Aristo Diyeti Yapanlar Kaç Kilo Verir Gönül Ateşsaçan Diyeti

Aristo diyeti vejetaryen beslenme temelli kısa sürede kolayca kilo vermeye yardımcı olan bir diyettir. Ismini ünlü filozof Aristodan almaktadır. Aristotales de vejetaryen beslenme şeklini tercih etmiştir.

Beslenme uzmanı Gönül ateşsaçan Aristo diyetini önermektedir. Bu 3 haftalık bir diyet programıdır. Bu süre içerisinde her gün çiğ sebze ve meyve tüketilmektedir. Bu diyet kezoterapik diyet grubuna girmekte ve kısa sürede kilo vermeye çok yardımcı olmaktadır. Aristo diyetinde en büyük yasak glutenli besinlerdir.

Aristo Diyeti Nedir?

Aristo diyeti vejetaryen beslenme temelli kısa sürede kolayca kilo vermeye yardımcı olan bir diyettir. Ismini ünlü filozof Aristodan almaktadır. Aristotales de vejetaryen beslenme şeklini tercih etmiştir.

Aristo diyetinin en büyük önemi ise kiloları kalıcı olarak vermeye yardımcı olmasıdır.

Aristo Diyeti Örnek 1. Liste

Sabah: 1 bardak ballı limonlu su, 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı bal ve biraz limon sıkın (sabah kahvaltıdan 30 dakika önce aç)

Kahvaltı (08:00): Aşağıdaki 2 seçenekten herhangi biri tüketilecek:

 1. 2 adet haşlanmış yumurta ve az yağlı peynir, bolca yeşillik
 2. 3 yumurtadan omlet (1 tam 3 beyaz ile)

Ara (10:00): 2 adet salata veya 1 çay bardağı sarı leblebi veya 1 yeşil elma veya 1 fincan rezene çayı

Öğle (12:00 - 13:00): Kırmızı veya beyaz et ve yanında yeşil salata (tek tip yeşillik-roka, göbek marul gibi)

Ara (15:00-16:00):

 1. 2 adet salatalık veya 1 tane yeşil elma veya 1 kase çilek
 2. 1 fincan yeşilçay veya rezene çayı veya form çay

Akşam (19:00-19:30): Kırmızı veya beyaz et ve yanında yeşil salata (tek tip yeşillik-roka, göbek marul gibi)

Ara (21:00-21:30): Yeşil elma ve yanında 2 ceviz, 1 fincan rezene veya melisa çayı

Aristo Diyeti Nasıl Yapılır?

Aristo diyetinde kilo verdiren en önemli faktör sebze ve meyvelerin bol tüketimidir. Protein olarak yumurta, az yağlı süt, beyaz et, yoğurt ve peynir gibi besinler tüketilebilir.

Aristo diyetinde yasak sayılan besinler az miktarda bile asla tüketilmemelidir. Özellikle de gluten içerikli gıdalar asla tüketilmemesi gereken besinler arasındadır. Bu diyet süresince haftada 2 kez detoks yapılmalıdır. Ayrıca kezoterapi uygulaması da kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Aristo Diyetinin Temellerinden Kozaterapi

Aristo diyetinde önemli bir diğer nokto ise epifiz bezinin aktifleşmesini sağlamaktadır. Bunun için epifiz bezi temizlenir ve bu sayede hormonlar düzenlenir ve serotonin, melatonin gibi hormonların dengelenmesi sağlanır.

Kişi 11 yaşında geldiğinde epifiz bezi kireçlenmeye ve fonksiyonunu düşürmeye başlar. Bu da bağışıklık sisteminin zayıflamasına, vücudun kilo almasına ve hastalık görülme olasılığının yükselmesine neden olur.

Epifiz bezinin çalışması için beslenme düzeni, uyku süresi ve kalitesi çok büyük önem taşımaktadır. Aristo diyetinde kalıcı kilo verme epifiz bezinin temizlenmesi yardımıyla meydana gelmektedir.

Epifiz bezinin çalışması güneş ışınları ile yükselebilir. Bunun için her gün 10 dakikaa güneşte kalınmalıdır. Ayrıca her gün en az 10 bin adım atmak da çok yardımcı olmaktadır. Egzersiz kilo vermek için en önemli etkenlerden birisidir.

Aristo Diyetinin Temellerinden Hormon Dengelenmesi

Kilo alımı en çok vücuttaki hormon dengesizlikleri sebepli yaşanmaktadır. Vücuttaki hormon dengesizlikleri kilo alma dışında diğer hastalıkların görülme riski de artmaktadır. Vücuttaki hormonlar dengelendiğinde kilo verişi sağlanmaktadır.

Aristo Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Faklılıklar görülse de aristo diyetiyle genel itibari ile 10 günde 4-6 kilo verilmektedir. 3 hafta sonunda kişide 1-2 beden incelme görülmektedir.

Aristo Diyeti Yasaklar Listesi

Her diyet listesinde olduğu gibi arisyo diyetinde mutlaka uzak durulması gereken gıdalar vardır. Bu gıdalar tüketildiğinde kilo verme şansı düşmektedir. Aristo diyetinde yasak olan gıdalar şunlardır:

 1. Bezelye
 2. Mısır
 3. Patates
 4. Havuç
 5. Kiraz
 6. Çok şekerli meyveler
 7. Pirinç
 8. Makarna
 9. Her türlü ekmek

Aristo Diyet Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aristo diyetinde haftada 2 gün sebze ve meyve detoksları yapılmalıdır. Ayrıca vücutta kereviz, hardal bitkisi, kara lahana, vişne, badem, muz, acı biber, börülce ve şalgam yaprağı tüketimi hormonları dengelemeye yardımcı olan gıdalar arasındadır.

Ayrıca vücutta hormon dengelenmesini sağlayan rezene, papatya, kızılcık ve sarı kantaron bitki çaylar içilmelidir.

Aristo diyeti boyunca dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 1. Ana öğünler kesinlikle atlanmamalıdır.
 2. Glutenli hiç bir besin tüketilmemelidir.
 3. Sağlıksız yağlar değil sağlıklı yağlar tüketilmelidir.
 4. Meyve tüketimi az olmalı ve az şekerli meyveler tercih edilmelidir.
 5. Kahvaltı en geç sabah 08.00’da yapılmalı ve gece en geç 00.00’da uyunmalıdır.
 6. Günde en az 10 bin adım atılmalıdır.
 7. Zamanınız varsa günde en az 30 dakika spor yapmanız kilo verişini hızlandıracaktır.
 8. Günlük 2.5 litre su tüketilmelidir.
 

YORUM YAPIN