Ayak Peeling Maskesi Bitkisel Ev Yapımı Tarifler

Peeling cildi ölü hücrelerden arındırmak demektir.  Bu makalemizde bildireceğimiz ayak peelingi tariflerini uygulayarak pürüzsüz, bakımlı, beyaz ayaklara kavuşabilirsiniz.

Peeling cildi ölü hücrelerden arındırmak demektir.  Bu makalemizde bildireceğimiz ayak peelingi tariflerini uygulayarak pürüzsüz, bakımlı, beyaz ayaklara kavuşabilirsiniz.

Evde Ayak Peelingi Yapma Yöntemleri

Karbonat

Karbonat ayaklardaki ölü hücreleri giderir, bakımını yapar, sağlıklı, beyaz parlak ayaklara kavuşmanızı sağlar. İltihap karşıtı özellikleriyle cildinizi yumuşatır ve pürüzsüzleştirir.

Malzemeler

  1. 1 bardak karbonat
  2. 1 leğen sıcak su

Ponza taşı

Karbonatı bir leğendeki sıcak suya ekleyin ve 20 dakika kadar ayaklarınızı içinde bekletin. Ayaklarınızı çıkarın ve ponza taşıyla ovalayın. Tüm deri hücreleri yok etmek için tamamen yıkayın. Bunu haftada iki kez yapın.

Limon Ve Şeker

Limon ve toz şeker hazır satılan ayak peelingleri kadar etkili bir yöntemdir. Temiz, bakımlı pırıl pırıl ayaklara sahip olmak için bu maskeyi haftada 1 ayaklarınıza uygulayın.

Malzemeler

  1. 1 limon
  2. 1-2 yemek kaşığı şeker

Limonun suyunu sıkın ve şeker ekleyin. Bu karışımı ayaklarınıza uygulayın. 2-3 dakika nazikçe ovalayıp durulayın. Bunu her gün aşırı yapın.

Aleo Vera

Aleo vera ayaklarınıza peeling yapabileceğiniz en etkili ve faydalı maddelerdendir. Aloe vera jeli kozmetik malzeme satan dükkanlardan satın alabilirsiniz. 2 yemek kaşığı aleo vera jeli ve birkaç damla E vitamini yağını karıştırın. Ayaklarınıza uygulayın ve kendiliğinden kurumasını bekleyin. Ilık suyla durulayın. En az 1 hafta günde 2-3 kez tekrarlayın.

Aynı zamanda yatmadan önce ayaklarınıza biraz aleo vera jeli uygulayın ve temiz çorap giyerek gece boyu bekletin.

Yulaf

Cildi nemlendirmenin yanında, yulaf biriken ölü diriyi ciltten atmada ve böylece sağlıklı ve yumuşak tutmakta da yardımcıdır.

Macun hazırlamak için 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve yeterli miktarda gül suyunu karıştırın. Eğer gül suyu yoksa, sade süt veya su kullanın. Macunu ayaklarınıza uygulayın. Kurumasını bekleyin, sonra karışımla ayağınızı ovalayın. Soğuk suyla durulayın ve kurulayın. Günde 1 kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, 1 bardak toz yulafı ılık suyla dolu leğende karıştırın. 10 dakika ayaklarınızı bu karışımda bekletin. Temiz suyla durulayın ve havluyla kurulayın. Bundan sonra iyi bir nemlendirici uygulayın. 

Esmer Şeker

Esmer şeker en etkili ayak peelinglerindendir. Aynı zamanda yumuşatarak cildi temizler. Hindistan cevizi yağı bu kürde nemlendirici olarak rol oynar ve hücrelere gerekli yağ asitlerini sağlayarak kuruluğu tedavi eder.

Malzemeler

  1. 3 yemek kaşığı esmer şeker
  2. 3 yemek kaşığı katı halde satılan hindistan cevizi yağı
  3. Birkaç damla esanslı yağ (limon, nane veya çay ağacı yağı)

Tüm malzemeleri bir kasede birleştirin ve bu karışımı ayağınızı nazikçe ovalamak için kullanın. Dairesel hareketlerle birkaç dakika ovalayın. Önce ılık sonra soğuk suyla durulayın. Esanslı yağ isteğe bağlı bir malzemedir ve atlanabilir. Kuru ve pul pul deriden kurtulana kadar haftada 2-3 kez kullanın.  

Muz

Muz cildi nemlendiren A,B ve C vitamini içerir. Macun yapmak için bir muzu ezin ve etkilenen alana uygulayın. 10 dakika bekletin ve normal suyla durulayın. Bu kürü her hafta 2 kez tekrarlayın. 

Gliserin

Gliserin peeling için yardımcı diğer bir malzemedir. Nemlendirici özellikleri cildin nemini dengelemede yardımcı olur. Bu kür için ihtiyacınız 1 yemek kaşığı gliserin, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı gül suyu ve 3 yemek kaşığı deniz tuzu. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve karışımı etkilenen alanı nazikçe ovmak için kullanın. Birkaç dakika sonra soğuk suyla yıkayın. Daha hızlı ve iyi sonuçlar için bu kürü günde 1 kez kullanın. Aynı zamanda 1 yemek kaşığı gliserin ve 1 tatlı kaşığı gül suyunu karıştırıp ayaklarınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışımı 20 dakika bekletin ve sonra ılık suyla durulayın. Bu kür günde 3 kez kullanılabilir.

 

YORUM YAPIN