7 Yaş Çocuğu Nasıl Eğitilir Ebeveynlere Uzmandan Öneriler

7 yaşla beraber çocuğunuzda bir takım değişiklikler meydana gelir. 7 yaşındaki çocuk artık akıllı bir çocuk olarak kabul edilir. Çocuk Gelişim Ve Psikolojisi Uzmanı Selma Yenidoğan bu konuda şu bilgileri vermektedir

7 yaşla beraber çocuğunuzda bir takım değişiklikler meydana gelir. 7 yaşındaki çocuk artık akıllı bir çocuk olarak kabul edilir. Çocuk Gelişim Ve Psikolojisi Uzmanı Selma Yenidoğan bu konuda şu bilgileri vermektedir

7 Yaşındaki Çocuğun Boy ve Kilosu Nasıldır?

 1. 7 yaşına gelmiş erkek çocukları yaklaşık 121.9 cm boyunda ve 22,9 kg ağırlığında olurlar.
 2. Bu yaştaki kız çocuklarının boyu ise ortalama 121 cm'dir. Ortalama kilosu ise 22.4 kilogramdır.

7 Yaş Çocuğun Gelişimsel Özellikleri

 1. Bu yaştaki çocuklar oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Enerji düzeyleri son derece yüksektir.
 2. Küçük kaslarının gelişimi iyice ilerlediğinden, el işleri konusunda önceki yaşlarına göre daha yeteneklidirler. Boya yaparlar, kesip-yapıştırırlar, çeşitli araç-gereçleri  başarıyla kullanırlar ve resim çizerler.
 3. 2 tekerlekli bisiklet kullanabilirler.
 4. Israrcı ve hırçın tavırlar sergileyebilirler.
 5. Sahiplenme duygusu gelişmiştir.
 6. Sürekli yeni bir şeyler öğrenirler. Sayı, hacim ve kitle terimlerinin farkına varabilirler. Karşıt anlamlı sözcüklerin ayrımını yapabilirler. Objeleri gruplandırabilirler. Mukayese etme ve sıralama becerileri vardır.
 7. Kelime haznelerine yeni şeyler eklenir. Daha akıcı ve anlaşılır konuşmaya başlamışlardır. Gerçek ve hayali birbirinden ayırabilirler.
 8. Dil gelişimleri hızlanmıştır. Kelimeleri özenle seçerler ve bir yetişkin gibi cümle kurabilirler.
 9. Konuşmayı çok severler. Artık çocuksu konuşmayı bırakmışlardır. Hatalı söylediği kelimelerin doğrusunu telafuz etmeye uğraşır.
 10. Her şeyden kolayca sıkılır. Hayal kurmak onun en büyük alışkanlığı ve eğlencesidir. Benmerkezci bir kişiliği vardır.
 11. Cana yakındır, insanlarla iletişim kurarken zorlanmaz, rahatlıkla arkadaş edinir. Empati yapabilir yani kendisini bir başkasının yerine koyarak düşünebilir.
 12. Ev işlerinde büyüklerine daha çok yardım ederler. Yatağını yapmayı veya evi süpürmeyi buna örnek göstermek mümkündür.
 13. Çocuklar bu yaşa kadar arkadaş seçerken cinsiyet farkı gözetmezler. Fakat 7 yaşından itibaren hemcinsleriyle arkadaşlık kurmaya eğilimlidir.
 14. Kıyafetlerini tek başına giyip çıkarabilir. Tuvalet ihtiyacını gidermek ve temizlenmek konusunda da yardıma ihtiyaç duymaz.
 15. Paraları tanımaktadır. Bakkaldan veya marketten bir şeyler alabilir.
 16. Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek kavramlarını yavaş yavaş anlamlandırmaya başlamıştır.
 17. Bildiği kelimelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Yetişkin bir insan gibi iyi bir şekilde okuyabilir. Kendini yazı yazarak ifade edebilir.
 18. Basit çıkarma ve toplama işlemlerini kolaylıkla yapabilir. Bazı problemlerin çözümünde matematiksel işlem becerisinden faydalanır. Artık daha hızlı okumaktadır.
 19. El becerisi gerektiren çalışmaları yerine getirmekten hoşlanır. Kesme, yapıştırma, şekil verme ve katlama gibi şeyleri başarılı bir şekilde gerçekleştirir.
 20. Daha çok ip ve top oyunları oynarlar. Kız çocukları genelde ip oyunlarına yönelirken erkek çocuklarının ilgisini de top oyunları çeker.
 21. Şekilleri tanıyabilir ve birbiriyle eşleştirebilir. Gördükleri harflerin  aynısını yapabilir. İsmini yazmayı da bilir.
 22. Resim yapmaktan ve kitap üzerinde resim boyamaktan zevk alır.

7 Yaş Çocuğu Olan Annelere Öneriler

7 yaş somut düşünme dönemidir. Bu yaştaki çocukların öğrenme biçimi daha ziyade görmek ve yapmak üzerine kuruludur. Onun için neler söylediğinizden çok, neler yaptığınızın onlar için daha büyük önem taşıdığını unutmamanız gerekir. Çocuklar duyduklarından önce, gördüklerini örnek almaktadır.

Bu yaştaki çocuklar eleştiriye pek açık değildirler. Bilhassa ilkokul öğretmenine çok güvenirler. Onun tarafından takdir edilip desteklenmek çocuğu son derece motive edecektir.

Ortaya koyduğu şeylerin beğenilmesi, kendisinden övgüyle bahsedilmesi ve küçük sürprizlerle sevindirilmesi lâzımdır.

Evde lego tarzı oyuncaklarla oynaması sağlanmalıdır. Bu, hem kas hem de dikkat gelişimine katkıda bulunacaktır. Resim çalışmaları da küçük kas gelişimine ivme kazandırır.

7 yaşında bir çocuğun günlük beslenmesi şunları içermelidir:

 • 1 bardak yoğurt
 • 2 bardak süt
 • 1 yumurta
 • 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir
 • 5-6 kaşık makarna ya da pilav
 • 2-3 köfte büyüklüğünde balık, tavuk veya et
 • 3-4 dilim tahıllı ekmek
 • 8-10 kaşık sebze yemeği (alternatif olarak haftanın bir veya iki günü bakliyat)
 • 3-4 adet meyve
 

YORUM YAPIN