Bebeklerde Mide Bulantısı ve Kusmaya Ne İyi Gelir

Bebeklerde mide bulantısının en sık karşılaşılan nedenleri arasında bağırsak, kulak, idrar yolu enfeksiyonları, mide üşütmesi, beyin sarsıntısı, viral ve parazitel enfeksiyonlar, bulaşıcı hastalıklar, gıda zehirlenmesi, psikolojik sorunlar, bağırsak

Bebeklerde mide bulantısının en sık karşılaşılan nedenleri arasında bağırsak, kulak, idrar yolu enfeksiyonları, mide üşütmesi, beyin sarsıntısı, viral ve parazitel enfeksiyonlar, bulaşıcı hastalıklar, gıda zehirlenmesi, psikolojik sorunlar, bağırsak tıkanıklığı, bağırsak darlığı,bağırsağın bir kısmının oluşmaması, yemek borusu sorunları, pilor stenozu, sütalerjisi, metabolizma hastalıkları, araba tutması, reflü yer alır.

Bebeklerde Mide Bulantısı Neden Olur?

Midesi bulanan bebeğin iştahı olmaz, huysuzlanır. Hiçbir neden yokken ağlar. Bu belirtileri kusma şikâyeti takip eder.

Bebekte mide bulantısına kusma eşlik ediyorsa muhtemelen sorunun temelinde enfeksiyon vardır. İdrar yolu enfeksiyonu, orta kulakta enfeksiyon ve bağırsak enfeksiyonları bu duruma sebebiyet verir.

Reflü, yenidoğanlarda ve erken çocukluk çağında meydana gelen kusma probleminin başlıca sebeplerinden biridir. Fışkırır gibi, şiddetli bir kusma görülüyorsa pilor stenozu veya buna benzer bir sorun olabilir. Ppilor stenozu  'Mekanik tıkanma' olarak da tanımlanan bir komplikasyondur.)

Sistemik enfeksiyonlar ve bağırsak iltihabı da bebeklerde kusma sorununa yol açabilir. Yüksek ateş, iştahsızlık ve huzursuzluk da bununla birlikte gözlemlenen diğer semptomlardır.

Fruktozemi, tirozinemi gibi doğumsal hastalıkların, beyin kanamalarının ve beyin tümörlerinin de bebeklerde kusma nedenleri arasında gösterilmesi mümkündür. Fakat kusma probleminin bu tarz faktörlere bağlı olması çok nadirdir. Gıda zehirlenmesi de bebeğin kusmasıyla sonuçlanır.

Süt ile beslenen çocuklar bazen de aşırı besin tüketiminden dolayı kusabilirler.

Bebeklerde mide bulantısı kimi zaman ağır bir klinik tablodan da kaynaklanabilir. Bağırsak düğümlenmesi bunlardan biridir. Bağırsağının bir bölümü olmayan, bağırsağı dar olan bebekler de mide bulantısı, kusma ve benzeri sorunlar yaşar. Bebeğin yemek borusunda bir sorun varsa, karın organları göğüs boşluğunda fıtıklaştıysa bu ciddi durumların midede bulantıya, kusmaya sebep olması kaçınılmazdır. Pilor stenozu da söz konusu problemlerin altında yatan bir başka etkendir.

Bebeklerde Mide Bulantısı İle Birlikte Görülen Belirtiler Nelerdir?

Bebekte huzursuzluk, terleme, ten renginde solma ve kusma bebeklerde mide bulantısının belirtileri arasında yer alır. İshal, midede krampve ateş de bebeklerde mide bulantısına eşlik edebilir. Bebeklerde bulantıyla beraber kusma gerçekleşirse, bunu nsonucunda bebekte dehidrasyon yani vücudunda susuzluk meydana gelir. Bebeklerdedehidrasyon belirtileri şunlardır; idrarda azalma, ağız, kuruluğu, ellerde veayaklarda soğuma, huysuzluk, halsizlik.

Bebeklerde Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Bebeğinizde geçmeyen mide bulantısıyla karşılaştığınız ilk yapmanız gereken şey çocuk doktoruna başvurup gerekli teşhis ve tedaviyi yaptırmak olmalıdır.  Mide bulantısı çoğu zaman kusmaya neden olacağından bebeğin vücudunun susuz kalmasını önlemek için emziren anne olarak bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz. Doktorunuzun onayıyla bebeğinize içereceğiniz nane limon veya papatya çayları bebeğin midesini yatıştırmaya yardımcı olacaktır. 

 

YORUM YAPIN