Adet Öncesi Kahverengi Leke, Akıntının 20 Nedeni ve Tedavisi

Adetten 1 hafta yahut 3-5 gün önce, 10 gün önce kahverengi akıntı, yumurtalık kisti, endometriozis (çikolata kisti hastalığı), rahimde enfeksiyon gibi çeşitli nedenler

Adetten 1 hafta yahut 3-5 gün önce, 10 gün önce kahverengi akıntı, yumurtalık kisti, endometriozis (çikolata kisti hastalığı), rahimde enfeksiyon gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Sık sık böyle bir problem yaşıyorsanız bir kadın doğum uzmanı doktoruna muayene olmalısınız. Doktor ultrason veya vajinal muayene yapıp bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Adetten 1 Hafta Önce, 10 Gün Kala Kahverengi Akıntının Nedenleri Nelerdir?

 1. Çikolata kisti
 2. Yumurtalık kisti
 3. Rahimde enfeksiyon
 4. Luteal faz yetmezliği
 5. Pelvis iltihabı
 6. Bakteriyel vajinosis
 7. Rahim ağzı kanseri
 8. Rahimde polip
 9. Vajinal mantar enfeksiyonu
 10. Menopoz öncesine ve menopoz dönemine giriş
 11. İmplantasyon yani yerleşme kanaması
 12. Serviks kanseri
 13. Vajinal iltihaplar
 14. Atrofikvajinit
 15. Doğum kontrol hapı ve diğer ilaçların yan etkileri
 16. Aşırı kilo alma veya kilo verme gibi fiziksel değişimler
 17. Düşük yapma

Adetten 1 Hafta Önce, 10 Gün Kala Kahverengi Akıntı Nasıl Geçer?

Kahverengi akıntınız oluyorsa önce bir jinekoloğa görünmeniz gerekir. Hekiminiz problemin sebebini tespit edecek ve tedavinizi buna göre düzenleyecektir. Kahverengi akıntının ve kanamanın nedeni enfeksiyon ise antibiyotik verilecektir.

Doktor ayrıca bu durumun tedavisi için adet düzenleyici ilaç olarak doğum kontrol hapı da reçete edebilir.

Adetten 1 Hafta Önce, 10 Gün Kala Kahverengi Akıntı Nedenleri Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Adet tarihime yakın koyu kahverengi akıntı görmeye başladım. Önceden böyle bir şey yoktu. Bu normal midir, acaba bir rahatsızlığım mı var? Öneriniz nedir?

CEVAP

Dr. Metin Acu’nun cevabı; "Bahsettiğiniz şeyi normal olarak değerlendiremeyiz. Eğer bakire değilseniz hem vajinal muayene hem de vajinal ultrason yapılmasını tavsiye ederim. Bakireyseniz karın bölgesinden ultrasonografiyle birlikte adetin ilk 5 günü içinde kanda hormon testlerinizin yapılması gerekir."

Sual: Koyu kahverengi akıntım adetten 7-8 gün önce başlıyor ve ardından hemen adet ggörüyorum. Bu 4 aydan beri devam ediyor. Sizce sebebi nedir?

CEVAP

Op. Dr. Arzu Çağdaş bu konuda şu bilgileri vermektedir; “Adet öncesi lekelenme her zaman tek başına bir anlam ifade etmeyip,eğer adetlerin ağrılı geçmesi , ilişki sırasında ağrı gibi problemlerle birlikteyse çikolata kisti denilen hastalığın belirtisi olabilir.”

Sual: 3-4 aydır adet olmadan bir hafta önce kahverengi akıntı geliyor, ne yapayım nasıl geçer?

CEVAP

Op. Dr. Ali Nurettin Gürses’in cevabı;"Adetten önce lekelenme ve kanama genelde koyu kahverengi akıntılar şeklinde gerçekleşir. Bu durum birkaç ay boyunca adeti düzene sokan bir ilaç kullanılarak engellenebilir. Doğum kontrol hapları adetin düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Korunma hapına birkaç ay devam ederek bu sorundan kurtulabilirsiniz."

Sual: Adetten bir hafta önce kokulu ve koyu kahverengi renkte akıntı görmeye başlıyorum. Adetim de genelde bundan 7 gün sonra oluyor. Bu neden kaynaklanır? Çok tedirginim, ne yapmamı tavsiye edersiniz?

CEVAP

Op. Dr. Seval Taşdemir’in cevabı; "Muhtemelen kist veya enfeksiyon söz konusu, doktora başvurmalısınız."

Sual: Adetten önce kahverengi akıntı başlıyor, 2-3 gün devam ediyor ve sonra adet görüyorum. 2 aydır böyle. Sebebi ne olabilir?

CEVAP

Op. Dr.Kutlugül Yüksel’in cevabı;"Adet dönemine yakın hormonal değişiklikler meydana gelir. Enfeksiyon ve yumurtalık kistleri de adetten önce kanama görmeye yol açabilir."

Sual: Merhaba, adetten önce koyu akıntı neden olur? Bilgi verirseniz sevinirim.

CEVAP

Op. Dr. H. Yeşim Yerçok’un cevabı;"Adetten önce koyu kahverengi akıntı ne zaman başlıyor? Yani akıntı kaç gün devam ediyor ve sonra adet oluyorsunuz? Bu sorunun cevabı önemlidir. Luteal faz yetmezliğinden de, enfeksiyondan da, yumurtalık kistlerinden de söz etmek mümkündür. Yani farklı ihtimaller mevcuttur ve hangisinin doğru olduğunun tespit edilebilmesi için jinekolojik muayene ve ultrasona ihtiyaç vardır."

Sual: Kahverengi akıntı görüyorum; regl olmama 10 gün varken başlıyor ve her gün azalarak adet günüme kadar sürüyor. Sizce niye böyle oluyor?

CEVAP

Op. Dr. Seval Taşdemir’in cevabı;“Yumurtalıklarınızda kist olabilir, bir kadın-doğum uzmanına gitmelisiniz.”

Not:Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Kahverengi Akıntı Ve Kahverengi Adet Kanaması Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN