Beyaz İshal, Dışkı Renginin Beyaz Olması Neden Olur Nasıl Geçer

Dışkının rengi normalde kahverengi tonlarıdır. Beyaz dışkı sorunu genellikle safra kesesi problemlerinden, ince bağırsak, pankreas ve karaciğer hastalıklarından kaynaklanır. Dışkınız beyazsa bu durumun nedenini tespit etmek ve tedavisi için

Beyaz Dışkı Açık Renk Kakanın Nedenleri Ve Tedavisi

Dışkının rengi normalde kahverengi tonlarıdır. Beyaz dışkı sorunu genellikle safra kesesi problemlerinden, ince bağırsak, pankreas ve karaciğer hastalıklarından kaynaklanır. Dışkınız beyazsa bu durumun nedenini tespit etmek ve tedavisi için bir Dahiliye doktorauna gitmelisiniz.

Beyaz Dışkının, İshalin Açık Renk Dışkının Nedenleri Nelerdir?

 1. Safra kesesinde taş bulunması
 2. Sarılık hastalığı
 3. Hepatit (Karaciğer enfeksiyonu): Hepatit, karaciğer iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen ve çoğunlukla virüslerden kaynaklanan bir hastalıktır.
 4. Siroz hastalığı: Karaciğer hücrelerinin kaybedilmesiyle ortaya çıkar. Bu hastalıkta karaciğer ciddi şekilde yara alır ve bunun geri dönüşü yoktur.
 5. Kanserin bazı türleri, örneğin pankreas kanseri açık ya da beyaz renkli dışkı ile beraber yorgunluğa sebep olur.
 6. Parazit hastalıkları
 7. Pankreas hastalıkları
 8. Antibiyotikler gibi bazı ilaçlar yan etki olarak dışkının beyaza dönmesine yol açabilir.
 9. Karaciğer, safra kanalları, safra kesesi veya pankreas kanseri veya tümörleri
 10. Safra kesesi iltihabı(akut kolesistit): Safra kesesinin iltihaplanmasına akut kolesistit denir. Kolelitiazis diye bilinen safra taşları, akut kolesistit nedenleri arasında en yaygın olanıdır.
 11. Bilier Atrezi (Safra yollarının doğumsal olarak yokluğu): Bbiliyer atrezi (bilier atrezi) olarak adlandırılan bu durum, safra yollarının olmayışını ifade eder. Doğumdan önce yahut doğumun hemen ardından safra kanalları tıkanmaya başlar ve ilerleyerek şiddetli karaciğer hastalığına yol açar. Kadınlarda daha fazla görülmektedir.
 12. Biliyer siroz (karaciğerdeki safra kanallarının iltihabı)
 13. Biliyer darlık (ortak safra kanalının daralması)
 14. Sklerozan Kolanjit: Safra yollarını ve karaciğeri tutaar. Bu hastalıkta vücut kendi kendine iltihap üretir. Ateşli dönemlerle seyreden sklerozan kolanjit, kişinin sık aralıklarla hastanede tedavi altına alınmasını gerektirir.
 15. İlaçların yan etkisi: Bazı ilaçlar dışkı renginde farklılaşmaya sebep olabilir. Bilhassa ishal veya tüberküloz gibi bağırsak rahatsızlıklarına bağlı enfeksiyonların iyileştirilmesinde kullanılan antibiyotikler, bu duruma sebep olabilmektedir. Doğum kontrol hapları ve anti-enflamatuvar ilaçlar da dışkı renginin beyaz olmasına yol açabilir. Anabolik steroidler de ilaca bağlı hepatit rahatsızlığına yol açarak beyaz dışkı oluşumunu tetikleyebilir.
 16. Primer sklerozan kolanjit: Safra kanalları iltihaplandığında veya bu bölgede yaralar oluştuğunda primer sklerozan kolanjit meydana gelir.
 17. Giardiyazis hastalığı: Bulaşıcı bir hastalıktır. Giardia intestinalis adı verilen bir parazitten kaynaklanmaktadır.
 18. Karaciğer sorunları Karaciğer veya safra kanalları ile ilgili sorunlar dışkının renginin açık renge, beyaz renge dönmesine yol açabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok karaciğer hastalığı beyaz dışkıya neden olabilir.
 19. Hepatit A, B ve C gibi bulaşıcı hastalıklar
 20. Alkol tüketiminden kaynaklanan karaciğer hasarı
 21. Vücutta karaciğer hücrelerine saldırdığında meydana gelen otoimmün hastalıklar
 22. Karaciğer kanseri
 23. Karaciğer kistleri
 24. Wilson hastalığı, vücudun çok fazla bakır bulundurduğu genetik bir durumdur

Çocuklarda Beyaz Dışkı Neden Olur?

Çocuklarda beyaz dışkı nedenlerinin çoğu oldukça ciddidir ve karaciğer, ince bağırsak veya safra kesesi ile ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bunlar arasında hepatit veya diğer karaciğer enfeksiyonları, safra kanallarının veya bağırsakların konjenital anormallikleri, safra kesesi taşları, tümörler veya kistler, safra sirozu, sklerozan kolanjit, safra kanallarının daralması ve doğuştan metabolizma anormallikleri bulunur.

Beyaz Dışkı İle Birlikte Görülebilen Belirtiler Nelerdir?

 1. Ciltte sararma, gözlerin beyazlarının sararması
 2. Mide bulantısı
 3. Kusma
 4. Karın ağrısı
 5. Ciltte kaşıntı
 6. Karında şişme
 7. Şişkinlik hissi
 8. Anormal kötü kokulu dışkı
 9. Dışkı kıvamındaki değişiklikler
 10. Kabızlık
 11. İshal
 12. Gaz
 13. Hazımsızlık
 14. Halsizlik
 15. Yüksek ateş
 16. Açıklanamayan kilo kaybı veya kilo alamama
 17. Kemik veya eklem ağrısı
 18. Ciltte kolay kanama veya morarma

Beyaz Renk, Açık Renk Dışkı Nasıl Tedavi Edilir?

Beyaz renk, açık renk dışkı ile karşılaştığınızda bir Dahiliye doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizden gaita, kan testi ve bazı diğer testleri isteyecektir. Bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum enfeksiyon kaynaklıysa antibiyotik reçete edecektir. Sarılıktan kaynaklıysa sarılık tedavisi uygulayacaktır. Şayet safra kesesinde taş varsa, cerrahi operasyon yani ameliyat yapacaktır.

 

YORUM YAPIN