Anında kusup rahatlamanızı sağlayan yöntemler nelerdir?

Kusmak, hepimizin sevmediği bir durumdur. Ancak hasta olduğumuz zaman veya bilinçli şekilde midemizdekileri ağzımızdan çıkarmak için kusma eğiliminde bulunuruz. Kustuğumuzda mide ve sindirim sistemi potansiyel zararlı maddelerden kurtulur ve rahatlar.

Kendini kusturmaya çalışmak ve kusmayı alışkanlık haline getirmek çok zararlıdır. Vücudun elektrolit dengesi bozulabilir, mide asidinin boğazda veya dişlerde aşınmasına neden olabilir yahut bulimia gibi ciddi yeme bozukluklarına yol açabilir. Vücudunuz sürekli kusmaya hazır bir vaziyette olacağı için ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu nedenle zayıflamak için veya herhangi bir şeyden dolayı kendini kusturmaya çalışmamalı, doktor onay vermediğini sürece bu gibi yöntemlerle kendinizi tehlikeye atmamalısınız.

Kendinizi Kusturmanın 7 Kolay Yolu

Parmağınızı kullanabilirsiniz;

Parmağınızı dilinizin üzerinden boğazınıza doğru uzatmalısınız. Parmağınız dilinize temas edince vücudun tepkimeye geçer ve tıkanma refleksi meydana gelir. Yani midenizin bulanmasına neden olur ve sizi kusmaya teşvik eder.

Tuzlu ılık su içerek kusmayı deneyebilirsiniz;

Tuz sodyum içeren doğal bir maddedir. Fazla sodyum alındığında vücudun elektrolit dengesi bozulur ve kusma refleksini harekete geçirir.

Bir bardak ılık suyun içerisine iki çay kaşığı tuz eklenir ve tek yudumda içilir. Vücudunun tepkimeye girerek kusma refleksinde bulunması yaklaşık 20-30 dakika sürebilir.

Ilık tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz;

Bir bardak ılık suyun içerisine iki çay kaşığı kadar tuz eklenir ve karıştırılır. Ardından bir yudum alınır ve 3-5 saniye ağızda tutulur. Baş hafifçe öne eğilir ve 7-8 dakika gargara yapılır. Ilık tuzlu su ile yapacağınız gargara kusmaya neden olan refleksi tetikleyecektir.    

Diş fırçası kullanabilirsiniz;

Kusmak için en etkili yöntemlerden biri de diş fırçasıdır. Diş fırçasıyla dilinizin biraz arkasını fırçalamaya kalktığınızda tıkaç ve gag refleksine neden olur ve aniden kusmaya hazır hale gelebilirsiniz.

Hoşunuza gitmeyen bir görüntü düşünerek kusmayı hayal edebilirsiniz;

Hoş olmayan görüntüler, kokular veya seslere odaklanmalı, vücudunuzu kusmaya zorlamak için zihninizde herhangi bir şeyi düşünmelisiniz. Böylece beyninizdeki nöronlar, bu tür uyaranlara refleks olarak hasta olmanıza neden olabilir.

Çiğ yumurta beyazıyla gargara yapabilirsiniz;

Yumurtanın beyazı yani akı ile gargara yapmak; kokusu, tadı ve kıvamından dolayı midenizi bulandırabilir ve aniden kusmanıza neden olabilir.  

Hardallı su içmeyi deneyebilirsiniz;

Hardal, yüksek oranda sodyum içerir. Hardallı su içtiğinizde tuzlu suda olacağı gibi mideniz bulanabilir ve kusmanıza neden olabilir. Bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı hardal ekleyerek karıştırın ve tek seferde içmeye çalışın.

 

YORUM YAPIN