Adet Öncesi Vajinadan Sarı Akıntı Gelmesi Hamilelik Belirtisimi

Hamilelikte östrojen hormonu artar bunun sonuçlarından biri de vajinadan gelen akıntının artmasıdır. Vajinal akıntı, vajinayı temiz ve sağlıklı tutmak için ölü hücreleri ve bakterileri dışarı atarak vajinayı temizlemek için vücudun kendi mekanizması

Hamilelikte östrojen hormonu artar bunun sonuçlarından biri de vajinadan gelen akıntının artmasıdır. Vajinal akıntı, vajinayı temiz ve sağlıklı tutmak için ölü hücreleri ve bakterileri dışarı atarak vajinayı temizlemek için vücudun kendi mekanizmasıdır. Hamilelikte sarı akıntı gelmesi östrojen hormonunda artışa bağlı normal bir durum olabildiği gibi çeşitli hastalıklar da gebelikte sarı akıntıya yol açabilir.

Hamilelikte sarı akıntı,bakteriyel vajinoz, klamidya, Trikomonas Enfeksiyonu, bel soğukluğu ve mantar enfeksiyonu gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Hamilelikte sarı vajinal akıntı enfeksiyon belirtisi de olabilir. Hamileyseniz ve vajinadan sarı vajinal akıntı varsa bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Hamilelikte Sarı Akıntı Hamilelik Belirtisi midir?

Kokusuz, kalın ve sarı bir akıntı, adet döneminizin yaklaştığının veya hamileliğin erken bir belirtisi olabilir. Adet öncesi sarı akıntı da gebelik belirtisi olabilir. Hamileliğin diğer erken belirtileri şunlardır; Mide bulantısı, adet görmeme, halsizlik, aşerme, şişkinlik ve kabızlık…

Hamilelikte Vajinadan Sarı Akıntı Gelmesi Neden Olur?

Mantar Enfeksiyonu

Hamilelik döneminde kadınların bağışıklık sistemi zayıflar, bu durum vajinanın pH dengesini bozar. Bunun sonucunda vajinada mantar enfeksiyonu meydana gelir. Vajinada mantar enfeksiyonun en yaygın belirtisi sarı akıntıdır. Mantar enfeksiyonu tedavi edilmezse erken doğuma neden olabilir. Doktorunuz, enfeksiyonu yakında ortadan kaldıracak ve bebeğinize zarar vermeyecek bir ilaç yazabilir.

Hamilelikte mantar enfeksiyonunun diğer belirtileri şunlardır;

 1. beyaz veya sarımsı süzme peynire benzeyen kalın, kokusuz akıntı
 2. vajinanın içinde ve çevresinde kaşıntı
 3. idrar yaparken veya seks sırasında yanma hissi
 4. vulvanın şişmesi ve kızarıklığı

Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu, antibiyotiklerle tedavi edilen bir cinsel hastalıktır ve belirtilerinden biri de sarı akıntıdır. Gebelikte sarı akıntı sorunu yaşıyorsanız bu durumun nedeni bel soğukluğu olabilir.

Klamidya

Klamidyadünya çapında cinsel yolla bulaşan en yaygın tedavi edilebilir bakteriyel enfeksiyondur . Antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Hamilelikte bu hastalıktan muzdaripseniz sarı akıntı sorunu yaşayabilirsiniz.Diğer belirtiler;sık idrara çıkma ihtiyacı, işerken rahatsızlık, karın ağrısı ve cinsel ilişki esnasında ağrı hissi duyma.

Östrojenin Seviyesindeki Artış

Gebelikte östrojen seviyesinde artış meydana gelir. Yüksek östrojen seviyeleri, daha fazla miktarda vajinal akıntı anlamına gelir. Östrojen seviyelerinde artışa neden olan diğer faktörler aşırı vücut yağı,  stres, düşük lifli beslenme ve hatta zayıf bir bağışıklık sistemidir. Anormal akıntının nedeni östrojen artışı ise östrojeni dengelemek için doktorunuz ilaç yazabilir.

Bakteriyel Vajinoz

Bakteriyel vajinoz, vajinal floranın iyi ve kötü bakteri dengesi bozulduğunda ortaya çıkar. Vajinadaki kötü bakterilerin sayısı iyiden fazla olduğunda, bu durum bakteriyel vajinoza neden olur. Bakteriyel vajinoz vajinada kaşıntı ve şişliğin eşlik ettiği sarı-yeşil renkli, kalın ve kötü kokulu bir akıntı ile belirti verir. Bu durum, zamanında tedavi edilmezse erken doğuma, bebeğin düşük doğum ağırlığına ve hatta hamilelikten sonra rahim enfeksiyonuna yol açabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (STD'ler)

Hamilelikte sarı akıntının en yaygın nedeni olan cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem anne hem de bebek için çok yüksek risk oluşturmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar zamanında tedavi edilmezse, zarın erken yırtılmasına , erken doğuma ve hatta bebeğin düşük doğum ağırlıklı doğmasına neden olabilir. Anormal akıntıya neden olan ana cinsel yolla bulaşan hastalıklar, trikomoniyaz , klamidya ve bel soğukluğudur.

Hamilelikte Sarı Akıntı Nasıl Geçer?

Gebelikte sarı akıntıdan muzdaripseniz bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Doktor gerek görürse ilaç yazacaktır. Ayrıca uzmanlar sarı akıntıyı önlemek için gebe kadınlara şu önerilerde bulunmaktadır;

 1. Her gün duş alın. Vajinanızı temiz tutmak sarı akıntıyı önler.
 2. Taharetlenirken önden arkaya doğru taharet alın.
 3. Pamuklu iç çamaşırı giyin, sentetik, polyester iç çamaşırlarından uzak durun.
 4. Her gün 1 kase yoğurt tüketin.
 5. Cildinizi tahriş etmeyen bol giysiler ve iç çamaşırları giyin.
 6. Kokulu sabunlar, pedler ve tuvalet kağıdı, hijyen spreyleri ve dar pantolonlardan kaçının.
 7. Duygusal stres ayrıca aşırı bir akıntıya da yol açabilir. Egzersiz, düzenli yürüyüş ve doğru beslenme gibi çeşitli yöntemlerle stresten kurtulun
 8. Günde 2 lt yani 8 bardak su içmeye devam edin.
 

YORUM YAPIN