20'lik diş çürümesi nasıl tedavi edilir çekilmeli midir?

Ağızdaki bakterilerin dişlere zarar vermesi sonucunda dişlerde çürüme meydana gelir. Dişlerdeki çürüme eğer tedavi edilmezse çürüme sinirlere ulaşır ve dişte enfeksiyon meydana gelir. 20’lik dişler ise çıkarken diş eti yırtılır ve bu durum ise hızlı

Ağızdaki bakterilerin dişlere zarar vermesi sonucunda dişlerde çürüme meydana gelir. Dişlerdeki çürüme eğer tedavi edilmezse çürüme sinirlere ulaşır ve dişte enfeksiyon meydana gelir. 20’lik dişler ise çıkarken diş eti yırtılır ve bu durum ise hızlı çürümeye uygun bir ortam hazırlar. Dolayısıyla bu dişin çevresindeki dişler de zarar görmeye başlar. Çıkan 20’lik dişlerde ve yanındaki dişlerde çürük ve diş eti iltihaplanması meydana geldiğinde 20’lik dişin çekilmesi gerekmektedir.

20’lik Diş Çürümesi Ateş Yapar mı Hangi Belirtilere Neden Olur?

20’lik diş çürümesi diş ve diş etlerinde ağrı, hassasiyet, baş ağrısı, diş etinde şişme, yüksek ateş gibi çeşitli belirtilere sebep olabilmektedir.

20’lik Dişler Neden Çürür?

20’lik dişler ağzın arkasında çıkar ve bu yüzden çürüme ihtimalleri daha yüksek olur. Çünkü bu dişlerin temizliğinin fırça ve diş ipi ile yapılması yerinden kaynaklı zor olmaktadır. Dolayısıyla ağzın bu bölgesinde zamanla bakteri, asit ve besin atıkları biriktiği için 20’lik dişlerde çürüme meydana gelir. Kısaca ağzın arkasında kalan 20’lik dişler iyi şekilde fırçalanmadığı için burada diş çürüğüne sebep olan besin atıkları ve bakteriler birikir. Bu yüzden de bu dişler çok daha kolay çürür.

20’lik Diş Çürürse Dolgu veya Kanal Tedavisi Yapılabilir mi?

20’lik dişlerin çekilmesi çoğunlukla çıkan dişin çürümesi veya çene yapısını bozmaya sebep olması sebebiyle olmaktadır. Bu yüzden diş doktorları çürüyen 20’lik dişe dolgu ve kanal  tedavisi uygulamaz ve direkt olarak o dişi çeker. Çünkü eğer 20’lik diş çürümüşse diğer dişlerin zarar görmemesi için en kesin çözüm dişi çekmek olacaktır. Bu diş arkada kaldığı için çekimi de zorlu olacağından bu işlemi kesinlikle uzman bir diş hekimi yapmalıdır. 20’lik dişler çekilirken eğer dişte kırılma meydana gelirse başka operasyon gerekebilir. Ek olarak çürüyen 20’lik diş eğer aynı zamanda gömülü diş ise basit bir operasyon uygulanması gerekebilir. Bu operasyonda çürüyen dişin olduğu yerde küçük bir kesi açılır ve bu kesi sayesinde problemli diş çekilir.

20’lik Diş Çekiminin Riskleri Nelerdir?

20-25 yaşları arasında çıkan 20’lik dişler büyük azı dişleridir  ve dolayısıyla çekimleri bazen riskli olabilmektedir. Dişi çektikten sonra yaşanabilecek riskler şunlardır:

  1. Diş çekilen bölgede şiddetli ağrılar oluşması
  2. Yoğun kanama görülmesi
  3. Anormal morarma ve şişlik
  4. Enfeksiyon meydana gelmesi
  5. Diş çekimi sonucunda oluşan boşlukta iltihap gelişmesi
  6. Damarda zedelenme
  7. Sinirlerin zarar görmesi veya sinirlerde uyuşma olması
  8. Çene kemiğinde kırık (Sert müdahalelerde)
  9. Dişin tam olarak çekilmemesine bağlı olarak dişin veya kökün yerinde kalması
  10. Sinüse diş kaçması gibi sinüs problemleri
 

YORUM YAPIN