Bıyık bölgesi kararmasını geçiren 9 etkili doğal çözüm

Bıyık bölgesini ağda ile alma, lazer yaptırma gibi işlemlerden dolayı dudak üstünde kararma oluşabilir. Dudak üstündeki kararma kişiyi oldukça mutsuz eder ve bundan kurtulmanın yollarını arar.

Bıyık bölgesinde oluşan bu kararmaları doğal yollar kullanarak geçirmeniz mümkündür. Bu yazımızda bu yöntemler üzerinde duracağız.

Dudak Üstümde Bıyık Bölgemde Kararma Var Ne Yapmalıyım Nasıl Geçer?

Karbonat

Karbonat ciltte renk açma konusunda oldukça başarılı bir doğal yöntemdir. Bunun için küçük bir kabın içine 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı gülsuyu ve 2 damla limon suyunu alıp karıştırın. Karışımın kıvamı macun haline geldiğinde bunu kararan bıyık bölgesine sürün. Kuruduktan sonra hafif hareketlerle suyla ovalayarak temizleyin. 

Alternatif yöntem: Karbonatın içine çok az su koyun ve macun kıvamına getirin. Hazırladığınız bu karışımı bıyık bölgesine sürün ve 15 dakika bekletip suyla yıkayın. Bu yöntemi düzenli şekilde yaptığınızda bıyık bölgesindeki kararmalar yok olacaktır.

Pirinç

Uygun bir kabın içine 1 yemek kaşığı pirinci yıkayıp koyun. Ardından üstüne sıcak su döküp pirinçlerin haşlanmasını sağlayın. Haşlanan pirincin suyunu süzün ve ılınınca kararan bıyık bölgesine sürün. Bu şekilde 30-45 dakika bekletin. Son olarak bölgeyi suyla yıkayın. 

Süt

Sütün renk açma özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden dudak üstü kararmaları dahil tüm ciltte kullanılabilir. Bunun için bir miktar pamuğu süte batırın ve bunu bıyık bölgesine sürün. 15 dakika bekletin ve daha sonra bölgeyi keçi sütü sabunuyla yıkayarak kararmaları çok iyi şekilde azaltabilirsiniz.

Salatalık veya Patates Suyu

İlk olarak doğradığınız salatalık veya patatesleri blendera koyup suyunu çıkarın. Ardından bu suyu bir pamuk ile bıyık bölgenize sürün. Biraz beklettikten sonra bögeyi suyla temizleyin.

Limon

Limon suyunun renk açma özelliği çok yoğundur. Bu yüzden kararan bıyık bölgenize taze sıkılmış limon suyu sürebilirsiniz. Daha sonra 20 dakika bekletip suyla yıkamanız yeterlidir.

Türk Kahvesi

1 tatlı kaşığı türk kahvesi ile yarım limonun suyunu güzelce karıştırın. Bu karışımı bıyık bölgenize sürün ve 20 dakika bekletin. Bu süre dolduktan sonra bölgeyi suyla yıkayın. Bu uygulamayı bıyık bölgesindeki kararmalar yok olana kadar haftada bir kez tekrarlamanızda fayda vardır.

Yumurta Akı

1 adet yumurtanın akını ayırın. Bunu mikser veya bir çatal yardımıyla çırparak kar gibi bir kıvam elde edin. Daha sonra bunu kararan bıyık bölgenize sürün ve 20 dakika bekletin. Son adım olarak bölgeyi soğuk suyla durulayın. Bu uygulamayı haftada 3 defa tekrarlayabilirsiniz.

Bebek Pudrası

Uygun bir kasenin içine 1 çay kaşığı bebek pudrası, 1 çay kaşığı bal ve birkaç damla limonu alıp karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı bıyık bölgenize sürün ve 20 dakika bekletin. Son olarak bölgeyi ılık suyla durulayın. Bu yöntemi haftada 2 defa uygulamalısınız. 

Bıyık Bölgesinde Kararma Olanların Yorumları

  1. Ben bıyık bölgemdeki kararmaları geçirmek için 1 çay kaşığı süzme yoğurt ve 1 çay kaşığının ucuyla karbonatı karıştırdım. Bu karışımı bıyık bölgeme sürdüm ve 30 dakika beklettim. Daha sonra da yıkadım. Bu yöntemi deneyebilirsiniz.
  2. Bıyık bölgesinde gün içinde iple veya ağdayla kıl alma sonrasında güneşe çıkıldığında izler oluşuyor. Bence bıyıklarınızı güneş gittikten sonra yanı akşam üstü aldırmalısınız. Bunu yapamıyorsanız bıyıkları aldırdıktan sonra bölgeye güneş kremi sürüp 20 dakika bekleyin. Sonrasında kuaförden ayrılabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde bıyık bölgenizde kararmalara sebep olan lekeler oluşmaz.
  3. Bıyık ve göz çevresi bölgelerimde koyu renkli halkalar vardı. Bu lekeleri gören insanlar ne olduğunu soruyordu. Gerçekten artık öyle çok üzülüyordum ki psikolojim bozulmaya başlamıştı. Sonra bir araştırmaya giriştim ve Madecassol kremi keşfettim. Bu kremi geceleri temiz cildime ince bir kat halinde sürdüm ve buna 6 ay boyunca devam ettim. Başka herhangi bir krem kullanmadım. Bu yöntem sayesinde bıyıklarımdaki lekeler tamamen gitti sayılır. Bu sıralar sabahları yüzümü yıkadıktan sonra cildime Actinica güneş kremi sürüyorum.
  4. Ben de bıyık bölgemde kararma yaşadım. Bu yüzden bıyıklarımı ağdayla almayı bıraktım ve ipe başladım. Küçük kılları almak için ise cımbız kullanıyorum. Bu sayede kararmalarım azaldı. Sonrasında ise bıyık bölgeme güneş kremini düzenli sürmeye başladım. Ek olarak annem tavsiye etmişti Silverdin yanık kremini. Bir aydır onu cildime makyaj öncesinde sürüyorum. Bence fark var ve bu yöntemi denemelisiniz.

Dudak Üstü Lekeleri Nasıl Geçer? Bıyık Lekesi İçin Kesin Çözümler

 

YORUM YAPIN