Böbrek Üstü Bezi Tümörü Kanser midir Komplikasyonları

Feokromositoma, adrenal bezde meydana gelen genellikle kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümördür. Böbrek üstü bezi tümörü olarak da bilinir. Her böbreğin üstünde bir adet olmak üzere vücudumuzda iki adrenal bezimiz vardır. Feokromositoma genellikle

Feokromositoma, adrenal bezde meydana gelen genellikle kanserli olmayan (iyi huylu) bir tümördür. Böbrek üstü bezi tümörü olarak da bilinir. Her böbreğin üstünde bir adet olmak üzere vücudumuzda iki adrenal bezimiz vardır. Feokromositoma genellikle 1 adet adrenal bezde görülür.Feokromositoma, çoğu zaman 20 ile 50 yaşları arasındaki insanlarda ortaya çıkar. Bu tümörün en yaygın belirtisi yüksek tansiyondur.

Feokromasitoma Belirtileri Nelerdir?

 1. Yüksek tansiyon
 2. Baş ağrısı
 3. Nefes darlığı
 4. Şiddetli terleme
 5. Kalp atışında hızlanma
 6. Titreme
 7. Mide bulantısı
 8. Karın ağrısı
 9. Kilo kaybı
 10. Yüksek kan şekeri
 11. Sinirlilik
 12. Cilt solukluğu
 13. Kabızlık
 14. Panik atak hissi
 15. Bulanık görme
 16. Mide bulantısı, kusma, kabızlık veya ishal
 17. Göğüs ağrısı
 18. İstemsiz titreme
 19. Göğsün alt kısmında veya karnın üst kısmında ağrı
 20. Kaygı ve endişe
 21. Iştah artışı
 22. Kilo kaybı
 23. Aşırı susama ve idrara çıkma
 24. Uykusuzluk hastalığı
 25. Bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma, yanma veya uyuşma
 26. Nefes darlığı
 27. Kas güçsüzlüğü
 28. Sırt ağrısı
 29. Kilo kaybı
 30. Göbek (karın) ağrısı veya şişkinlik
 31. İyi bir iştah olmasına rağmen zayıf kalma
 32. Adrenalin üretimini etkiler ve yüksek tansiyon ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

Feokromasitoma Nasıl Teşhis Edilir?

Feokromasitoma teşhisi için şu yöntemler kullanılır;

 1. İdrar ve kan testi
 2. CT tarama
 3. Ultrason
 4. MRI taraması
 5. PET taraması

Feokromasitoma Neden Olur?

Feokromasitomanın kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik faktörlerin bu hastalıkta rol oynadığı düşünülmektedir. Feokromositomanın yaklaşık% 25'i kalıtsaldır.Feokromositoma vakalarının yaklaşık üçte birinde, bu hastaların ebeveynlerinden mutasyona uğramış bir geni miras aldıkları görülmüştür. Vakaların diğer üçte ikisinin bilinen bir nedeni yoktur (idiyopatik). Ailenizde veya üst kuşaklarda bu hastalık varsa sizde de görülme riski artar.

Tümör hem genlerden hem de çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Vakaların yaklaşık dörtte biri, aşağıdaki gibi kalıtsal bir hastalığın parçasıdır.

Vücudun diğer bezlerindeki tümörler veya diğer hormonal bozukluklar da bu hastalığı tetikleyebilir. Demir veya bakır eksiklikleri ve manganez açısından yüksek gıdalarla beslenmek de hastalığa yol açabilir.

Feokromasitoma Kanser midir?

Feokromositoma, adrenal bezdeki bir tümördür. Bezin epinefrin ve norepinefrin hormonlarını çok fazla üretmesine neden olur.

Bu tümörün çoğu iyi huyludur. Yani genellikle kanser değildir. Ancak nadiren de kanser olabilir.Feokromositoma hemen teşhis edilip tedavi edilmezse ve tümör kanserli ise, hayatta kalma şansı azalır.

Feokromasitoma Tedavisi Nasıldır?

Bu hastalığın tedavisinde yüksek tansiyonu ilaçlarla kontrol etmek ilk adımdır. Kan basıncınız normal seviyeye geldiğinde, sorunu tedavi etmek için ameliyat kullanılabilir.

Hastalıklı böbrek üstü bezi, laparoskopik, robotik veya açık cerrahi ile çıkarılabilir. Çoğu zaman adrenal bezin tamamı ameliyatla çıkarılır. Tümör adrenal bezin küçük bir kısmındaysa, bezin sadece hastalıklı kısmı çıkarılır. Bezin sağlıklı kısmı kalır. Kan basıncı iyi kontrol edilirse hastanede kalış süresi 1-2 gündür. Çoğu insan yaklaşık 2 hafta sonra normal aktivitesine dönebilir. Cerrahi yani ameliyat olma bu hastalıkta en yaygın tedavi yöntemidir. Diğer tedavi alternatifleri arasında radyasyon tedavisi, kemoterapi bulunur.

Feokromasitoma Komplikasyonları Nelerdir?

Feokromositoma şukomplikasyonlara sebep olabilir;

 1. Yüksek tansiyon
 2. Kalp atışında düzensizlik
 3. Kalp kası iltihabı (miyokardit)
 4. Kalp krizi
 5. Akciğerlerdeki sıvı (pulmoner ödem )
 

YORUM YAPIN