Apranax Fort Fiyatı Apranax Fort 550 mg Yan Etkileri

Apranax Fort, ağrı ve iltihabın geçmesinde etkili ilaçlar grubundandır, doktorlar tarafından ağrı kesici olarak reçete edilir.

Apranax Fort, ağrı ve iltihabın geçmesinde etkili ilaçlar grubundandır, doktorlar tarafından ağrı kesici olarak reçete edilir.Apranax Forte'un fiyatı: 13,56 TL'dir.

Başta baş ve diş ağrısı durumları olmak üzere çeşitli ağrıların geçmesi için kullanılan bu ilaç içerisindeki etken madde naproksen sodyumdur. Apronax Fort ağrı kesici ve iltihap sökücü ilaç grubuna girmektedir. Apronax Fort mavi kaplı oval 10 ve 20 tabletten oluşan blister ambalajlarda  satılmaktadır.

Apronax Fort kullanıcıları ilacın özellikle diş ağrısı ve baş ağrısı için kullanmaktadır. Ek olarak bu ilaç migren ağrılarına da iyi gelmektedir. Ayrıca vücutta kırgınlık ve halsizlik gibi durumlarda da Apronax Fort kullanan kişiler vardır. Bütün yönleriyle bu ilaç iltihap sökücü, ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerine sahip olan etkili bir ilaçtır.

Apranax Fort Ne İşe Yarar?

Apronax Fort kas ve iskelet sisteminde oluşan kemik ağrılarını geçirmeye yardımcı olur.

Apranax Fort osteoartrit yani kireçlenme sebepli yaşanan ağrıları gidermek için kullanılır.

Apronax Fort dişte oluşan ağrıları geçirmek için faydalıdır.

Apronax Fort bel ağrısını geçirmeye yardımcıdır.

Apronax Fort sporcularda yaşanan kas ağrılarını geçirmek için kullanılabilir

Apronax Fort spor kazaları sebepli meydana gelen kas ağrıları ve kas yırtılmalarını geçirmede etkilidir.

Apronax Fort herhangi bir ameliyat sonrasında meydana gelen ağrıların tedavisinde kullanılır.

Apronax Fort kadınlarda regl sebepli oluşan ağrıları geçirmeye yardımcı olur.

Apronax Fort akut gut yani damla hastalığı sebepli oluşan şiddetli ağrıları geçirmek için etkilidir.

Apronax Fort ankilozan iltihabı tedavisinde kullanılır.

Apronax Fort eklemlerd3 oluşan ağrı ve iltihapları geçirmek için kullanılır.

Apranax Fort Nasıl Kullanılır?

Apronax Fort oval şekilli mavi renkte tabletlerdir. Bu tabletler ağızdan çiğnenmeden bol su ile birlikte yutulmalıdır.

Apronax Fort doktor tavsiyesi üzerine doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktorun verdiği talimatlara uygun kullanılmalıdır. Hastaya uygun doz doktor tarafından ayarlanacaktır.

Apronax Fort yemek yedikten sonra yani tok karna alınması gereken bir ilaçtır. Günde en fazla 3 kez alınır.

Apronax Fort hastaya tedavi başlangıcında 1 tablet (550 mg) dozunda önerilmektedir. Daha sonra ise her 12 saatte bir tek tablet (550 mg) veya 6-8 saatte 275 mg dozunda alınmaktadır. Tedavinin başında günlük toplam doz 1375 mg'ı aşmamalıdır. Sonraki dönemde ise günde en fazla 2 tablet (1100 mg) alınmalıdır.

Apronax Fort kullanmadan önce hastalar kullanma talimatlarını mutlaka detaylıca okumalıdır. Mide problemi yaşayan kişiler Apronax Fort kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Ayrıca mide veya bağırsak kanaması yaşamış kişiler Apronax Fort kullanmamalıdır.

Kişi Apronax Fort tableti doktorun tavsiyesine uygun dozda kullanmalıdır. Doktorun tavsiyesi dışında kullanımı vücuda zarar verecektir.

Apronax Fort 16 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır. Bu yüzden ilacın çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmesi önemlidir.

Ek olarak Apronax Fort 65 yaş üzerindeki bireylerde yalnızca doktor kontrolünde alınmalıdır.

Apronax Fort kullanmadan önce mutlaka prospektüsünü dikkatli  şekilde okumalısınız.

Apranax Fort’un Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Apranax Fort’ un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdakilerden biri olursa, Apranax Fort’ u kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi halinde.

Kalp krizi (göğüs ağrısı), inme (kaslarda güçsüzlük, his kaybı, görme bozuklukları) Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Apranax Fort’ a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Virüs kaynaklı menenjit (ateş, halsizlik, baş ve boyun ağrısı, ışığa dayanıksızlık)

Bazı kan hücrelerinin eksikliği ile meydana gelen kansızlık hastalığı, kandaki beyaz hücrelerin sayısının azalması, kanın pıhtılaşmasında rol alan trombosit sayısının azalması

Kandaki sodyum düzeyinin artması

Depresyon, uyku bozukluğu, uykusuzluk

Havale, koma, zihinsel fonsiyonların zayıflaması

Görme sinirinin ödemli iltihabı

Duyma bozukluğu, kulak çınlaması, baş dönmesi

Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı

Mide barsak rahatsızlıkları (hazımsızlık, kabızlık, ishal, bulantı, kusma)

Terleme, saç dökülmesi, cilt problemleri ve deride döküntü, kabarıklıklar, ateş veya kaşıntı gibi bulgularla seyreden toksik epidermal nekrozis

Kas ağrısı ve kas zayıflığı

Kadınlarda kısırlık

Üşüme hissi, ateşlenme, keyifsizlik

Ölümcül hepatit, sarılık (iştahsızlık, halsizlik, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallikler) Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir. Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

Kansızlık

Baş dönmesi, rehavet hali, yorgunluk, başağrısı, ışığa hassasiyet, dikkat bozukluğu

Görmede bulanıklık

Çarpıntı

Nefes darlığı

Midede ülser ve harabiyet, kusma, ishal, karın ağrısı, midede yanma, kabızlık

Kaşıntı, deri döküntüsü, ciltte lekelenme

Böbrek rahatsızlıkları

Ödem, susuzluk hissi

Bunlar Apranax Fort’ un hafif yan etkileridir. Bu belirtiler kendiliğinden geçmezse veya şiddetli/sıkıntı verici boyutlardaysa, doktorunuzla temas kurunuz. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Apranax Forte NSAİİ ilaçlardandır. Aspirin veya diğer NSAİİ’lerin alımı sonucunda astım, ürtiker veya alerjik tipte reaksiyon görülen hastalara kullanılmamalıdır. Bu tür hastalarda NSAİİ’ye bağlı şiddetli, nadiren ölümcül olan, anafilaksi benzeri reaksiyonlar bildirilmiştir

 

YORUM YAPIN