Bebe Aspirinin Sağlığa Faydaları Bebe Aspirini Neye İyi Gelir?

Aspirin, son yüzyılda keşfedilen en etkili ilaçlardandır. Ağrı kesici ateş düşürücü özelliklerinin yanı sıra sağlık için de çok faydalıdır; Tıkalı damarları açar, vücuttaki enfeksiyonu giderir, iltihapla savaşır bağışıklığı güçlendirir.

Bebe Aspirini Ne İşe Yarar,  Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Aspirin, son yüzyılda keşfedilen en etkili ilaçlardandır. Ağrı kesici ateş düşürücü özelliklerinin yanı sıra sağlık için de çok faydalıdır; Tıkalı damarları açar, vücuttaki enfeksiyonu giderir, iltihapla savaşır bağışıklığı güçlendirir. Aspirinin 100 mg halinde satılanına bebe aspirini denir.

Bebe Aspirinin Faydaları Nelerdir?

Bebe aspirinin yaygın bilinen özellikleri ateş düşürmek ve ağrı hissini kesmektir. Ancak yapılan araştırmalar, çok daha fazla olumlu etkisi bulunduğunu kanıtlar nitelikte. Kanı sulandırmak, pıhtı nedeniyle ortaya çıkan damar tıkanıklıklarını önlemek, pıhtı oluşumuna engel olmak ve kanı inceltmek bu etkiler arasında yer alıyor. Böylece bebe aspirini kullanarak inme, kalp krizi ve felç riski büyük oranda düşürülebiliyor. Bebe aspirini kullanımı ile kalın bağırsak başta olmak üzere bazı kanser hastalıklarından korunmak ve migren krizlerini önlemek de mümkün hale geliyor.

Bebe aspirinini koruyucu olarak, düzenli şekilde ve düşük dozda almak kalp krizi riskini en aza indirir. Birçok araştırma sonucu bu bilgiyi onaylamaktadır. Özellikle felç ve kalp krizi geçmişi olan hastalarda, yeni bir krizin engellenmesi için bebe aspirini kullanımı tavsiye edilir. 

Bebe aspirini kullanımı sonucunda, kanın pıhtılaşmasına neden olan trombosit hücreleri damarların iç yüzeylerine ya da birbirlerine daha az yapışmaya başlar. Böylece damar duvarı ya da içinde pıhtı oluşma riski önlenmiş olur. Kalp hastaları, felç ve inme riski bulunan hastalar düzenli olarak Aspirin kullanırsa risk oranında büyük bir düşüş meydana gelir. Bu durum son dönemlerde koruyucu tıp alanında yaşanan en büyük ilerlemelerden biridir. 

Yapılan araştırmalar, Aspirin kullanan kişilerin kalın bağırsak kanserine yakalanma oranlarının daha düşük olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle 10 sene ve daha uzun sürede, günlük ortalama 300 mg dozda Aspirin kullanan kişilerde kalın bağırsak kanseri riski hayli azdır. Fakat kanserin önlenmesi için Aspirin kullanımı hakkında yürütülen çalışmalar, daha planlı ve geniş açılarla sürdürülmelidir.  

Günde Ne Kadar Aspirin Kullanmalı?

Dr. Osman Müftüoğlu anlatıyor; Son dönemlerde Alzheimer, kalın bağırsak kanseri, migren ve ateroskleroz kaynaklı hafıza kaybı gibi birçok hastalığa karşı Aspirin kullanılmaktadır. Günlük ortalama 80 ila 325 mg dozda Aspirin kullanımı, bu hastalıklara karşı koruyucu etki sağlamaktadır. Kullanılması gereken en uygun doz, kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir. Genel sağlık durumu, yaş, kalıtsal hastalıklar, geçirilen hastalıklar, cinsiyet, tansiyon, kullanılan ilaçlar vb. faktörler dozun değişmesine yol açar. Bu nedenle koruyucu doz bir hekim tarafından belirlenmelidir. Aksi halde faydasından çok zararı görülebilir. 

Koruyucu olarak bebe aspirini kullanmaya başlayan kişilerin, egzersiz yapmaya başlamadan hemen öncesinde ilacı içmemeleri tavsiye edilir. Uygun kullanım şekli, yemeklerin ardından ve bol su eşliğinde içmek olacaktır. Yüksek risk grubunda bulunmanıza neden olacak bir endişeniz varsa, bu durumu hekiminizle paylaşarak görüşünü alın. Ardından hekim onayı ile birlikte Aspirin kullanmaya başlayabilirsiniz. Günde 1 kez, 75 ila 100 mg dozda Aspirin yani Bebe Aspirini kullanımı genelde yeterli olmaktadır. 

Özellikle gastrit ve mide ülseri gibi hastalıkları olan kişiler Aspirin kullanımından kaçınmalıdır. Bu hastalıklar varken düzenli Aspirin kullanmak mide kanaması riskine sebep olacaktır. Yüksek tansiyon hastalarında düzenli kullanılırsa, tansiyonun en küçük yükselişi bile beyin kanaması riski oluşturacaktır. Aspirin masum bir ilaç gibi görünse de, hekim onayı olmadan kullanılırsa hayati tehdit oluşturabilir. Bu nedenle kullanmaya başlamadan önce bir hekim tarafından yarar ve zarar dengesi incelenmelidir. 

 

YORUM YAPIN