 7. 1 yemek kaşığı limon
 8. 1 çay kaşığı tuz

Biber, salatalık, soğan ve domates küp küp doğranır. Geniş bir tabağa aktarılır. Maydanozlar da doğranıp ilâve edilir. Hepsi karıştırılır, ardından limon sıkılıp yağ ve tuz dökülür. Hepsi bu kadar!

Çoban Salatası Besin Değeri Nasıldır

 1. Karbonhidrat: 7.55 (g)
 2. Protein: 1.45 (g)
 3. Yağ: 1.71 (g)
 4. Lif: 2.16 (g)
 5. Kolesterol: 0 (mg)
 6. Sodyum: 451.08 (mg)
 7. Potasyum: 276.52 (mg)
 8. Kalsiyum: 28.04 (mg)
 9. A Vitamini: 129.28 (iu)
 10. C Vitamini: 56.31 (mg)
 11. Demir: 0.84 (mg)
 

YORUM YAPIN