Avokado çekirdeği maskesi nasıl yapılır? Avokado çekirdeği maskesinin cilde faydaları nelerdir?

Avokado gibi avokado çekirdeği de cilt için çok faydalıdır. Cilde peeling uygulayıp ölü hücrelerden arındırır, kırışıklıkları geçirir, cildin parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Peki avokado çekirdeği maskesi nasıl yapılır?

Avokado çekirdeği son zamanların popüler güzellik malzemelerinden. Avokado çekirdeği ile maske yaparak güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. İşte evde uygulayabileceğiniz, avokado çekirdeği ile yapabileceğiniz maske tarifleri:

AVOKADO ÇEKİRDEĞİ ve YUMURTA AKI MASKESİ TARİFİ

 1. 1 yumurtanın akı
 2. 1-2 tatlı kaşığı avokado çekirdeği tozu.

Avokadoyu ikiye ayırın ve ortasındaki çekirdeği çıkarın ve yıkayın. Avokado çekirdeğini güneşte 4-5 gün kurutun ve blenderdan geçirin. 1 yumurta akını mikserden geçirin. 1-2 tatlı kaşığı avokado çekirdeği tozu ile 1 adet yumurta akını karıştırıp cildinize sürün. 20 dk. cildinizde bekletip yıkayın.

AVOKADO ÇEKİRDEĞİ İLE MUZ MASKESİ

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı avokado çekirdeği tozu
 2. Yarım olgun muz

Avokadoyu ikiye kesip içinden çekirdekleri çıkarıp ve suyla yıkayın. Bu çekirdeği 5 gün boyunca güneşte kurumaya bırakın. Kurumuş avokado çekirdeklerini küçük küçük kesip ardından blenderdan geçirip toz haline getirin. 1-2 tatlı kaşığı avokado çekirdeği tozu ile bir parça muzu karıştırıp çatalla maske kıvamına getirin. Bu maskeyi cilde sürün 10 dk. sonra suyla yüzünüzü yıkayın.

AVOKADO ÇEKİRDEĞİ İLE SİVİLCE MASKESİ

Yukarıda bildirdiğimiz gibi avokado çekirdeğini toz haline getirin. 1 çay kaşığı avokado çekirdeği tozuna birkaç damla çay ağacı yağı damlatıp sivilcelerin olduğu bölgeye sürüp birkaç dakika sonra su ile yıkayın. Sivilcelere ve sivilce izlerine iyi gelecektir.

AVOKADO ÇEKİRDEĞİ İLE SİYAH NOKTA MASKESİ

Avokado çekirdeği peeling özelliği ile siyah noktalara iyi gelir. Bunun için rendelenmiş avokado çekirdeğine bir çay kaşığı kahveyi ekleyin, maskeyi yüzünüze sürün. 10 dk sonra su ile durulayın.

AVOKADO ÇEKİRDEĞİNİN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

 1. Avokado çekirdeği ciltteki ölü hücreleri temizler ve yeni hücre oluşumunu destekler.
 2. Avokado çekirdeği cildin ihtiyacı olan E vitamini ve antioksidan minerallerle doludur. Pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.
 3. Cilt lekelerini yok eder, daha canlı ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.
 4. Avokado çekirdeği göz çevresindeki kırışıklıklara iyi gelir.
 5. Avokado çekirdeği gözenekleri sıkılaştırıp sivilce oluşumunu engeller.

 1. Avokado çekirdeğinde bulunan kateşinler ve prosiyanidinler gibi antioksidanlar, ciltte iltihaplanma nedeniyle meydana gelen ağrı, şişme ve sertliği gidermekte etkili olabilir.
 2. Serbest radikaller cildin yaşlanmasını hızlandırır, cilt kırışıklıkları, yaşlılık lekeleri, güneş hasarı, ince çizgileri ve ciltte sarkma gibi sorunlara yol açar. Avokado çekirdeği güçlü antioksidan içeriği ile tüm bu sorunlarla savaşır, sağlıklı cilt hücresi oluşumunu destekler.
 3. Avokado çekirdeği tozundaki antioksidanlar ayrıca kuru ve hasarlı cildi onarmaya ve beslemeye yardımcı olup cilde inanılmaz bir parlaklık verir.

Avokado Çekirdeği Ne İşe Yarar Yenir mi Nasıl Yenir Faydaları Ne Tıklayınız

 

YORUM YAPIN