Bağırsak Kurdu İlacı İsimleri Bağırsak Kurdu Hangi Bölüm Bakar

Bağırsak paraziti ya da bağırsak kurdu adlarıyla bilinen bu sorun özellikle meyve ve sebzelerin iyice yıkanmaması, kirli sular, çiğ et tüketimi ve toprak yoluyla bulaşabilir. Küçük yaşta bulunan çocuklarda sık görülen bir sağlık sorunudur.

Bağırsak Kurdu Belirtileri, Tedavisi Yöntemleri 

Bağırsak paraziti ya da bağırsak kurdu adlarıyla bilinen bu sorun özellikle meyve ve sebzelerin iyice yıkanmaması, kirli sular, çiğ et tüketimi ve toprak yoluyla bulaşabilir. Küçük yaşta bulunan çocuklarda sık görülen bir sağlık sorunudur. Genellikle hijyen şartlarının yetersiz olduğu ortamlarda sık sık vakit geçiren kişilerde görülür. Bağırsak kurdu sorunu için Genel Cerrahi bölümüne gidip tedavi olunabilir.

Bağırsak kurdu problemi, makat bölgesinde şiddetli bir kaşıntıya neden olur. Sosyal hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu hastalık, ilaç kullanımı ile tedavi edilebilir.

Bağırsak Kurdu Belirtileri Nelerdir?

 1. Midenin üst kısmı ve karın bölgesinde ağrı,
 2. Mide bulantısı ve istifra etme,
 3. Kişinin kendini sürekli olarak güçsüz ve halsiz hissetmesi,
 4. Diyare (ishal),
 5. İştahın kesilmesi ya da azalması,
 6. Kişinin kilo kaybetmesi,
 7. Bağırsaklarda görülen iltihaplanma (diyare eşliğinde ortaya çıkabilir)
 8. Uyku sorunlarının yaşanması ve
 9. Baş dönmesi hissidir.

Kabak Çekirdeği Bağırsak Kurdu İçin Nasıl Tüketilir?

Bağırsak kurdu hastalığından kurtulmak için kabak çekirdeği tüketilmesi, Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’nin önerisidir. Çünkü bu çekirdek, parazit karşıtı etkisi bulunan Cucurbitacin adlı maddeyi içerir. Cucurbitacin tüketimi ile birlikte bağırsaklarda bulunan parazitler felç kalırlar. Böylece bağırsak çeperine tutanamaz ve insan vücudundan atılmış olurlar.

1.Yöntem

2 çorba kaşığı kadar kabak çekirdeği içini güzelce ezin. 3 su bardağı suyu kaynatın ve ezdiğiniz çekirdek içiyle güzelce karıştırın. Yarım saat kaynattıktan sonra altını kapatarak soğumaya bırakın. Bütün bir gün boyunca hiçbir besin tüketmeden bu sıvıyı için. Ayrıca suyun içerisine kuru erik ekleyerek kaynatın ve bu suyu da tüketin. Ardından kabak çekirdeği içi ile hazırlanan suyu yeniden içmeniz gerekiyor. Kuru erik ile hazırladığınız su, bağırsakların komple temizlenmesinde etkili bir yöntem olacaktır.

2.Yöntem

2. yöntem için, bir çorba kaşığı kadar ezilmiş ve kavrulmuş kabak çekirdeği içi hazırlayın. Üzerin bir çorba kaşığı bak ilave edin ve güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı her sabah kahvaltı yapmadan önce tüketin. Bu küre 7 gün boyunca düzenli olarak devam etmeniz gerekir. Kahvaltı sırasında ise kivi ya da muz gibi meyveler tüketmeye özen gösterin. Bağırsak kurdu hastalığından kurtulmak için, kendinize en uygun görünen yöntemi tercih edebilirsiniz.  

Bağırsak Kurdu İlacı İsimleri

 1. Mebendazol
 2. Albendazol
 3. Andazol
 4. Kontil
 5. Pirantel pamoat

Bağırsak Kurdu Olmaması İçin Ne Tür Önlemler Alınmalıdır? 

 1. Pişirilmeden tüketilecek olan tüm besinlerin güzelce yıkanması önem taşır.
 2. Tüketilecek olan et ve e ürünleri iyi pişmiş olmalıdır.
 3. Sık aralıklarla banyo yapılması ya da duş alınması gerekir.
 4. Tırnak bakımının ihmal edilmemesi gerekir.
 5. Gün içerisinde sık sık ellerin yıkanması büyük önem taşır.
 6. Yastık kılıfı, yatak çarşafı, pijama, havlu ve iç çamaşırı gibi tekstil ürünlerinin yeterli sıcaklıkta yıkanması gerekir.
 7. Aile bireylerinde bağırsak kurdu varsa, tüm hastalar eş zamanlı olarak tedaviye başlamalıdır.
 

YORUM YAPIN