Arayüz fırçası nasıl ve ne sıklıkla kullanılır? Ne işe yarar?

Yapısı gereği çok sık diş aralığına sahip olanlar ve ortodonti tel tedavisi gören kimseler, iki dişin arasında kalan kısımı arayüz fırçası ile temizlemektedir.

Diş ve diş eti sağlığını korumak için ağız içi temizliğine çok önem gösterilmelidir. Diş arası temizleme fırçası olarak da bilinen arayüz fırçası, dişlerin ara yüzlerini temizler. Dişlerin ara yüzlerinde kalan yemek artıklarının temizlenmesine yardımcı olur. Diş ara yüzlerini temizleyerek dişlerde bakteri oluşmasının önüne geçer. Diş fırçasının yahut diş ipinin giremediği diş ara yüzleri, arayüz fırçası sayesinde temizlenir. Daha çok ortodonti tedavisi görenler yahut yapısı gereği dişlerinin arasında fazla boşluk bulunan kişiler arayüz fırçası kullanmayı tercih ederler.

Arayüz Fırçası Nedir?

Arayüz fırçası aynı zamanda diş arası temizleme fırçası olarak da bilinir. Arayüz fırçası, diş aralarında kalan boşlukların yani dişlerin ara yüzlerinin temizlenmesini sağlar. Arayüz fırçası daha çok dişlerinin arasında boşluk olan kişiler ve tel tedavisi gören kişiler tarafından kullanılır. Arayüz fırçası, diş fırçasının ulaşamadığı kısımlardaki bakterilerin ve yemek kırıntılarının temizlenmesine yardımcı olur. Arayüz fırçasının ortasında bulunan tel, esnek bir yapıya sahiptir. Esnek tel yapısı sayesinde diş aralarını kolayca temizler. Arayüz fırçasını, piyasada farklı ebatlarda ve çeşitlerde bulmak mümkündür.

Arayüz Fırçası Ne İşe Yarar?

Arayüz fırçası ile dişlerin ara yüzleri temizlenir. Arayüz fırçasının ortasında ince ve esnek bir tel bulunur. Bu telin etrafında dış fırçasının kıllarına benzer küçük kıllar bulunur. Arayüz fırçası, diş fırçasının yahut diş ipinin ulaşamadığı kısımlarda kalan bakterileri ve yemek artıklarını temizler.

Ortodonti tedavisi gören kişilerin ağzında diş teli bulunur. Diş teli kullanan kişilerin diş ara yüzlerinde yemek artıkları birikir. Diş fırçası, diş tellerinin arka kısımına ulaşamadığından diş tellerinin altında bakteriler birikir. Arayüz fırçası, diş telinin arka kısmında kalan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.

Bazı kişilerin yapısı gereği dişlerinin arasında fazla boşluk bulunur. Diş arasında boşlukların fazla olması, diş ara yüzlerinde yemek artığı yahut bakteri birikmesine yol açar. Arayüz fırçası diş ara yüzlerini temizler.

Arayüz fırçası diş eti çekilmesi gibi çeşitli diş ve diş eti rahatsızlığı yaşayan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Diş eti rahatsızlıkları ağız içerisinde bakteri oluşmasına yol açar. Diş eti çekilmesi gibi diş eti problemlerini önlemek için arayüz fırçası kullanılmalıdır.

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Arayüz fırçası kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Arayüz fırçası kullanmadan evvel, dişlerin diş macunu ile birlikte güzelce fırçalanması gerekir. Ardından arayüz fırçası dişlerin arasına sokulur ve ileri geri hareketler yapılarak dişlerin ara yüzleri temizlenir. Yaklaşık 10-11 kez ileri geri hareket ettirilerek diş ara yüzleri temizlenir. Arayüz fırçası kullanırken nazik kullanmalı ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Diş araları temizlenirken sert hareketler yapılırsa diş etleri tahriş olup zarar görür. Arayüz fırçası ile dişlerin araları güzelce temizlendikten sonra, ağız içi bol su ile durulanır. 1 adet arayüz fırçası en fazla 3 gün kullanılır. 1 adet arayüz fırçası 3 günden fazla kullanılmaz.

Arayüz Fırçası (Diş Arası Temizleme Fırçası) Kaç Mm Olmalı?

Arayüz fırçası, kişiye diş doktoru tarafından kullanması tavsiye edilir. Arayüz fırçalarının ebatları birbirinden farklıdır. Arayüzü fırçasının ebatlarının birbirinden farklı olmasının nedeni herkesin ağız ve diş yapısının farklı olması gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Dişlerin arasında fazla boşluk varsa ve yanlış ebatta arayüz fırçası kullanılırsa diş etleri zarar görebilir. Doktor, kişinin ağız içi rahatsızlığına göre hangi ebatta arayüz fırçası kullanması gerektiğini söyler. Arayüzü fırçasının ebatları şu şekildedir;

İnce kalınlıkta arayüz fırçaları (0.4mm, 0.45mm, 0.5mm)

Ortan kalınlıktaki ara yüz fırçaları (0.6mm, 0.7mm, 0.8mm)

Kalın kalınlıkta ara yüz fırçaları (1.1mm, 1.3mm, 1.5mm)

 

YORUM YAPIN