Beta glukanın sağlığa 8 faydası ve beta glukan içeren yiyecekler listesi

Suda çözünebilir bir lif olan beta glukanlar, ekmek mayası, tahıl taneleri, algler ve bazı mantarlardan elde edilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren vitamin takviyelerinin ana maddelerindendir. Beta glukanlar sağlık için çok faydalıdır; bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığına iyi gelir, bağırsak sağlığını destekler, yaşam süresini uzatabilir…Peki beta glukanlar nelerdir, hangi besinlerde beta glukan bulunur?

Koronavirüs ile beraber bağışıklık sistemini güçlendiren maddelerden biri olan beta glukan tekrar gündeme geldi. Beta glukan suda çözünen liflerdendir ve eczanelerde satılan bağışıklık güçlendirici takviyelerin içerisinde yer alır. Yapılan bilimsel çalışmalarda beta glukanların kilo vermeye yardımcı olduğu, kolesterol düşürdüğü, kanserle savaştığı görülmüştür.

BETA GLUKAN NEDİR?

Bir tür lif olan beta-glukan; yulaf, arpa, buğday, çavdar ve mantar gibi bitkiler ile birlikte bir grup maya, bakteri, mantar ve alglerin (deniz yosunu gibi) hücre duvarlarında bulunur.

BETA GLUKAN HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

 1. Ekmek mayası
 2. Esmer pirinç
 3. Mantarlar (reishi, shiitake, maitake)
 4. Yulaf
 5. Arpa
 6. Tam tahıllar
 7. Çavdar ekmeği
 8. Deniz yosunu
 9. Tam buğday ekmeği
 10. Hurma: Besin değeri yüksek olan hurmanın içeriğindeki lif miktarı yüksektir. Buna ek olarak içeriğinde bulunan beta-glukan değeri yüksek olup çözünen ve çözülmeyen özel bir türde beta-d-glukana sahiptir.
 11. Sebzeler: Sebzelerin içinde fasulye, bezelye, mercimek, brokoli, tatlı patates ve patlıcanın içeriğinde beta-glukan bulunur.

BETA GLUKAN’IN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Birçok faydalı besinin içerisinde bulunan beta-glukan insan sağlığı için çok faydalıdır. Bu yararların başında ise bağışıklık sistemini desteklemesi, kalp ve damar sağlığını koruması gelmektedir. Bunlara ek olarak beta glukanlar; kötü kolesterolü düşürür, diyabet, yüksek tansiyon ve hatta kansere karşı bile koruma sağlar.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Beta glukanlar; virüs ve bakterilerle savaştığı için bağışıklık sistemini güçlendirirler. Dolayısıyla beta glukan içeren besinleri tüketmek kişiyi soğuk algınlığı, grip, yorgunluk, üst solunum yolları hastalıkları ve alerji gibi problemlere karşı sizi korur. Düzenli olarak beta glukan takviyesi alındığında özellikle grip ve nezle gibi solunum yolu enfeksiyonları görülme riski düşer.

KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

Beta glukan, kandaki LDL yani kolesterolü düşürebilir. Bu duruma bağlı olarak hayatı riskler barındıran kalp hastalığı görülme ihtimali de azalır.

BAĞIRSAK SAĞLIĞINA İYİ GELİR

Beta glukanlar bağırsaklar için de çok faydalı besin grupları arasındadır. Çünkü bunlar bağırsakta lif ve prebiyotik işlevi görerek bağırsak mikrobiyosunun düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uzmanların yürüttüğü bir çalışmada, beta glukan oranı yüksek olan besinlerin tüketimi sonucunda sindirim sisteminde daha fazla kısa zincirli yağ üretimi olduğu görülmüştür. Bu durumun sonucunda üretilen bu yağ asitlerinin bağırsak sağlığını desteklediği ve dolayısıyla sindirim sistemine iyi geldiği tespit edilmiştir.

STRESİ GİDERİR

Günümüz şartlarında maalesef kimse stressiz bir hayat süremiyor. Fakat kronik stres denilen durum vücudun geneline ve bağışık sistemi hücrelerine büyük bir yük oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak da stresli insanlarda daha çok hastalıklar görülür, bu kişilerin iyileşmesi de daha zor olur.  Beta glukanlar vücudun stres seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.

KANSERLE SAVAŞIR

Vücuda giren beta-glukanlar bir grup bağışıklık hücrelerini aktive eder, bu sayede vücut savunmaya geçtiği için kanser hücrelerine karşı savaş açılmış olur.

KAN ŞEKERİ SEVİYESİNİ DENGELER

Beta-glukan içeren besin maddeleri kandaki şeker seviyesini  düzenler, bunun sonucunda da diyabetin önüne geçilir. Özellikle de yulaf ve mantarın içeriğinde bulunan beta glukanların kandaki şeker seviyesini düşürdüğü bilinmektedir.

OBEZİTEYİ ÖNLER

Beta glukanların bir diğer olumlu etkisi ise artık tüm dünyanın büyük bir sorunu olan obezite konusundadır. Çünkü beta glukan içeren besinler; obezite riskini azaltmaktadır. Uzmanların yürüttüğü çalışmalar sonucunda; mantar türevli beta-glukanın obeziteyi engellediği görülmüştür.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

Beta glukanlar cilt sağlığına karşı da oldukça yararlıdır. Takviye olarak alınan beta-glukanlar cilt üzerinde ince bir katman oluşturarak alttaki hassas cildin dışarıdaki çevresel etkilere karşı korumasını sağlar. Ayrıca içeriğindeki antioksidanlar sayesinde cildin kısa zamanda yenilenip nem kazanmasına yardımcı olur.  Beta glukanların cilde olan bir diğer faydası ise ciltte ince çizgilerin oluşmasına engellemesidir.

 

YORUM YAPIN