2022 için en güzel 16 rustik yatak odası dekorasyonu örneği

Rustik tarz, antik tasarımıyla dikkat çeken bir dekorasyon stilidir. Genellikle natürel unsurlarıyla ve doğallığıyla ön plandadır.

Rustik, son zamanlarda ev dekorasyonlarının gözde stili haline gelmiştir. Amerika, Almanya ve İngiltere de popüler olan rüstik stil, son dönemlerde ülkemizde de severek uygulanmaya başlanmıştır. Çoğunlukla yatak odalarında tercih edilen rustik stil, ortama daha samimi ve sıcak bir görünüm kazandırır. Rustik, daha çok eski eşyalardan ve eski görünümlü aksesuarlardan oluştuğu gibi aynı zamanda rahatlık ve doğallığıyla da bir bütün içindedir.

En Şık Rustik Yatak Odası Dekorasyon Örnekleri

Rustik bir yatak odası dekorasyonu için kaba ve ham malzemelerden oluşan ağır duruşa sahip mobilyalar tercih edilmelidir. Aynı zamanda büyük yapılı ve koyu renkli mobilyalar kullanılmalıdır. Oymalı ve işlemeli ahşap detayları rustik dekorasyonda sıkça kullanılmaktadır. Örneğin doğal ağaçtan yapılmış, girintili ve çizikli ahşaplardan veya pürüzlü yüzeylerden oluşan mobilyalar, rustik stil için önemli adımlardan biridir.

Rustik dekorasyon için bir diğer önemli hususta zeminin doğal görünümlü olmasıdır. Cilalanmış ahşap ve laminant yerine ahşabın som ve saf halini yani masif ağaç zemin olarak tercih edilebilir. İlla ki ahşap zemin kullanmanıza da gerek yok tabii. Eğer ahşap dışında bir malzeme seçerseniz; otantik desenli seramik, eski görünümlü taş döşeme ve mozaik gibi doğal malzemeler tercih edilebilir.

Yatak örtüsü seçerken keten, pamuk veya yün gibi doğal ipliklerden imal edilmiş kumaş tercih etmeniz rustik dekorasyonu destekleyecektir.  Aynı zamanda yatağınızın üzerine suni kürk battaniye ve kırlentler gibi detaylarla rustik odanıza güzellik katabilirsiniz.

Yatak odanızda rustik tarzı bir dekorasyon yapmak için taş duvarlar tercih edilmelidir. Aynı zamanda odanın içerisindeki kolon ve kirişlerin ahşaptan olması rustik bir hava sağlayan detaylardan biridir.

Yatak odasında rustik bir dekorasyon sahip olmak için aydınlatma çok önemlidir. Büyük bir ferforje avize veya kristal taşlı avizeler rustik dekorasyonu tamamlayacaktır. Duvarlara yansıyan, ortamı aydınlık gösteren abajur ve aplikler kullanarak yatak odanızı rustik bir alana dönüştürebilirsiniz.

Paslanmış veya boyası soyulmuş metal aksesuarlar, solmuş tekstil ürünleri, örgü veya hasırdan el işi havası taşıyan ürünler, bambudan üretilen aksesuarlar ve ahşap fotoğraf çerçeveleri rustik ortama çok yakışacaktır.

Hem cam hem de ahşap malzemeden üretilen ahşap çerçeveli aynalar rustik stilin olmazsa olmazlarından biridir. Ahşap çerçeveli büyük aynalar, cam vazolar ve porselen biblolar kullanabilirsiniz. Farklı büyüklüklerde mum, ihale çiçekleri, ortancalar, çok renkli olmayan çiçek ve dalları ile ortama güzellik katabilirsiniz.

 Deri döşemeli rustik berjer ve sandalyeler kullanarak ortama sıcaklık katabilirsiniz. Yere soluk renkli minderlerde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çok renkli olmayan büyük boy eskitme halı tercih edebilirsiniz.

 

YORUM YAPIN