Araç Koltuk Lekesi Nasıl Neyle Çıkar 3 Farklı Tarif

Bir otomobilimiz varsa ve sık sık kullanıyorsak koltuklarının çabuk kirlenmesi gayet doğaldır. Bu da tabii ki temizlenmelerini gerektirir. Oto yıkama merkezleri böyle bir hizmet verse de kendimiz de bunu kolayca gerçekleştirebiliriz.

Bir otomobilimiz varsa ve sık sık kullanıyorsak koltuklarının çabuk kirlenmesi gayet doğaldır. Bu da tabii ki temizlenmelerini gerektirir. Oto yıkama merkezleri böyle bir hizmet verse de kendimiz de bunu kolayca gerçekleştirebiliriz.

1.Yöntem

Malzemeler

  1. Aspirin, halı şampuanı ya da araba yıkama losyonu
  2. Bez
  3. Fırça
  4. Kağıt havlu
  5. Elektrik süpürgesi

Araç oto koltuğu nasıl temizlenir, araç oto koltuk lekesi nasıl çıkarılır diyenler adım adım şunları yapmalıdır:

  1. Önce koltuğunu iyice süpürün. Daha sonra bir kova suyla ve ağartıcı özelliğe sahip olmayan bir temizlik sıvısını karıştırın.
  2. Bir bezi bu karışımla ıslatıp koltukları silin.
  3. Ardından bir fırça kullanarak lekeli bölgeleri fırçalayın.
  4. Sonra temiz su ve bez yardımıyla durulayın. (Vakumlu süpürgesi olanlar suyu vakumlayarak giderebilir.) Yoksa nemi almak için kağıt havludan yararlanılabilir.
  5. En son camlar açılır ve koltukların kendi kendine kuruması beklenir.

2.Yöntem

Araç Oto Döşeme Temizleyici Kullanın

Arabanızdaki lekeleri çıkarmak için araba malzemesi satan yerlerden yahut internet üzerinden satın alabileceğiniz araç koltuk leke çıkarıcı ürününü kullanabilirsiniz. Bu ürünün nasıl kullanılacağını ürün üzerinde verilen bilgilerden yahut satın aldığınız yerden öğrenebilirsiniz.

3. Yöntem

Koltuklarınızı güzelce temizlemeden evvel ön hazırlık olarak süpürme yapmalısınız. Dikiş bölgelerinde kırıntılar ve tozlar biriktiği için bunları vakumlamak amacıyla süpürge başlığına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kumaş koltuk temizliği için ev yapımı malzemelerle bir solüsyon elde edebilirsiniz. Sıcak suyu ve çamaşır deterjanını karıştırmak bile yeterli olacaktır. Bunu bir sprey şişesine doldurup koltuk temizliğinde kullanabilirsiniz. Su ve sirkenin birleşimi de koltuk temizleme için iyi bir alternatiftir. Ortalama 4 litre sıcak su, birkaç damla bulaşık deterjanı ve 1 bardak beyaz sirkeyi karıştırıp güçlü bir çözelti hazırlayabilirsiniz. Lekeyi bunu kullanarak bir diş fırçası yardımıyla çıkarabilirsiniz. Fakat bu tarz karışımlar her kumaş için uygun olmayabilir. Güvenli ve kesin çözüm için hazır temizleyicilerden faydalanmanız önerilir.

Araba Koltuğundaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Araba aksesuarlarına ve döşemelerine bulaşan kanı çıkarma yöntemleri çeşitlidir. Her şeyden önce bir kağıt havlu veya bez ile kumaştaki fazla kanı almalıdır. Ancak ovalamaktan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde leke çevreye dağılacaktır. 1 bardak soğuk su ile 2 tatlı kaşığı tuz karıştırılır. Sprey şişesine aktarılır. Tuzlu solüsyon lekeli yere sıkılır. (Sprey şişesi mevcut değilse bunu beyaz, temiz bir beze batırıp daha sonra lekeli bölgeye bastırsanız da olur.) Büyük bir leke ise kenarlarından başlamanız ve ortasına doğru temizlemeniz daha mantıklı olacaktır. Bu sayede kan lekesi etrafa yayılmayacaktır. Silme işleminden sonra bir bez soğuk suya sokulur ve lekeli yer bununla ovalanır. Kalan su da kuru bir havlu ile emdirilir.

 

YORUM YAPIN