3 farklı yöntemi kullanarak cilt alt tonu belirleme

Cilt alt tonu rengini bilmek, kişinin hangi renk makyajı yapması gerektiğinden tutun da saçını hangi renge boyatması gerektiğine kadar yardımcı olur.

Makyaj yaptığınızda cildinizin daha canlı, güzel ve parlak görünmesini istiyorsanız cilt alt renk tonunuzu bilmeniz gerekir. Her kadının cilt renk tonu birbirinden farklı olduğu gibi cilt alt renk tonu da farklıdır. Cilt alt tonu; kişinin asıl cilt renk tonunun arkasında gizli kalan bir renk tonudur. Kişi cilt alt tonunun hangi renk olduğunu bilirse, cildine istediği makyajı yapabilir, istediği kıyafeti giyebilir ve hatta saçını istediği renge boyayabilir. Velhasıl kişinin cilt alt tonunun hangi renk olduğunu bilmesi, kendisine hangi renklerin gidip gitmediğini anlamasına yardımcı olur.

Cilt Alt Tonu Nedir?

Cilt alt tonu rengi, kişinin asıl cilt tonunun ardında saklanan bir renk tonudur. Ayna karşısına geçip cildinize baktığınızda, cilt alt tonunuzun hangi renk olduğunu direkt olarak göremezsiniz. Ancak aynı cilt renk tonuna sahip olduğunuz arkadaşınızla yan yana geldiğinizde aradaki farkı görürsünüz. Cilt alt tonu rengini bilmek, kişiye birçok konuda yardımcı olur. Cilt alt tonu rengini bilmenin kişiye olan faydalarını sayacak olursak;

  • Hangi tonlarda makyaj yapmanız gerektiği hususunda size yardımcı olur.
  • Kişi cilt alt tonu rengini bilirse, saçını istediği renge boyayabilir.
  • Hangi renk tonlarındaki elbiselerin kendisine yakışacağını bilir.
  • Hangi renk takıların teni ile uyumlu olup olmadığını idrak edebilir.
  • Şal, eşarp, bandana, bere yahut fular alırken hangi rengin teninizle uyumlu olup olmadığını anlamanızı sağlar.

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Cilt alt tonu, biz kadınlara birçok konuda yardımcı olur. Hangi tonlarda makyaj yapmanız gerektiğinden tutun da hangi renklerde kıyafetin size yakışacağı konusuna kadar size ipuçları verir. Cilt alt tonu rengi 3’e ayrılır. Bu üçünü sayacak olursak sıcak alt tonu, soğuk alt tonu ve nötr alt tonudur.

Cilt alt tonu renginizin hangi ton olduğunu bilmiyorsanız aşağıda belirttiğimiz damar testi, altın-gümüş testi ve kağıt testini deneyerek, cilt alt tonu renginizi öğrenebilirsiniz. Üç ayrı yöntemden de istediğinizi deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerden yalnızca birini deneyerek cilt alt tonu renginizin ne olduğunun kanısına kesin olarak varamayabilirsiniz. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz üç testi de uygulamanız ve üçünden de aynı sonucu aldığınıza emin olmanız gerektiğidir. Aşağıda bahsettiğimiz üç yöntemde oldukça basit olup, herkesin kendi başına yapabileceği yöntemlerdir. Cilt alt tonunuzu öğrenmenize yardımcı olacak üç ayrı yöntem;

Damar testi ile cilt alt tonunu belirleme;

Cilt alt tonunu belirlemek için ilk önce tercih edebileceğiniz yöntemlerin başında damar testi gelir. Cilt alt tonunu belirleyecek en kolay test şu şekilde yapılır;

Işıklı bir ortamda el bileklerinin iç tarafında bulunan damarlara bakılır. Damarlarınızın rengi yeşil ise cilt alt tonu renginiz sıcaktır. Damarlarınızın rengi mavi ise, cilt alt tonunuz soğuk, eğer damarlarınızın bir kısmı yeşil bir kısmı mavi renkli ise, nötr bir cilt tonuna sahipsiniz demektir. Damar testi sayesinde, cilt alt tonunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak damar renginin ne olduğunu ayırt edemiyorsanız diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Altın ve gümüş testi ile cilt alt tonunu belirleme;

Bu test için gerekli olan malzemeler bir adet altın takı bir adet ise gümüş takıdır. Ancak takıların sahte olmaması, hakiki olması şarttır. Gümüş olan takıyı taktığınızda cildiniz canlı ve sağlıklı görünüyorsa cilt alt tonunuz soğuktur. Aynı şekilde altın takı taktığınızda kendinizi daha iyi hissediyorsanız cilt alt tonunuz sıcaktır. Hislerinize her zaman güvenmelisiniz, çünkü hisler her zaman doğru yolu göstermeye yardımcı olur.

Kağıt testi ile cilt alt tonunu belirleme;

Cilt alt tonunuzu belirlemenize yardımcı olacak bir diğer yöntem ise kağıt testidir. Kağıt testini yapmak için ise bir adet A-4 kağıdına ihtiyaç vardır. Kağıt testi şu şekilde yapılır;

Önce yüzünüzü soğuk su ile güzelce yıkayın. Ardından A4 kağıdını alın ve yüzünüze yakın olacak şekilde tutun. Eğer kağıda yansıyan ışık sarı yahut kırmızı ise cilt alt tonunuz sıcaktır. Şayet yansıyan renk pembe ve tonları ise, cilt alt tonunuz soğuktur. Bu testi yaptınız ve kağıda hangi rengin yansıdığını anlamadıysanız nötr bir cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.

 

YORUM YAPIN