8 Yaş Erkek ve Kız Çocuk Boy Ve Kilo Ne Kadar Olmalıdır

8 yaşındaki çocukların çoğu 3. sınıfa gelmiştir. Bu dönemdeki çocuklar son derece hareketlidir. El-kol becerileri ilerlemiş, fiziksel bakımdan geliştikleri gibi sosyal, duygusal ve bilişsel yetenekleri de hızlanmıştır. 8 yaş çocuğun özellikleri

8 yaşındaki çocukların çoğu 3. sınıfa gelmiştir. Bu dönemdeki çocuklar son derece hareketlidir. El-kol becerileri ilerlemiş, fiziksel bakımdan geliştikleri gibi sosyal, duygusal ve bilişsel yetenekleri de hızlanmıştır. 8 yaş çocuğun özellikleri öğrenilmeli ve gelişimini destekleyecek aktivitelerde bulunulmalıdır.Çocuk Gelişimi Ve Psikolojisi Uzmanı Selma Yenidoğan bu hususta şu bilgileri vermektedir

8 Yaşındaki Kız ve Erkek Çocuklarının Boyu Ve Kilosu Nasıldır?

8 yaşına gelen bir kız çocuğunun kilosu takriben 25, boyu ise yaklaşık 126.5 cm'dir. Bu yaştaki erkek çocuklarının boyu da ortalama 127 cm, vücut ağırlığı da yine 25 kg şeklindedir.

8 Yaşındaki Çocuğun Fiziksel, Zihinsel ve Sosyal Gelişim Özellikleri

 1. Kendisini gayet akıcı bir şekilde ifade edebilirler. Karmaşık durumları tarif etmekte bile zorlanmaz.
 2. El-göz koordinasyonunun iyice ilerlemiş olduğu söylenebilir. Makas kullanma, boyama, yazı yazma gibi aktiviteleri başarıyla gerçekleştirir.
 3. Üçte bir, çeyrek, yarım, toplama, çıkarma ve benzeri terimleri anlamaya başlar.
 4. Aşk, seviyor, sevmek ve benzeri kelimeleri sıklıkla telafuz eder.
 5. Sayı saymaya başladı mı, bıraksanız 1000'e kadar gidebilir.
 6. Bir işi başaramadığı zaman bu onu hayal kırıklığına uğratır.
 7. Anne-babasına ve öğretmenine inancı tamdır.
 8. Çocuklarda 6-7 yaş itibariyle somut işlemler dönemi başlamaktadır. 8 yaş da bu sürecin bir parçasıdır. Bu yaştaki çocuklar mantık yürüterek düşünürler. Böylelikle nesnelerin fiziksel özellikleri ve konumuyla ilgili doğru çıkarımlarda bulunabilirler.
 9. Çıkarma ve toplama işlemleri yapabilirler. Matematik problemleri çözmek onların matematiksel ve mantıksal zekâlarını geliştirir.
 10. Dengede durma, tekmeleme, vuruş, yakalama, atma, yuvarlanma gibi çeşitli hareketleri kolayca yapabilirler.
 11. Kendi bağımsızlıklarını ilan etme çabasındadırlar. Bundan dolayı bazen büyüklerine karşı geldikleri, hırçın oldukları ve istediklerini yaptırmak için ısrarcı davrandıkları gözlemlenebilir.
 12. Kendi yaptıklarını eleştirebilirler. Epati kurabilirler.
 13. Kimlerle arkadaşlık edeceklerine karar verirken -deyim yerindeyse- ince eleyip sık dokurlar. Çok sayıda arkadaşa sahip olabilirler fakat bunlardan birkaç tanesini kendilerine daha yakın hissederler. Bazılarından da hiç hoşlanmazlar ve onlara karşı hep mesafelidirler.
 14. 8 yaş grubu çocuklar dürüst, şeffaf, sevgi dolu, samimi ve güvene dayalı bir ilişki kurmak isterler. Sır tutmaya oldukça önem verirler. Birilerine gizli bir şey anlatıp 'aramızda kalsın' dedilerse onun kimseyle paylaşılmaması gerektiğini bilirler. Fakat gelin görün ki, ağızları pek sıkı değildir. (!) Sır saklama konusunda çok yetenekli sayılmazlar.
 15. Son derece meraklıdırlar. Özellikle hiç görmediği insanları ve daha önce gitmediği yerleri merak ederler. Yeni birileriyle tanışmak ve farklı şeyler keşfetmek onların en büyük hayallerinden biridir.
 16. Muhataplarının neler hissettiğiyle yakından ilgilenirler. Kesinlikle umursamaz değildirler. Bilhassa etrafında bulunan kişileri üzmekten korkarlar.
 17. Şakaya bayılırlar. Ortada hiçbir şey yokken kahkahalarıyla sizi de neşelendirebilirler.
 18. Sokakta oyun oynamayı severler. Dışarısı ev ortamından daha câzip gelir. Yerlerinde fazla duramazlar. Oraya buraya koşmak, bisiklete binmek onları çok eğlendirir.
 19. Aile büyüklerine ve öğretmenlerine koşulsuz-şartsız îtimâd ederler. Onların yaptığı her şeyi doğru kabul ederler.
 20. Arkadaşlık kurarken veya oyun oynarken hemcinsleriyle bir araya gelip karşı cinsteki çocuklara karşı gruplaşabilirler.
 21. Telefonla birini arayabilirler.
 22. Başarının ne kadar önemli bir şey olduğu bilincine sahiptirler. Ödüllendirilmek için çaba gösterirler.
 23. Önceki gelişim çağıyla kıyaslandığında şimdi el-göz koordinasyonlarının daha da ilerlediği söylenebilir. Dikiş dikme, boyama, makas kullanımı gibi çeşitli faaliyetleri yerine getirirken daha iyi performans gösterirler.
 

YORUM YAPIN